Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Sierpień 2011

Zagranica

31-08-2011

Według pakistańskiego ministra ds. ropy i zasobów naturalnych Asima Hussaina wydobycie gazu łupkowego w tym kraju powinno ruszyć do końca roku. Pierwszy taki gaz w tym kraju znalazło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Eksploatacja gazu niekonwencjonalnego ma uzupełnić pakistańskie rezerwy energetyczne i być alternatywą dla ropy. Za kilka lat Pakistan mógłby stać się eksporterem gazu, właśnie dzięki złożom niekonwencjonalnym. W tej chwili szacunki pakistańskich złóż gazu niekonwencjonalnego mówią o prawie 1,5 bln m. sześc. i gdyby się potwierdziły, oznaczałoby to potrojenie krajowych zasobów tego surowca. Potwierdzone zasoby gazu konwencjonalnego w Pakistanie to obecnie...

Więcej...

08/2011 Komentarze (0)

Kraj

31-08-2011

O dwa, trzy procent może w najbliższych miesiącach spaść cena węgla energetycznego. Obniżka cena węgla koksowego, niezbędnego do produkcji stali, też powinna być jednocyfrowa - uważają analitycy. Jednak ze względu na duże zapotrzebowanie na branży energetycznej nie widzą oni ryzyka załamania cen tego surowca. Przyznają, że jeśli mamy do czynienia z drugą falą kryzysu, czeka nas spowolnienie, mniejsze zapotrzebowanie na energię i tym samym niższy popyt na węgiel, z którego w Polsce wytwarza się ok. 90 proc. energii elektrycznej.

 

Więcej...

08/2011 Komentarze (0)

Nadmierna redukcja CO2 może rozwalić „od środka” unijną gospodarkę

31-08-2011

Wojna polsko-polska na forum Parlamentu Europejskiego z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej przyćmiła zupełnie tryumf zdrowego rozsądku, jaki na tej samej sesji miał miejsce z aktywnym udziałem polskich eurodeputowanych. Dzięki ich konsekwentnej postawie, Parlament Europejski odrzucił zupełnie nielegislacyjny raport w sprawie możliwości zwiększenia do 2020 r. redukcji CO2 z obecnie obowiązujących i uzgodnionych w pakiecie klimatycznym z 2008 r. 20 proc. - do 30 proc. Za odrzuceniem raportu głosowało 347 posłów wobec 258, którzy opowiedzieli się za przyjęciem. Wprawdzie zauważa on, że emisje UE to zaledwie 12 proc. emisji globalnej, a więc wysiłki samej Unii w celu ograniczenia ocieplenia klimatu nie wystarczą, to jednak Zieloni wspierani przez socjalistów twierdzą, że aby osiągnąć założone ograniczenie wzrostu temperatury o 2 stopnie Celsjusza do 2020 r. nie wystarczy 20 proc. redukcji emisji w UE, a konieczny jest dalszy i głębszy jej wzrost.

Więcej...

08/2011 Komentarze (0)

PGNiG, Kuwait Energy Company i AGH

31-08-2011

ORLEN Upstream to jedna z najmłodszych i zarazem najmniejszych (obecne zatrudnienie nie przekracza 40 osób) polskich spółek poszukiwawczych. Zawiązana została 6 lat temu przez ORLEN jedną z największych naftowych korporacji w Europie Centralnej. Firma zajmuje się rozpoznaniem dwóch lokalizacji (przy czym rejon Lubelszczyzna badany jest zarówno w aspekcie pozyskania gazu konwencjonalnego jak i z łupków ilastych) w kraju i jednej za granicą, ale - jak mawiają Rosjanie bliską zagranicą - bo na łotewskim szelfie bałtyckim. Jest to projekt typu off-shore prowadzony wspólnie z Kuwejtczykami z Kuwait Energy Company. Natomiast Projekt Sieraków realizowany jest wspólnie z PGNiG i pokazywany jest jako pierwszy przykład polsko-polskiej kooperacji na krajowej niwie. Firma postrzegana jest jako jedna z nielicznych, która swoja pozycję rynkową usiłuje budować przy pomocy mądrych aliansów. Taki pociągnięciem ma być także podpisana ostatnio umowa o współpracy z AGH.

- Będziemy uczyć się morza - mówi Wiesław Prugar, prezes ORLEN Upstream - ale jednocześnie zastrzega, że ma na myśli póki co złoża konwencjonalne i ze sporym dystansem podchodzi do wyścigu niektórych firm po koncesje na poszukiwania gazu łupkowego pod dnem Bałtyku.

Więcej...

08/2011 Komentarze (0)

Stron 1 z 4 Ostatnie »
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: