Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 08/2012

Wojna pomaga?

Pierwsza dekada (cd)

W pierwszej dekadzie XXI wieku cena ropy naftowej wzrosła o 350%. Różnica między najniższym, a najwyższym kursem notowań popularnej baryłki sięgała 130 USD. Przypadek bezprecedensowy czy powtórka z historii? Dlaczego ropa drożała w XXI wieku?

Ceny ropy naftowej zawsze budziły wiele emocji. Nic dziwnego, bo wysokość giełdowego kurs popularnej baryłki ma bardzo wymierne konsekwencje makroekonomiczne. Stanowi bowiem on jeden z kluczowych czynników odpowiedzialnych między innymi za tempo rozwoju gospodarczego każdego państwa, a co za tym idzie i globalnej koniunktury.

Okres 2001 - 2011a lata 70. XX wieku

Lata 2001 - 2010, a więc pierwszą dekadę XXI wiek, należy uznać, biorąc pod uwagę mierzoną w amerykańskiej walucie wartość zbytu jednostki za okres szczególny, lecz nie bezprecedensowy. Jego podstawowe cechy charakterystyczne sprowadzić można do dwóch głównych elementów:

130 USD czyli ośmiokrotnej wartości

- potężnego wzrostu cen w USD/bbl, który przyjmując notowania w pierwszym i ostatnim dniu dekady wyniósł 65 USD czyli trzyipółkrotnej wartości

Biorąc pod uwagę proporcje zakresu zmian, sytuacja przestawiała się bardzo podobnie do tej, jaka panowała w latach siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to nominalny koszt zakupu baryłki ropy naftowej wzrósł z ok. 2,2 USD na początku 1971 roku - do ponad 35,5 USD w końcu 1980 roku.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 4 i 2?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: