Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 11/2012

Zmiana przepisów

Energetyczne urządzenia przesyłowe

 

Przyzwyczailiśmy się do funkcjonowania w okresie rewolucyjnych zmian w polskim systemie prawnym. Zmieniające się realia ekonomiczne, technologiczne i organizacyjne wymuszają na ustawodawcy coraz bardziej precyzyjne rozwiązania legislacyjne wprowadzane często kosztem rezygnacji z klasycznej systematyki prawa z podziałem na prawo administracyjne i prawo cywilne. Przykładem takich zmian jest projekt ustawy o korytarzach przesyłowych. Dotychczas kwestia urządzeń przesyłowych w tym energetycznych uregulowana była przepisami prawa cywilnego, tj. art. 49 k.c. w związku z art. 501k.c. oraz przepisami dotyczącymi służebności przesyłu (art. 3051-5 K.c.).

Relacja pomiędzy przedsiębiorcą przesyłowym działającym, jako właściciel lub operator urządzeń przesyłowych a właścicielami nieruchomości, przez które te urządzenia przechodziły uregulowana była wyłącznie na płaszczyźnie prawa prywatnego, a relacje pomiędzy stronami odpowiadały unormowaniom pomiędzy równymi w prawach podmiotami prawa. Dotychczasowe przepisy kodeksu w zamiarze ustawodawcy zostaną zastąpiona przepisami nowej ustawy, wyczerpującej kwestie ustanawiania i otrzymania infrastruktury przesyłowej w tym energetycznych urządzeń przesyłowych. Co ciekawe dotychczasowe regulacje zgodnie z projektem nie zostaną uchylone ...

Autor: Tomasz Srokosz, partner w kancelarii KSP Legal&Tax Advice, specjalista ds.PPP, zamówień publicznych, ochrony środowiska, prawa energetycznego.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 2 i 6?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: