Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 03/2014

Wodna energia dla Bremy

30 listopada 2011 roku popłynęła do mieszkańców Bremy w RFN energia elektryczna z nowej generacji procesowo-technicznej elektrowni wodnej o mocy 10 MW, na rzece Wezera. Należy ona po połowie do energetycznego koncernu Enercon oraz Miejskich Zakładów Bremy (SWB), które są filią Oldenburskiego Koncernu Energetycznego (EWE). Ta elektrownia dostarcza mieszkańcom Bremy 42 miliony kWh rocznie, które pokrywają pełne potrzeby 17 000 gospodarstw domowych w energię elektryczną.

To ekologicznie oraz ekonomicznie ważne wydarzenie zbiegło się z setną rocznicą uruchomienia na tej rzece, w dzielnicy Brema-Hemelingen, pierwszej elektrowni wodnej - z pionowo zabudowanymi turbinami, którą - po wyeksploatowaniu - zlikwidowano 25 lat temu.

W niemieckich planach rozwoju odnawialnych źródeł energii znaczącą pozycję zajmują elektrownie wodne. W latach 2007 - 2020 moc elektrowni wodnych w RFN wzrośnie z 4 700 do 6 500 MW.

Klasyczna, przepływowa elektrownia wodna wiąże się z kosztowną budową jazu w poprzek rzeki, a w tej żelbetonowej zaporze instaluje się turbiny sprzężone z elektrogeneratorami. W tego typu elektrowni wodnej nie ma możliwości regulowania przepływu wody w zależności od bieżących potrzeb wytwarzanej energii elektrycznej.

Tymczasem nowo uruchomiona elektrownia wodna na rzece Wezera w rejonie miasta Bremy tym różni się od klasycznej, że duże dwie wodne turbiny, każda o mocy 5 MW, zainstalowano poziomo obok koryta rzeki, na głębokości 20 metrów pod powierzchnią ziemi.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 2 i 7?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: