Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 11/2013

Rynek gazu i ciepła

Kierunek smart!

Prezentujemy fragment publikacji autorstwa Bożeny Matusiak pt. „Modele biznesowe na nowym, zintegrowanym rynku energii" wydanej w tym roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Idea Smart Grid - inteligentnych sieci na rynku energii elektrycznej spowodowała lawinowe zainteresowanie możliwościami, jakie oferują one nowoczesnym sieciom energetycznym i zmieniła całkowicie sposób myślenia o korzyściach płynących z zastosowania nowoczesnych technologii ICT [Gas Forum 2011]. Jednakże spodziewane korzyści, wynikające z możliwości jakie daje np. inteligentny licznik są szacowane na dużo więcej - zarówno dla samego dostawcy, jak i klienta czy dla spółek obrotu. Rozważa się podobne podejście i zastosowanie tych samych mechanizmów również w gazownictwie czy w ciepłownictwie.

Idea Gas Smart Grid (GSG) jest komplementarna w stosunku do SG w elektroenergetyce [Dzirba, Zajdler i inni 2011; Syroka 2010; Przemiany Gaz 2011; Roadmap 2013; Szkutnik 2012; www.piio.pl].

GSG ma być dynamicznym podsystemem rynku energii (siecią gazową) o zmiennej topologii, wyposażonym w systemy opomiarowania i sterowania, zintegrowanym z systemami teleinformatycznymi, które umożliwiają optymalizację jego pracy w czasie rzeczywistym oraz spełnianie - obok podstawowych - funkcji dodatkowych, polegających na łatwym dołączaniu/odłączaniu nowych źródeł gazu, w tym innego niż standardowy gaz ziemny, dwukierunkowy przepływ gazu, magazynowanie gazu, który nie musi być natychmiastowo wykorzystany.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 9 i 2.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: