Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 03/2022

Rosną wydatki gospodarstw na zakup węgla…

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla  zleciła przeprowadzenie badania wśród osób, które ogrzewają swoje gospodarstwa domowe węglem.

Z wyników badania wynika, że w sezonie grzewczym 2021/2022 osoby, wykorzystujące węgiel do ogrzewania swoich gospodarstw domowych, wydały na jego zakup średnio 2 992 zł, czyli o 15% więcej w porównaniu do wydatków w poprzednim sezonie grzewczym. Wydatki te stanowią przeciętnie ok. 8% dochodów gospodarstw domowych i są najwyższe od 2016 roku!

Do 31% wzrósł także odsetek gospodarstw znajdujących się w sytuacji ubóstwa energetycznego (wydających co najmniej 10% swoich dochodów na ogrzewanie). W poprzednim sezonie odsetek ten wyniósł 30%.

Aż 83% kupujących węgiel na potrzeby grzewcze spodziewa się dalszego wzrostu wydatków, a wzrost ten jest najwyższy w historii pomiarów i wynosi 36%! Prognozowane wydatki na zakup węgla w kolejnym sezonie grzewczym wynoszą aż 4092zl!

Z badania wynika także, że dla ponad połowy ankietowanych (51%) wydatki na węgiel stanowią znaczne obciążenie budżetu. To znaczny wzrost, gdyż w poprzednim sezonie grzewczym odpowiedź taką wskazywało 34% osób ogrzewających swoje domy węglem.

Podobnie jak w roku poprzednim wygląda odsetek rodzin będących w skrajnym ubóstwie energetycznym, czyli wydających 20% i więcej dochodów na zakup węgla. To aż 11,6% spośród wszystkich gospodarstw ogrzewających swoje domy węglem, czyli około 450 tysięcy rodzin!

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 4 plus 3.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: