Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Lipiec 2012

Gazowa energia z „różowej pantery"

24-07-2012

Pierwszy z trzech 2 MW systemów kogeneracyjnych Jenbacher produkowanych przez GE został zainstalowany w znajdującym się na terenie King's Cross w Londynie centrum energetycznym. Łącznie systemy dostarczą 100% ciepła i zaspokoją zapotrzebowanie na energię elektryczną w blisko 80%.

Umowa pomiędzy GE a King's Cross Central Limited Partnership skupia się na zapewnieniu zrównoważonego działania inwestycji w perspektywie długofalowej. Pierwszy silnik ma zostać oddany do użytku w lecie.

Po rozpoczęciu eksploatacji silnik kogeneracyjny będzie zasilać sieć energią elektryczną, a także dostarczy ciepło dla lokalnego systemu grzewczego (DHS). Wszystkie 70 budynków w obrębie King's Cross, od University of Arts, poprzez budynek Rady Dzielnicy Camden, do nowej siedziby BNP Paribas Real Estate i hotelu Great Northern, będą przyłączone do DHS. Szacuje się, iż po sfinalizowaniu projektu całkowita ilość emisji dwutlenku węgla spadnie o jedną trzecią poniżej dotychczasowego poziomu i wynosić będzie do 60% mniej w porównaniu do roku 2001.

Gazowy silnik Jenbacher został - w ramach wyjątku - pomalowany na różowo (tradycyjnie ma kolor zielony) i ochrzczony pieszczotliwym imieniem Różowa Pantera. Jest to gest wsparcia dla inicjatywy Breast Cancer Research.

Clare Hebbes, przedstawicielka King's Cross Central Limited Partnership, zauważyła "Oczekujemy, że dzięki współpracy z GE z nadwyżką zrealizujemy cele postawione w związku z rozbudową King's Cross jako prawdziwego centrum miasta XXI wieku, opartego na zasadach zrównoważonego rozwoju. GE posiada wiedzę o wiodących technologiach dostępnych na rynku i wie, jak w najlepszy sposób zastosować je do takiej części miasta jak King's Cross. Punktem wyjścia jest tu kogeneracja, ale oczekujemy więcej tego typu inicjatyw w przyszłości.

Więcej...

07/2012 Komentarze (0)

Gazprom sprzedaje „Kowno”

20-07-2012

Gazprom poinformował w kwietniu br. stronę litewską, że sprzedaje 99,5 proc. swych akcji w kowieńskiej elektrociepłowni na rzecz zarejestrowanej w Szwajcarii amerykańskiej spółki „Clement Power Venture Inc".

Ta spółka stanie się właścicielem 100 procent udziałów, bowiem do tej pory dysponowała 0,5 procentu akcji. Nie podano kwoty transakcji. Wcześniej Gazprom informował, że chce zbyć akcje za 121 mln litów i zależy mu na jak najszybszym wyjściu z Kowna z powodu ciągnących się latami sporów z Litwinami co do zakresu inwestycji. Samorząd Kowna przygotowywał się zaś do unieważnienia umowy prywatyzacyjnej. Andrius Kupčinskas, mer Kowna, największego ośrodka przemysłowego Litwy, oświadczył 29 lutego br., że zaczyna proces unieważniania umowy prywatyzacyjnej UAB „Kauno termofikacijos elektrine", którą sprzedano w 2003 roku Gazpromowi i żąda 105 mln litów odszkodowania za niezrealizowanie przez Rosjan umowy. Taka kwota została zastrzeżona w umowie prywatyzacyjnej, którą w 2003 roku podpisała z Gazpromem samorządowa spółka AB „Kauno energija", główny odbiorca ciepła. Gazprom zapłacił za 99,5 proc, akcji 116 mln litów i zobowiązał się do zainwestowania 400 mln litów. Rosjanie twierdzą, że nie zrealizowali tego punktu umowy, bo nie mieli na to zgody władz Kowna.

Jak podał rosyjskojęzyczny „Litovskij Kurier", Gazprom miał najpierw proponować kupno elektrociepłowni spółce „Dujotekana", utworzonej w 2002 roku przez Gazprom oraz powiązanych z tym koncernem litewskich biznesmenów, głównie pochodzenia rosyjskiego. Jednym z inicjatorów jej utworzenia był były pułkownik KGB Piotras Vojeika, mający obecnie ok. 40 proc. akcji „Dujotekany" i pełniący funkcję wiceprezydenta. Prezydentem jest od 2010 roku były poseł do litewskiego Sejmu, Rosjanin - Vladimir Orechov. „Dujotekana" handluje gazem na razie tylko na wolnym rynku, dostarczając go głównie spółkom energetycznym. Jednak „Dujotekana" odmówiła kupna akcji, uważajac, że obecnie elektrociepłownie gazowe na Litwie, to niezbyt intratny biznes.

Więcej...

07/2012 Komentarze (0)

Europa chciałaby być ... niezależna

16-07-2012

Kanada jest jednym z prekursorów w zakresie poszukiwania i wydobycia gazu ziemnego z łupków. Na terenie Ameryki Północnej gaz ziemny oraz ropę z łupków pozyskuje się przy pomocy szczelinowania hydraulicznego od bez mała 60 lat. Ze względu na kurczenie się zasobów gazu, z których może być wydobywany tradycyjnymi metodami, inwestycje w udostępnienie złóż niekonwencjonalnych w Kanadzie postrzegane są jako przyszłościowe. Ocenia się, że przy obecnym poziomie technologicznym, zapasy tego podstawowego dla współczesnej gospodarki surowca w Kanadzie oraz USA wystarczą na ponad 100 lat eksploatacji. Dlatego też istotnym punktem wizyty premiera Donalda Tuska w Kanadzie był polsko-kanadyjski okrągły stół poświęcony perspektywom współpracy polsko-kanadyjskiej przy pozyskiwaniu gazu z łupków.

 - Ze strony polskiej uczestniczyli w nim - oprócz premiera i oficjalnej delegacji rządowej - prezesi Orlenu, Lotosu, PGNiG i PGE. Ze strony kanadyjskiej wzięły w nim udział najbardziej kompetentne i wpływowe osoby: minister zasobów naturalnych Kanady - Joe Oliver, posłowie parlamentu federalnego Władysław Lizoń i Ted Opitz oraz wiceprezesi najważniejszych kanadyjskich firm operujących w tym sektorze: Alastair Nichol, wiceprezes International New Ventures EnCana, Robert R. Rooney, wiceprezes ds. prawnych oraz Tomasz Maj, wiceprezes i generalny dyrektor w Polsce Talisman Energy i Alistair Mooney, wiceprezes International Exploration Nexen - relacjonuje specjalnie dla „EG" Dariusz Mańczyk, radca minister Ambasady RP w Ottawie, który aktywnie uczestniczył w przygotowaniach do tego spotkania. Współmoderatorami dyskusji byli: ze strony polskiej: minister Skarbu - Mikołaj Budzanowski oraz ze strony kanadyjskiej Robert R. Rooney, wiceprezes Talisman Energy. Był obecny także Bob Bleaney, wiceprezes wpływowego stowarzyszenia Canadian Association of Petroleum Producers, zrzeszającego kanadyjskie firmy sektora ropy i gazu, a także Dan Costello, Ambasador Kanady w Polsce.

Więcej...

07/2012 Komentarze (0)

VII edycja Ogólnopolskiego Kongresu Petrobiznes

11-07-2012

Europejskie Centrum Biznesu, oraz Partnerzy Kongresu pragną serdecznie zaprosić do udziału w VII edycji Ogólnopolskiego Kongresu PETROBIZNES - Paliwa Chemia Gaz, który odbędzie się 2 października br. w Warszawie w Hotelu Marriott.

Temat przewodni tegorocznej edycji brzmi: „Strategie polskich koncernów na tle zmian zachodzących na rynku europejskim".

Jesienna edycja Kongresu skupi się na zmianach i kierunkach rozwoju sektora gazowego w Polsce. Analizie poddane zostaną również dylematy strategiczne i perspektywy rozwoju firm paliwowych i energetycznych, jak również największych graczy na rynku chemicznym w Polsce w kontekście zmian na rynkach europejskich i światowych. Panelowa formuła Kongresu zakłada, że zaproszeni Prelegenci - Przedstawiciele Rządu i Urzędów Państwowych, Parlamentarzyści, Członkowie Zarządów największych polskich i zagranicznych korporacji - wspólnie podsumują bieżący rok oraz przeanalizują działania podejmowane przez międzynarodową konkurencję.

Organizator zakłada iż przekrojowe spojrzenie zaproszonych Prelegentów na zachodzące i spodziewane transformacje pozwoli uczestnikom wyciągnąć wnioski dotyczące całego sektora i poszczególnych segmentów rynku, a tym samym lepiej przygotować się do nadchodzących zmian.

Szczegółowe informacje o kongresie będą sukcesywnie przedstawiane na stronach internetowych Europejskiego Centrum Biznesu www.petrobiznes.pl  oraz na stronach Partnerów i Patronów Medialnych Kongresu.

 

Więcej...

07/2012 Komentarze (0)

Stron 1 z 2
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: