Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 07/2021

Sposób na smog

Niskoemisyjne paliwa stałe mogą zapewnić natychmiastową i znaczną poprawę jakości powietrza w Polsce. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Urząd Miasta Otwock i naukowców z Politechniki Śląskiej. Wykazały, że dzięki ich spalaniu można nawet 4-krotnie ograniczyć emisję szkodliwych pyłów, które wydobywają się z domowych kominów. Władze Otwocka aktywnie poszukują rozwiązań umożliwiających poprawę jakości powietrza w mieście. Dlatego wspólnie z ekspertami Politechniki Śląskiej postanowiły zweryfikować efekt środowiskowy jaki zapewnia stosowanie paliw niskoemisyjnych w formie brykietu. W tym celu na początku sezonu grzewczego 2020/2021 przeprowadzono badania emisji towarzyszących spalaniu tego rodzaju materiału opałowego.

Testy realizowane przez specjalistów z certyfikowanych ośrodków badawczych odbyły się w kilkunastu domach na terenie Otwocka. Paliwa niskoemisyjne do badań zapewniła firma CPL Industries, największy producent tego rodzaju opału w Europie. Badania zostały sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Zapewnienie mieszkańcom Otwocka możliwości oddychania jak najczystszym powietrzem jest dla nas jednym z priorytetów. Dlatego stale weryfikujemy i wdrażamy różne rozwiązania ograniczające niską emisję. Zależy nam na czasie. Stąd chcieliśmy sprawdzić technologię, która może być zastosowana w instalacjach grzewczych wykorzystywanych obecnie przez mieszkańców. Zdecydowaliśmy się więc, we współpracy z ekspertami Politechniki Śląskiej, sprawdzić jakie efekty przyniesie spalanie niskoemisyjnych brykietów. Wyniki badań potwierdziły, że paliwa te zapewniają istotną redukcję emisji szkodliwych substancji – komentuje Jarosław Margielski, Prezydent Miasta Otwock. W trakcie badań porównano emisję jaka towarzyszy spalaniu tradycyjnego węgla, z tą jaką generują brykiety niskoemisyjne. 

Paliwa niskoemisyjne zapewniła firma CPL Industries, największy producent tego rodzaju opału w Europie. Wyniki badań pokazały, że zastosowanie paliw niskoemisyjnych umożliwi ograniczenie emisji pyłów nawet o 86% (średnia redukcja emisji pyłu wyniosła 70%). 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 4 i 1.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: