Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 08/2013

Wytwarzanie biopaliw silnikowych metodami II generacji

Z tony rzepaku - 4 tony paliwa

Do roku 2010 udział biopaliw w globalnym bilansie paliw silnikowych wzrósł w Unii Europejskiej do 8%, a na rok 2020 planuje się 10%. Tymczasem Niemcy zamierzają w tym czasie tę wielkość zwiększyć aż do 17%. W roku 2007 RFN przeznaczyła pod uprawy roślin energetycznych 1,77 mln, co stanowiło 14% całej powierzchni agrarnej w tym kraju.

W tym miejscu oczywiste jest pytanie: z czego będzie się te biopaliwa wytwarzać? Już istnieje kilka procesów w ramach „Biomass-to-Liquid (BtL)", wśród których dominują dziś wytwarzanie biodiesla z olejów roślinnych na drodze ich katalitycznej reestryfikacji metanolem, czy etanolu z roślin zawierających cukier oraz skrobię. Ale przyszłość należy do „SunDiesel", wytwarzanego metodą Fischera-Tropscha na bazie zgazowania nie tylko drewna oraz roślin energetycznych, ale również odpadów organicznych, z osadami pościekowymi włącznie.

Pierwszą w świecie tego typu wytwórnię wybudowała firma niemiecka Choren Industries we Freibergu, o nazwie „Carbo-V-Technologie" o mocy 15.000 t/rok. Zrębki drewna poddaje się w niej trójstopniowemu procesowi zgazowania. Wytworzony gaz syntezowy podlega kilkustopniowemu oczyszczaniu, a następnie przetwarzaniu metodą Fischera-Tropscha, z udziałem katalizatora do SunFuel, określanego również jako SunDiesel. To BtL-paliwo zostało przetestowane przez koncerny samochodowe Daimler oraz Volkswagen. Koszty budowy tej instalacji wyniosły prawie 100 mln euro.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 4 plus 7.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: