Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 09/2015

W Niepołomicach: Stacja tankowania CNG wprost na składowisku odpadów

W Wiedniu ogłoszono niedawno uruchomienie instalacji do oczyszczania biogazu, która zapewnia postać czystego biometanu nadającego się do wtłoczenia wprost do miejskiej sieci gazowniczej i zmieszania z metanem pochodzenia kopalnego.

W podkrakowskich Niepołomicach sprawy poszły jeszcze dalej. Na zrekultywowanym gminnym składowisku odpadów uruchomiono prototypową, pierwsza w Polsce instalację do oczyszczania i sprężania biogazu, który nadaje się wprost do tankowania pojazdów z silnikami przystosowanymi do zasilania CNG/CBG. Miejscowe władze budują już w pobliżu pętlę autobusową i chcą, aby tu właśnie były tankowane autobusy MPK łączące Niepołomice z Krakowem. Darmowe paliwo powinno przyczynić się do obniżenia kosztów komunikacji i emisji zanieczyszczeń spalin do atmosfery.

Instalacja została zbudowana przez Instytut Transportu Samochodowego z Warszawy w ramach międzynarodowego projektu More Baltic Biogas Bus wspieranego ze środków Unii Europejskiej przy zastosowaniu nowatorskiej technologii opracowanej przez krakowską firmę NGV AUTOGAS (zgłoszenie patentowe P 401129). Cała instalacja mieści się w dwóch typowych 20 stopowych (długość 6 metrów) kontenerach. W pierwszym znajdują się urządzenia służące oczyszczania biogazu, polegającego głównie na jego odsiarczeniu wraz z separacją dwutlenku węgla, zaś w drugim nowatorski, bardzo kompaktowy układ osuszania, sprężarka oraz magazyn składający się z 15 stalowych butli o pojemności 150 litrów każda mieszczący 400 Nm3 gazu pod ciśnieniem 250 barów. Całość zaś zakończona jest klasycznym dystrybutorem CBG wyposażonym w złącze do szybkiego tankowania.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 3 i 8?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: