Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 12/2012

Śmigła na morze...

Wśród odnawialnych nośników energii, parki elektrowni wiatrowych w krajach uprzemysłowionych odgrywają już znaczną rolę, a ich pozycja nadal wzrasta. W tej branży energetycznej rozróżnia się generalnie tańsze w budowie i eksploatacji, wznoszone na lądzie (Onshore) oraz droższe - ale znacznie bardziej efektywne - instalowane na morzu (Offshore), a wśród tych ostatnich w Unii Europejskiej dominują Wielka Brytania oraz Niemcy. W budowie wszelkiego typu parków wiatrowych elektrowni w UE czołowe miejsce zajmują Hiszpania oraz Niemcy, co dokumentuje rys. 1.

W przypadku budowy parków wiatrowych elektrowni Offshore niezbędne są stocznie, przystosowane do produkcji ogromnych, stalowych fundamentów oraz stacji transformatorowych, co uwidacznia rys. 2. Poza tym trzeba na wybrzeżu zbudować fabryki, w których będzie się seryjnie wytwarzać śmigła, gondole oraz segmenty stalowych wież tych energetycznych instalacji.

Podczas, gdy z budową parków elektrowni wiatrowych Onshore nie ma znaczących problemów techniczno-procesowych, to z instalowaniem tego typu instalacji Offshore wciąż jeszcze są znaczne kłopoty. Te wydłużają często o liczne miesiące cykle inwestycyjne w stosunku do zaplanowanych i w dodatku powodują przekraczanie przewidywanych kosztów ich budowy. Do głównych przyczyn, zakłócających cykle inwestycyjne przy wznoszeniu wiatrowych elektrowni Offshore zaliczają się: trudności w pozyskiwaniu odpowiednio wielkich statków montażowych, wykrzywione fundamenty i kłopoty ze sprawnością oraz niezawodnością ruchu przekładni przy elektrogeneratorach w gondolach. Następstwem tych problemów są rosnące koszty.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 8 i 5.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: