Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 05/2022

Turbogeneratory wiatrowe – inne niż wszystkie

Od dawna przyzwyczailiśmy się, że energetyka wiatrowa dostarcza elektryczności z turbogeneratorów posadowionych na wysokich słupach, na których majestatycznie obracają się wielkie łopatyNa podstawie artykułu. Jednak sposobów pozyskiwania energii z wiatru jest znacznie więcej, podobnie jak i konstrukcji samych elektrowni. Wspólną ich cechą jest tylko siła napędowa: ruch mas powietrza. Niektóre z oryginalnych rozwiązań testowanych na poligonach badawczych przybliżono poniżej.

Wiatrowe drzewo - generator prądu

Wiatrowe, sztuczne drzewo jest idealnym źródłem "zielonej" energii elektrycznej, które można łatwo wkomponować w pejzaż miejskiej zabudowy. Użytkownik może wybrać kształt drzewa, kolor liści i pnia. Wytwórca wynalazku o nazwie Aeroleaf®, francuska firma New World Wind, oferuje drzewa o mocy osiągalnej 10.8 kW w cenie od 49 680 €. Lekkie urządzenie jest poruszane wiatrem z dowolnego kierunku i wykorzystuje rozproszoną, bezużyteczną wydawałoby się energię najsłabszych nawet powiewów. Praca źródła nie wywołuje żadnego hałasu czy szumu, gdyż nie stosuje transmisji ruchu ani przekładni. Generator, którym są sztuczne liście drzewa, może przetwarzać energię wiatru o bardzo szerokim zakresie prędkości. Aeroleaf posiada bardzo niski próg rozruchowy prędkości wiatru, mianowicie 2,5 m/s, co zapewnia pracę źródła co najmniej 300 dni w roku. Jest to technologia, która "zbiera" waty, aby dostarczać kilowaty.

Dzięki równoległej pracy pojedynczych drzew o niskim napięciu użytkownik może dołączać lub odstawiać poszczególne generatory bez wstrzymywania produkcji. Idea wynalazku nasunęła się francuskiemu konstruktorowi J.M. Lariviere podczas obserwacji szelestu liści przy prawie bezwietrznej pogodzie. Urządzenie wykorzystuje niewielkie skręcone płytki (łopatki) przetwarzające energię mechaniczną wiatru w elektryczną i to niezależnie od kierunku podmuchu. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 2 i 9.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: