Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 01/2013

Wierzba energetyczna

Nie tylko biopaliwo...

Wierzba jest nie tylko natchnieniem romantycznych twórców poezji i muzyki, może być także cennym biopaliwem. Produkcja wierzby energetycznej nie jest bardzo skomplikowana, a może być opłacalna, m.in. dlatego, że możliwe jest wykonanie z niej wielu różnorodnych produktów.

Pod nazwą wierzba energetyczna kryje się cała rodzina wierzb szybko rosnących. Wśród nich największą popularność zdobyła wierzba krzewiasta zwana inaczej wierzbą konopianką - salix viminalis. Jest to roślina o bardzo dużych, rocznych przyrostach masy drzewnej (ok. 14-krotnie większe niż las rosnący w stanie naturalnym). Jest rośliną wieloletnią, raz posadzona, plonuje przez 25-30 lat. Inną popularną wierzbą jest wierzba amerykańska - salix americana.

Wierzba energetyczna powstała kilkanaście lat temu poprzez krzyżowanie i selekcję kilku odmian wierzby. W wyniku tych prac powstała roślina cechująca się bardzo dużym przyrostem masy, wysoką wartością opałową oraz niewielkimi wymaganiami glebowymi.

Odczyn gleby pH powinien być zawarty w przedziale 5,5-7,5, rośliny osiągają nawet 8 metrów wysokości, z czego w pierwszym roku od posadzenia może przyrosnąć do 3 metrów.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 3 plus 9.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: