Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 02/2015

Wojna naftowa

Kto będzie zwycięzcą?

Według Międzynarodowej Agencji Energii, jedną z głównych przyczyn obecnego krachu na rynku ropy naftowej jest nadmierna jej podaż o co najmniej 1,1mln baryłek dziennie. Stanowi to 1,2% nadpodaży nad tegorocznym prognozowanym popytem. Katarscy nafciarze uważają zaś, ze nadpodaż sięga już 2 mln baryłek dziennie, czyli 6,7 procent produkcji krajów OPEC.

Eksperci wskazują, że wystarczyłoby, aby kraje OPEC zmniejszyły produkcję o 3,7%, by zahamować spadek cen. Także małe spadki produkcji w takich krajach, jak Rosja, Meksyk, Kanada i USA również wpłynęłyby na wzrost cen.

 Nikt do tego się nie spieszy...

 Saudyjski książę, miliarder biznesmen, bin Talal Alwaleed, powiedział, że „(...) Szczerze mówiąc, doprowadzić do tego, aby wszystkie kraje OPEC zmniejszyły wydobycie, w tym Rosja i Iran, jest prawie niemożliwe. Nie możemy zaufać wszystkim krajom OPEC. I nie można ufać krajom spoza OPEC, bo inni będą nas oszukiwać. W przeszłości udowodniły one, że gdy Arabia Saudyjska ograniczała produkcję, np. w latach 80. i 90., wszyscy inni oszukiwali i zagarniali nasz udział w rynku".

Z kolei według Bloomberga, działania Arabii Saudyjskiej doprowadzą do spadku dochodów innych eksporterów ropy naftowej i zapobiegną rozwojowi produkcji ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych. W tej wojnie naftowej nie chodzi już bowiem tylko o rzucenie na kolana Rosji, ale i zapobieżeniu amerykańskiej ekspansji naftowej na rynki zajmowane obecnie przez producentów z Bliskiego Wschodu.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 4 plus 5.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: