Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Listopad 2011

Kraj

30-11-2011

Ponad 439 mln zł zysku netto wypracowała w ciągu trzech kwartałów tego roku Kompania Węglowa. To rekordowy wynik tej największej górniczej firmy - w tym samym czasie ubiegłego roku jej strata sięgała prawie 278 mln zł. Wypracowany do końca września zysk oparty jest przede wszystkim o podstawową działalność firmy, jaką jest sprzedaż węgla. W ciągu trzech kwartałów firma sprzedała go ok. 1,7 mln ton więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. W ciągu trzech kwartałów kopalnie Kompanii wydobyły ponad 29 mln ton węgla, niespełna 200 tys. mniej niż rok wcześniej. Znaczące zwiększenie wydobycia, mimo popytu na rynku, nie jest szybko możliwe ze względów technicznych. W swojej nowej strategii KW zakłada jednak zwiększenie zdolności produkcyjnych i wydobycia w kolejnych latach, nawet o 3 mln ton (wobec obecnych ok. 40 mln ton rocznie). Mimo zmniejszonego wydobycia, sprzedaż węgla z KW była w ciągu trzech kwartałów znacząco większa niż przed rokiem. Sprzedano ponad 29,7 mln ton węgla, wobec niewiele ponad 28 mln ton w tym samym czasie zeszłego roku. Dobre wyniki pozwoliły m.in. na zwiększenie wydatków na inwestycje - do końca września przeznaczono na nie blisko 564,7 mln zł, wobec niespełna 480 mln zł przed rokiem. Z danych Kompanii wynika, że stale zmniejsza się ilość przekazywanych spółce środków publicznych. W ciągu trzech kwartałów zeszłego roku firma otrzymała z budżetu ponad 571 tys. zł, a do końca września tego roku 149,5 tys. zł. Pieniądze z dotacji przeznaczone są jedynie na działania wynikające z zaszłości związanych ze zlikwidowanymi kopalniami. W dotychczasowych wynikach Kompanii nie widać jeszcze skutków transakcji sprzedaży Węglokoksowi akcji Huty Łabędy, za ponad 293 mln zł. Transakcja ta nie została dotąd sfinalizowana (potrzebna jest m.in. zgoda UOKiK), a środki z niej mogą być przeznaczone jedynie na spłatę starych zobowiązań, przejętych po dawnych spółkach węglowych. Właśnie w tym celu Skarb Państwa przekazał Kompanii akcje Huty Łabędy.

Więcej...

11/2011 Komentarze (0)

Zagranica

30-11-2011

Władze w Tokio zapowiedziały rozpoczęcie pomiarów poziomu radioaktywności w produktach spożywczych w supermarketach i innych punktach sprzedaży detalicznej, aby rozwiać strach kupujących przed skażeniem po katastrofie w Fukushimie. Ich wyniki będą publikowane co tydzień. Pomiary mają zagwarantować, że warzywa, ryby, owoce morza, mięso, jajka i inne towary, które trafiają na półki tokijskich sklepów z regionów w pobliżu elektrowni w Fukushimie, są zdrowe i bezpieczne. Fukushima jest jednym z głównych rejonów produkujących ryż w Japonii. Badania przeprowadzone w połowie października wykazały, że ryż z prefektury Fukushima, w której w marcu po tsunami doszło do katastrofy w elektrowni atomowej, jest wolny od skażenia i nadaje się do konsumpcji.

Australijski Senat przyjął ustawę wprowadzającą podatek od emisji dwutlenku węgla, która budzi ostry sprzeciw m.in. środowisk związanych z przemysłem wydobywczym. Projekt, zgłoszony przez mniejszościowy rząd, kierowany przez Julię Gillard z Australijskiej Partii Pracy, został przyjęty stosunkiem głosów 36 do 32. W październiku ustawę przyjęła izba niższa. Niepopularny podatek uchwalono dzięki wsparciu niezależnych deputowanych oraz Partii Zielonych. Zgodnie z nowymi przepisami 500 największych emitentów CO2 będzie od 1 lipca 2012 roku obłożonych specjalnym podatkiem, w wysokości 23 dolarów australijskich od każdej tony dwutlenku węgla. Natomiast w lipcu 2015 roku ma zacząć obowiązywać system handlu emisjami CO2. Przeciwnicy podatku argumentują, że przyczyni się on do zmniejszenia liczby miejsc pracy i podwyższenia kosztów życia. Australia odpowiada za 1,5 proc. światowych emisji CO2, ale ma jeden z najwyższych wskaźników emisji na mieszkańca.

 

Więcej...

11/2011 Komentarze (0)

Relacje: Rosja - UE

28-11-2011

Rosja oraz Unia Europejska to dwa podmioty, które w sposób naturalny skazane są na wzajemne współistnienie tak w sensie politycznym, jak i gospodarczym. Wynika to z wzajemnych uwarunkowań każdego z sąsiadów.

Federacja Rosyjska jest trzecim co do wielkości spośród wszystkich partnerów handlowych Unii Europejskiej. Współpraca w zakresie energii stanowi aż 65% wymiany gospodarczej po stronie UE. Rosja jest przy tym największym eksporterem ropy naftowej, gazu ziemnego, uranu oraz węgla do Unii Europejskiej. Szacuje się, że ok 24% wszystkich unijnych dostaw gazu pochodzi z Rosji. Z drugiej strony kraje Unii Europejskiej są największym partnerem handlowym Rosji. Wedle istniejących szacunków 45% importu Rosji pochodzi właśnie z UE, a 55% eksportu Rosji trafia do Unii. Ponadto do UE trafia 88% rosyjskiego eksportu ropy, 70% gazu oraz 50% węgla kamiennego. Podsumowując, eksport surowców do UE stanowi 40% wpływów rosyjskiego budżetu, a inwestycje Unii Europejskiej stanowią 80% inwestycji zagranicznych w Rosji.

 

Więcej...

11/2011 Komentarze (0)

Kto mówi prawdę???

28-11-2011

Greenpeace chce by w Polsce powstawały farmy wiatrowe, a nie elektrownia atomowa. Zdaniem organizacji ten kierunek rozwoju energetyki gwarantuje powstanie większej ilości miejsc pracy.  - Będą one nie tylko bezpieczniejsze, ale przede wszystkim pochodząca z nich energia będzie tańsza, a sama inwestycja i jej obsługa zapewni więcej miejsc pracy - twierdzą działacze organizacji.  W odróżnieniu od producentów wiatraków firmy, które  chcą zarabiać na budowie polskiej atomówki, straciły impet w lobbowaniu za tym rodzajem energii.

Aktywiści Greenpeace rozwiesili na budynku hali produkcyjnej Stoczni Gdańskiej transparent z hasłem „Miejsca pracy i tańsza energia czy Fukushima?". Miejsce akcji nie zostało wybrane przypadkowo. Jeśli Polska, zamiast w atom, zainwestuje w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku, to właśnie w polskich stoczniach i na Pomorzu może powstać większość z ponad 9 tys. nowych miejsc pracy. Już teraz trójmiejskie stocznie zaczynają specjalizować się w produkcji i konstrukcji elementów farm wiatrowych. Planowana elektrownia jądrowa może wygenerować zaledwie 7 tys. miejsc pracy.  

To jeden z wniosków opublikowanego na początku sierpia raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej wykonanego na zlecenie Greenpeace i Fundacji im. Heinricha Boella.

Więcej...

11/2011 Komentarze (0)

Stron 1 z 5 Ostatnie »
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: