Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 07/2017

Stany Zjednoczone gazowym eksporterem netto

W listopadzie 2016 roku USA wyeksportowałypo raz pierwszy od 60 lat więcej gazu ziemnego niż importowały, stając się wreszcie eksporterem netto - podał "Wall Street Journal", powołując się na spółkę S&P Global Platts, która zbiera dane na temat handlu na rynkach energii.

W listopadzie 2016 r. USA eksportowały średnio 210 milionów metrów sześciennych gazu dziennie, podczas gdy import sięgnął 198 milionów metrów sześciennych dziennie, informuje gazeta. Eksport przekroczył import także podczas kilku dni września. Zdaniem gazety, jest to odzwierciedlenie boomu gazowego (głównie „rewolucji" łupkowej) w Stanach Zjednoczonych, który zapewnił USA rosnące wpływy na rynku światowym.

Od 2010 roku eksport gazu z USA wzrósł o 50 procent. Departament Energetyki USA uważa, że Stany Zjednoczone w 2020 roku zajmą 3 miejsce na świecie w zakresie ilości eksportu skroplonego gazu ziemnego. Eksport może wynieść nawet 84 mld metrów sześciennych skroplonego gazu rocznie.

Największym odbiorcą amerykańskiego gazu ziemnego, zgodnie z S & P Global Platts, jest obecnie Meksyk, a na drugim miejscu - Kanada. Analitycy obawiają się, że intencje prezydenta-elekta Donalda Trumpa dokonania radykalnej zmiany w stosunkach handlowych z tymi dwoma krajami, mogą mieć negatywny wpływ na dostawy gazu na tamtejsze rynki. Niepewne okazują się obecnie m.in. perspektywy zawarcia umowy o wolnym handlu z Meksykiem.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 7 plus 6.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: