Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 10/2011

Siemens ustanawia rekord świata sprawności bloku energetycznego

Uzyskano ponad 60% sprawności netto w bloku gazowo-parowym

Dziesięć lat po rozpoczęciu prac konstrukcyjnych i przeprowadzeniu zaawansowanego programu testów nowej generacji turbin gazowych klasy H, Siemens ustanowił nowy rekord świata w dziedzinie sprawności bloku energetycznego z zastosowaniem turbiny SGT5-8000H w elektrowni Irsching 4 w Niemczech.

Osiągając moc ponad 578 MW i sprawność bloku gazowo-parowego na poziomie 60,75% (netto), Siemens przekroczył planowany pułap 60%. Wynik ten to kolejny kamień milowy w rozwoju technologii energetycznej na świecie i szczególnie ważny etap dla procesu zwiększania efektywności pozyskiwania energii. Jest to ważne osiągnięcie w walce o zapewnienie ochrony klimatu i jednocześnie zapewnienie taniej produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnych. Nowa generacja naszych bloków energetycznych pracujących w obiegu gazowo-parowym zużywa o jedną trzecią mniej gazu ziemnego na wytworzenie kilowatogodziny, niż wynosi średnia w obecnie istniejących na świecie elektrowniach gazowych. Równocześnie o jedną trzecią mniejsza jest emisja CO2.

Nowa turbina Siemensa jest przeznaczona do pracy z mocą 400 MW w układzie prostym oraz 600 MW w obiegu gazowo-parowym. Dyrektor naczelny Sektora Energy Siemensa Michael Suess podkreśla wyjątkową skalę osiągniętego rezultatu. „Siemens nie tylko pozostawił daleko w tyle wszystkie dotychczasowe rekordy mocy i sprawności, ale też podniósł poprzeczkę w zakresie elastyczności ruchowej bloku.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 6 plus 8.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: