Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 02/2012

Zagranica

W tym roku Gruzja wykorzysta niemal 1,5 mld m sześc. gazu, w niemal 90 proc. sprowadzanego z Azerbejdżanu.

W 2012 r. Gruzja dostanie 1,26 mld m sześc. azerskiego gazu oraz 211 mln m sześc. gazu z Rosji. Kilka lat temu Gruzja była całkowicie zależna od importu gazu z Rosji i nieraz cierpiała zimą z powodu wstrzymania dostaw. Zmieniło się to po otwarciu gazociągu tranzytowego, który przez Gruzję transportuje gaz z nowych złóż w Azerbejdżanie do Turcji.

Chińskie państwowe sieci elektroenergetyczne kupią 25 proc. plus jedną akcję portugalskich sieci energetycznych REN, a koncern Oman Oil 15 proc. jej akcji. Wartość transakcji to 592 mln euro.W grudniu ubiegłego roku Portugalia za 2,7 mld euro sprzedała firmie China Three Gorghes Corp. 21,35 proc. akcji koncernu energetycznego EDP.

Total zainwestuje 3,2 mld euro w eksploatację złóż gazu i ropy naftowej Hild znajdujących się pod dnem Morza Północnego u wybrzeży Norwegii. Wielkość złoża Hild szacowana jest na 190 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Jego eksploatacja rozpocznie się w 2016 r. Gaz ze złoża przesyłany będzie do Wlk. Brytanii siecią istniejących już podmorskich gazociągów.

Światowa produkcja gazu ziemnego znacząco wzrosła w ciągu ostatnich 2 dekad, zwłaszcza w regionie Bliskiego Wschodu - wynika z raportu amerykańskiego Departamentu Energii. Bliski Wschód zwiększył swoje udziały w światowym rynku gazu z 3 proc. w 1980 r. do 15% w 2010 r. Jednakże nie tylko państwa Półwyspu Arabskiego zintensyfikowały produkcję gazu ziemnego - w Azji odsetek ten wzrósł z 3 do 13 proc., w przypadku Afryki z 1 do 7 proc. Rozwojowi produkcji gazu na Wschodniej Półkuli towarzyszył spadek w Rosji i Stanach Zjednoczonych, niemniej jak podaje Energy Information Administration (EIA), amerykańskie i rosyjskie zasoby pozostają wciąż największe na świecie. EIA zastrzega jednak, że USA od kilku lat notują ponowny wzrost wydobycia gazu ziemnego, co ma miejsce dzięki eksploatacji złóż gazonośnych łupków.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 1 i 8.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: