Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Czerwiec 2011

Zagranica

30-06-2011

Zasoby gazu ziemnego w złożu Południowy Jolotan w Turkmenistanie są prawdopodobnie drugie co do wielkości na świecie - poinformowała brytyjska firma audytorska Gaffney, Cline and Associates, powołując się na swą najnowszą ekspertyzę. Associated Press przypomina, że wcześniejsze oceny brytyjskiego audytora mówiły o ok. 14 bilionach metrów sześciennych gazu w Południowym Jolotanie, natomiast władze Turkmenistanu nie wykluczały, że może to być nawet 21 bilionów metrów sześciennych. Największym złożem gazu ziemnego na świecie jest Południowy Pars pod dnem Zatoki Perskiej, podzielony między Iran i Katar. Rząd Turkmenistanu nie zgadza się dotąd na udział zagranicznych inwestorów w zagospodarowaniu złóż gazu w tym kraju, dopuszczając firmy z zewnątrz jedynie jako podwykonawców.

Więcej...

06/2011 Komentarze (0)

Kraj

29-06-2011

Przez najbliższe dziesięć lat firmy energetyczne powinny wydać na inwestycje 170 mld zł wynika z raportu autorstwa PricewaterhouseCoopers i ING Banku Śląskiego. Do 2020 roku trzeba będzie wyłączyć bloki energetyczne o mocy 7 GW i w naszym kraju powinno powstawać 1500 MW nowych mocy wytwórczych. Tymczasem trwa inwestycyjny marazm. Konieczne jest wyjaśnienie wątpliwości związanych z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla, a także gwarancje zwolnienia nowych instalacji węglowych z konieczności stosowania technologii CCS.

Więcej...

06/2011 Komentarze (0)

Dlaczego system sterowania wysokiej dostępności się opłaca?

27-06-2011

Podniesienie dostępności i czasu działania systemu sterowania procesem technologicznym jest rzeczą niezbędną dla większości przedsiębiorstw głównie ze względu na koszty jakie muszą ponieść związane z produkcją, podnoszeniem wydajności i rentowności oraz w celu wzrostu satysfakcji klienta i reputacji firmy na rynku. Ryzyko pojawiających się przestojów ma bardzo negatywny wpływ na planowanie zasobów operacyjnych.

Według agencji ARC Advisory Group przestój instalacji generuje średnie koszty na poziomie $12 500 za godzinę. Z uwagi na to, że przerwy w pracy instalacji powodują spadek wydajności i rentowności, firmy ...

Więcej...

06/2011 Komentarze (0)

Deszczówka jest ściekiem czy odpadem?

23-06-2011

Pod transformatorami energetycznymi znajdują się zbiorniki bezodpływowe. Gromadzą deszczówkę, która spływa po urządzeniu. Od tego, jaki status prawny ma ta zgromadzona w zbiornikach ciecz, zależy wysokość opłat obciążających przedsiębiorstwo energetyczne za korzystanie ze środowiska.

 Ustawy zawierają nieścisłości definicyjne. Przy niewielkiej ilości orzeczeń i powściągliwych wypowiedziach doktryny znalezienie odpowiedzi stanowi wyzwanie. Przy rozwiązywaniu powyższego problemu najwygodniej przyjąć metodę eliminowania przepisów, które nie mają zastosowania ...

Więcej...

06/2011 Komentarze (0)

Stron 1 z 3 Ostatnie »
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: