Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Luty 2012

Litewski terminal

29-02-2012

„Klaipėdos nafta", spółka odpowiedzialna za budowę litewskiego terminalu gazu skroplonego, podpisała w grudniu 2011 roku pierwszą umowę z krajowym odbiorcą tego surowca. „Lietuvos energija", spółka skarbu państwa, skupiająca od niedawna główne litewskie elektrownie konwencjonalne, kupować będzie gaz skroplony dla potrzeb owych elektrowni, a głównie dla potrzeb dziewiątego bloku „Lietuvos Elektrine".

Oddanie do użytku tego bloku planowane jest na pierwszy kwartał 2012 roku. Elektrownia będzie mogła produkować aż 25 procent potrzebnej krajowi energii elektrycznej, ale zużyje o 30 procent mniej gazu niż obecnie. Obecnie jej moce są wykorzystywane w niewielkim stopniu ze względu na bardzo drogi rosyjski gaz. Wciąż natomiast nie wiadomo, czy gaz z terminalu będzie kupowała „Achemos grupė", zużywająca połowę importowanego na Litwę gazu i starająca się o budowę własnego terminalu w odległości kilkuset metrów od państwowego.

„Klaipėdos nafta" prowadzi obecnie negocjacje z trzema oferentami statku - terminalu. Według zapewnień prezesa spółki, Rokasa Masiulisa, wszyscy trzej już zamówili statki w japońskich i koreańskich stoczniach. Według planów, terminal ma być gotowy pod koniec 2014 roku. Jego przepustowość ma wynieść 130 tys. m3 gazu. Na początku statek zostanie tylko wynajęty z całą załogą, a dopiero po jakimś czasie Litwa zamierza go odkupić.

Nie ma też jeszcze umowy z potencjalnym dostawcą gazu, nieznana tym bardziej jest jego cena.

Więcej...

02/2012 Komentarze (0)

Na horyzoncie: węgiel brunatny, gaz ziemny i syntetyczny oraz uran

27-02-2012

Jest wielce prawdopodobne, że na Dolnym Śląsku już w niedalekiej przyszłości dzień energetyka będzie obchodzony łącznie z Barbórką. KGHM Polska Miedź ma 50 lat. Wszystko wskazuje ma to, że na drugie pięćdziesięciolecie miedzi przybędzie siostrzyczka w postaci energetyki właśnie. I nie tylko dlatego, że KGHM po ostatnich transakcjach pakietowych posiada łącznie 182.110.566 akcji Tauron Polska Energia, stanowiących 10,39 proc. kapitału tej spółki. Prezes KGHM - Herbert Wirth zapowiada, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży aktywów telekomunikacyjnych zostaną zainwestowane także w energetykę, która docelowo ma być ważnym elementem dywersyfikacji działalności firmy na rynku krajowym. Sprzedaż akcji Polkomtela przyniosła „miedzi" ponad 3,672 mld żywej gotówki. Na akceptację ze strony UOKiK oczekuje jeszcze transakcja sprzedaży na rzecz „Netii" - wyrosłej na Dolnym Śląsku Telefonii Dialog, której KGHM był 100-procentowym właścicielem. Ta operacja z kolei przyniesie prawie miliard złotych w gotówce. Pieniądze pochodzące z tej transakcji także w znacznym stopniu zasilą aktywa energetyczne

- Ceny miedzi na światowych rynkach podlegają koniunkturalnym i spekulacyjnym wahaniom, zaś koszty wydobycia rudy, po którą w polskich warunkach trzeba sięgać coraz głębiej, rosną - dlatego też energetyka z systematycznie rosnącymi cenami energii elektrycznej powinna w przyszłości stabilizować pozycję finansową całej grupy - tłumaczy powody zainteresowania energetyką przez miedziowego potentata Dariusz Wyborski, rzecznik KGHM.

Więcej...

02/2012 Komentarze (0)

TAURON większy...

23-02-2012

Historia po 10 latach zatoczyła koło. Czas bowiem biegnie szybciej niż nam się to wydaje. Tyle upłynęło go od momentu gdy w lutym 2001 roku Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało szwedzkiemu państwowemu koncernowi energetycznemu Vattenfall - Górnośląski Zakład Energetyczny - największą perłę wśród polskich, rozdrobnionych wtedy jeszcze mocno spółek energetycznych. Teraz GZE wrócił w posiadanie wprawdzie giełdowej, ale nadal mocno kontrolowanej przez Skarb Państwa rdzennie polskiej firmy. Po 9 miesiącach intensywnych prac TAURON Polska Energia 13 grudnia 2011 roku - w 30 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - ostatecznie sfinalizował transakcję przejęcia 99,98 proc. akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego od Vattenfall AB. Dzięki realizacji tej transakcji TAURON umocnił pozycję krajowego lidera wśród dystrybutorów energii elektrycznej, a także stał się największym sprzedawcą energii elektrycznej w Polsce. Grupa będzie teraz dostarczać energię do ponad 5 mln klientów i stanie się holdingiem o łącznych przychodach - bazując na danych z 2010 roku - 18,6 mld zł i współczynniku EBITDA na poziomie 3,2 mld zł.

Awans o 5 pozycji

Oznacza to, że na liście 500 największych polskich firm według „Polityki" TAURON awansowałby o 5 pozycji z miejsca 10 na 5 przeskakując KGHM, Telekomunikację Polską i Fiata Auto Poland i zbliżając się w pobliże „Lotosu".

Więcej...

02/2012 Komentarze (0)

Zarządzanie emisjami w epoce postcarbon

21-02-2012

dr Cezary T. Szyjko

Sprawozdanie eksperckie z warsztatów: NOWY MODEL RYNKU UPRAWNIEŃ DO EMISJI CO2, zorganizowanych przez Informedia Polska Sp. z o.o.

            Polska wchodzi w epokę postcarbon. Nie tylko dlatego, że kończą nam się paliwa kopalne, ale przede wszystkim dzięki regulacjom unijnym. Zabawa z uprawnieniami to zabawa w taniec wokół krzeseł, gdzie zawsze jednego lub dwóch brakuje. Ktoś musi zrezygnować z emisji. Jak będzie wyglądać handel na rynku CO2, gdy darmowe uprawnienia wygasną, a unia na poważnie będzie podchodziła do swojego celu: fizycznej redukcji emisji CO2?

 

Instrument walki z klimatem

            Kiedy w 2005 roku rozpoczynał się pierwszy okres europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), część ekspertów i uczestników systemu uważała, że to tylko kilkuletni program mający na celu osiągnięcie zobowiązań redukcyjnych państw-sygnatariuszy protokołów z Kioto. Jednak mimo braku międzynarodowych zobowiązań, odnoszących się do okresu po 2012 r., Wspólnota Europejska zdecydowała się na podjęcie własnych działań, dotyczących obniżania emisji gazów cieplarnianych i uczyniła go jednym ze swoich priorytetów. Handel emisjami stał się ważnym i trwałym instrumentem walki ze zmianami klimatu. Okazał się on najważniejszym elementem przyjętego w 2008 r. pakietu energetyczno-klimatycznego.

Więcej...

02/2012 Komentarze (0)

Stron 1 z 4 Ostatnie »
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: