Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Marzec 2012

Elektrownia na Białorusi

30-03-2012

Jak podał białoruski „Wieczerny Brest", władze obwodu brzeskiego podpisały umowę z włoską firmą Belenergia na budowę nowej elektrociepłowni w Brześciu. Głównym udziałowcem działającej na Białorusi spółki jest włoski koncern Ansaldo Energia, zajmujący się produkcją turbin i elementów wyposażenia elektrowni i on ma być głównym inwestorem. Gazeta informuje, że kluczową rolę w rozmowach odegrał „jeden z większych europejskich banków „Inteza" przez swoje przedstawicielstwo w Moskwie". Inteza jest bankiem włoskim.

Przypomnijmy, że już 26 sierpnia 2010 Kulczyk Holding oraz białoruskie przedsiębiorstwo Grodnoenergo podpisały porozumienia o współpracy inwestycyjnej. Na mocy tych porozumień, w Zelwie (obwód grodzieński) na Białorusi, miała zostać zbudowana elektrownia węglowa o mocy 920 MW oraz transgraniczna linia przesyłowa ze wstawką prądu stałego. Węgiel (2 mln ton rocznie) miał pochodzić z polskiej Bogdanki. Białoruś nie musi płacić unijnych kar za zanieczyszczanie powietrza CO2, więc inwestycja byłaby bardzo opłacalna. Inwestor zapewniał wówczas, że elektrownia będzie nowocześniejsza od funkcjonujących w Polsce. Koszt budowy elektrowni szacowano wówczas na 1,5 mld USD. Rozpoczęcie budowy elektrowni było planowane na przełomie 2011 i 2012 roku, a jej zakończenie na 2015 r.

Jeszcze przed kilkunastoma miesiącami Łukaszenka podawał to przedsięwzięcie, jako wzorcowe dla stosunków gospodarczych między obydwoma krajami, a obie strony rozpoczęły przygotowania do budowy „mostu" energetycznego, aby móc przesłać do Polski prąd.

Więcej...

03/2012 Komentarze (0)

Elektrociepłownie na zrębki w seryjnej produkcji

29-03-2012

Fińskie przedsiębiorstwo energetyczne MW Power oferuje budowę wraz z sześciomiesięcznym montażem „pod klucz" elektrociepłowni o mocy 5 -7 MW energii elektrycznej oraz 10 - 15 MW ciepła użytkowego lub wariantowo 8 - 9 MWel i 16 - 20 MWciepła. Ich paliwem bywa drewno z różnorakich odpadów, łącznie z leśnymi lub z uprawianych plantacji biomasy. MW Power instaluje już swoje elektrociepłownie w różnych krajach pod ogólną nazwa „Biopower". Te o mocy 5 MW energii elektrycznej pracują około 8.000 godz./rok i przepalają 55.000-60.000 ton/rok drewna o zawilgoceniu do 55 procent, pochodzącego w znacznym stopniu z pielęgnacji drzew przydrożnych oraz parków. Drewno i jego odpady zwozi się samochodami specjalistycznymi z odległości do 100 km i przetwarza na terenie elektrowni na zrębki o długości boku do 10 cm (A. Morhart; Sonne Wind & Wärme, 100,6,2011).

Ich spalanie przeprowadza się na stożkowym ruszcie obrotowym (rys. 1), a schemat procesowy całego bloku energetycznego pokazano na rys. 2. Podwójny podajnik ślimakowy dostarcza zrębki drewna do komory spalania, nad którą został zainstalowany kocioł wodno-parowy. Popiół spod rusztu obrotowego komory spalania bywa odprowadzany hydraulicznie do specjalnego pojemnika, a spaliny - poprzez kocioł wodno-parowy oraz system odzysku ciepła użytkowego (niewidoczny na tym rysunku) oraz filtr elektrostatyczny - odprowadza się przez komin do atmosfery.

Wysokoprężna para wodna z kotła przepływa przez dwie, szeregowo zainstalowane turbiny sprzężone z elektrogeneratorem. Po turbinie II stopnia para wodna przepływa przez układ kondensacyjny, sprzężony z wieżą chłodniczą oraz z odzyskiem ciepła użytkowego, czego nie uwidoczniono na rysunku.

Więcej...

03/2012 Komentarze (0)

Co dalej z Energą?

27-03-2012

- Na tę chwilę nie została jeszcze podjęta decyzja odnośnie dalszego sposobu prywatyzacji spółek Energa S.A. i Enea S.A. Bierzemy pod uwagę różne scenariusze. Fuzja Energi i Enei to jedna z szeregu opcji jakie rozważa Skarb Państwa gdyby przejęcie Energi przez PGE nie doszło do skutku - tak komentuje najnowsze newsy na temat dalszego losu obu firm Magdalena Kobos, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa.

Można zatem z tego wnioskować, że resort Skarbu Państwa wierzy jednak w możliwość sądowego odblokowania transakcji, której veto postawił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i doprowadzenia jej do szczęśliwego końca. Jednak sąd, do którego odwołało się PGE, nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy, co potwierdza także sam UOKiK. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku sygnalizowano, że mogłoby to nastąpić... w IV kwartale 2012 roku, albo nawet w I kwartale 2013 roku. Teraz resort Skarbu Państwa nalega aby to rozstrzygnięcie przyspieszyć. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że mogłoby to nastąpić w kwietniu, albo w maju tego roku.

- Kwestię przejęcia rozpatruje niezależny sąd, więc nie widzę podstaw do tego, żeby nawet przewidywać, jakie będzie orzeczenie. Tym niemniej długi czas oczekiwania na rozstrzygnięcie nie służy obu spółkom. W przypadku braku wyroku lub gdy będzie on niekorzystny dla PGE, rozważymy inne scenariusze Połączenie spółek na razie pozostaje faktem jedynie medialnym - tłumaczy dalej Magdalena Kobos.

Więcej...

03/2012 Komentarze (0)

Najtańsze ciepło ma Mazowsze najdroższe Opolszczyzna

23-03-2012

Kiedy „na dworze" jak mówią na Dolnym Śląsku lub „na polu" - jak chcą tego w Małopolsce robi się zimno - ciepłe myśli podążają w kierunku... zawodowego ciepłownictwa. Jakkolwiek sieci ciepłownicze wraz ze zdalaczynnymi, scentralizowanymi, zawodowymi źródłami ciepła pracującymi, najlepiej w kogeneracji, są najbardziej efektywnym sposobem zaopatrzenia mieszkańców dużych aglomeracji w ciepło i ciepłą wodę użytkową to jest to sektor - mimo ogólnego rozwoju - systematycznie kurczący się. I nie przeszkadza temu olbrzymi niezagospodarowany potencjał w zasadzie marnowanej bezpowrotnie i nieodwracalnie energii pochodzącej z niskotemperaturowych źródeł odpadowych, jakimi są np. szyby wydechowe KGHM czy chłodnie kominowe choćby elektrowni Opole czy jakiejkowiek innej zawodowej elektrowni dużej mocy. Jak wynika z regularnie, począwszy od 2002 roku, publikowanych raportów prezesa URE, systematycznie spada ilość przedsiębiorstw ciepłowniczych oraz moc zainstalowana, a co za tym idzie - dyspozycyjna, i gdyby nie ostra, a przede wszystkim przewlekła ubiegłoroczna zima, zapewne tej tendencji poddałby się także i wolumen sprzedanego ciepła.

W ubiegłym sezonie grzewczym, choć to pojęcie już nieco anachroniczne, bo szanujące się ciepłownie pracują przez okrągły rok, koncesje Prezesa URE na działalność związaną z zaopatrzeniem w ciepło posiadało 496 przedsiębiorstw. Liczba koncesjonowanych przedsiębiorstw zmniejszyła się o 2,5 proc. w stosunku do roku ubiegłego i aż o 44,5 proc. od pierwszego raportu opublikowanego w 2002 roku.

Więcej...

03/2012 Komentarze (0)

Stron 1 z 5 Ostatnie »
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: