Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 04/2022

Rozwijają system ciepłowniczy w Poznaniu

Veolia Energia Poznań jest wytwórcą i dostawcą ciepła dla blisko 60 proc. mieszkańców stolicy Wielkopolski. Spółka prowadzi liczne inwestycje, które mają na celu poprawienie bezpieczeństwa i efektywności dostaw ciepła dla poznaniaków ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska.

Miejska sieć ciepłownicza ma długość ponad 560 km, mówiąc obrazowo tyle kilometrów dzieli Poznań od Zakopanego. Ciepło od Veolii trafia do budynków użyteczności publicznej -  szpitali, uniwersytetów, szkół i przedszkoli, urzędów, centrów kultury, obiektów sportowych, a także do przemysłu, centrów handlowych oraz osiedli mieszkaniowych. Spółka ogrzewa łącznie 18,5 mln m2 powierzchni budynków.

Veolia Energia Poznań intensywnie inwestuje w rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej, ponieważ ciepło systemowe to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Każde nowe podłączenie do sieci oznacza redukcję indywidualnych systemów grzewczych, które najczęściej są źródłem tzw. "niskiej emisji" i przyczyniają się do powstania szkodliwego dla zdrowia smogu. Od 2018 r. Veolia wybudowała m.in. ponad 30 km nowoczesnej sieci ciepłowniczej i przyłączyła do miejskiej sieci 40 budynków wielorodzinnych. Wcześniej te budynki ogrzewane były starymi piecami węglowymi. Dzięki współpracy Veolii z miastem udało się zmniejszyć roczną emisję zanieczyszczeń w centrum Poznania o ok. 13 tys. ton  CO2 i 4 tony pyłu.

Veolia inwestuje również w nowatorskie rozwiązania, dzięki którym emisja CO2 do atmosfery w procesie wytwarzania ciepła jest zdecydowanie mniejsza, a jakość powietrza lepsza.  Wśród kluczowych projektów zrealizowanych w ostatnim czasie znalazły się m.in. akumulator ciepła w Karolinie, instalacja produkująca energię ze ścieków w Szlachęcinie pod Poznaniem oraz odzysk ciepła z fabryki Volkswagena. Tylko dzięki tym trzem inwestycjom  emisje CO2 zostaną zredukowane rocznie o 27 tys. ton, a zużycie węgla zmniejszy się o ponad 16 tys. ton rocznie, czyli o ponad 260 wagonów towarowych.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 2 i 1.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: