Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Wrzesień 2012

Gazowa energia z „różowej pantery"

28-09-2012

Pierwszy z trzech 2 MW systemów kogeneracyjnych Jenbacher produkowanych przez GE został zainstalowany w znajdującym się na terenie King's Cross w Londynie centrum energetycznym. Łącznie systemy dostarczą 100% ciepła i zaspokoją zapotrzebowanie na energię elektryczną w blisko 80%.

Umowa pomiędzy GE a King's Cross Central Limited Partnership skupia się na zapewnieniu zrównoważonego działania inwestycji w perspektywie długofalowej. Pierwszy silnik ma zostać oddany do użytku w lecie.

Po rozpoczęciu eksploatacji silnik kogeneracyjny będzie zasilać sieć energią elektryczną, a także dostarczy ciepło dla lokalnego systemu grzewczego (DHS). Wszystkie 70 budynków w obrębie King's Cross, od University of Arts, poprzez budynek Rady Dzielnicy Camden, do nowej siedziby BNP Paribas Real Estate i hotelu Great Northern, będą przyłączone do DHS. Szacuje się, iż po sfinalizowaniu projektu całkowita ilość emisji dwutlenku węgla spadnie o jedną trzecią poniżej dotychczasowego poziomu i wynosić będzie do 60% mniej w porównaniu do roku 2001.

Gazowy silnik Jenbacher został - w ramach wyjątku - pomalowany na różowo (tradycyjnie ma kolor zielony) i ochrzczony pieszczotliwym imieniem Różowa Pantera. Jest to gest wsparcia dla inicjatywy Breast Cancer Research.

Clare Hebbes, przedstawicielka King's Cross Central Limited Partnership, zauważyła "Oczekujemy, że dzięki współpracy z GE z nadwyżką zrealizujemy cele postawione w związku z rozbudową King's Cross jako prawdziwego centrum miasta XXI wieku, opartego na zasadach zrównoważonego rozwoju. 

Więcej...

09/2012 Komentarze (0)

Gazprom sprzedaje „Kowno”

21-09-2012

Gazprom poinformował w kwietniu br. stronę litewską, że sprzedaje 99,5 proc. swych akcji w kowieńskiej elektrociepłowni na rzecz zarejestrowanej w Szwajcarii amerykańskiej spółki „Clement Power Venture Inc". 

Ta spółka stanie się właścicielem 100 procent udziałów, bowiem do tej pory dysponowała 0,5 procentu akcji. Nie podano kwoty transakcji. Wcześniej Gazprom informował, że chce zbyć akcje za 121 mln litów i zależy mu na jak najszybszym wyjściu z Kowna z powodu ciągnących się latami sporów z Litwinami co do zakresu inwestycji. Samorząd Kowna przygotowywał się zaś do unieważnienia umowy prywatyzacyjnej. Andrius Kupčinskas, mer Kowna, największego ośrodka przemysłowego Litwy, oświadczył 29 lutego br., że zaczyna proces unieważniania umowy prywatyzacyjnej UAB „Kauno termofikacijos elektrine", którą sprzedano w 2003 roku Gazpromowi i żąda 105 mln litów odszkodowania za niezrealizowanie przez Rosjan umowy. Taka kwota została zastrzeżona w umowie prywatyzacyjnej, którą w 2003 roku podpisała z Gazpromem samorządowa spółka AB „Kauno energija", główny odbiorca ciepła. Gazprom zapłacił za 99,5 proc, akcji 116 mln litów i zobowiązał się do zainwestowania 400 mln litów. Rosjanie twierdzą, że nie zrealizowali tego punktu umowy, bo nie mieli na to zgody władz Kowna.

Jak podał rosyjskojęzyczny „Litovskij Kurier", Gazprom miał najpierw proponować kupno elektrociepłowni spółce „Dujotekana", utworzonej w 2002 roku przez Gazprom oraz powiązanych z tym koncernem litewskich biznesmenów, głównie pochodzenia rosyjskiego. Jednym z inicjatorów jej utworzenia był były pułkownik KGB Piotras Vojeika, mający obecnie ok. 40 proc. akcji „Dujotekany" i pełniący funkcję wiceprezydenta. Prezydentem jest od 2010 roku były poseł do litewskiego Sejmu, Rosjanin - Vladimir Orechov. 

Więcej...

09/2012 Komentarze (0)

Za wysokie – też niedobrze... Elektrownie wiatrowew lasach

17-09-2012

Wiele krajów, które zamierzają w pełni zrezygnować z nieodnawialnych źródeł energii - jak przykładowo Niemcy - są zmuszone do instalowania elektrowni wiatrowych również w lasach. Republika Federalna Niemiec dysponuje 11,1 milionami hektarów upraw leśnych, które stanowią 31% powierzchni tego kraju.

44% lasów jest w rękach prywatnych, 34% należy do władz federalnych oraz landów, a 22% przynależy do gmin.

Tymczasem następujące przedsiębiorstwa Enercon, Juwi Hilding AG, Advanced Tower System BV, Vestas oraz Nordex opanowały produkcję wież elektrowni wiatrowych o wysokościach w granicach 138 - 146 metrów, które można instalować na zalesionych terenach, co dokumentuje rys. 1. Konieczność budowy tak wysokich elektrowni wiatrowych w lasach wynika z faktu, że do wirników - z łopatkami o długości około 50 metrów (rys. 2) - nie dochodzą już turbulentne zaburzenia, wytwarzane przez korony drzew. W dodatku na tych wysokościach wiatry osiągają znaczne prędkości, które owocują relatywnie wysoką wytwórczością energii elektrycznej. Przykładowo 15 elektrowni wiatrowych o nazwie Mehringer Höhe, usytuowanych w lesie, w RFN, wytwarza rocznie średni 60 milionów kWh energii elektrycznej.

Do 2030 roku Niemcy zamierzają zainstalować lasach Północnej Nadrenii-Westfalii elektrownie wiatrowe o mocy 9300 MW (N. Weinhold, neue energie, 30, 5, 2012). W tym federalnym landzie opracowano i szeroko rozpowszechniono podręcznik o uwarunkowaniach instalowania elektrowni wiatrowych na zalesionych terenach. 

Więcej...

09/2012 Komentarze (0)

Gaz dla Ukrainy po 160 USD, ale nie za darmo...

12-09-2012

Rząd ukraiński obiecuje rozwiązać palący problem cen gazu. Ma to nastąpić poprzez rozwój własnego wydobycia. Ukraina za 10 lat (do 2023) będzie w stanie zapewnić sobie potrzebne ilości gazu i ropy naftowej - zapowiedział premier Ukrainy Mykoła Azarow.

Ponadto zwrócił uwagę, że w 2013 roku Ukraina planuje zmniejszyć zużycie gazu o połowę. Ukraina zużywa ok. 55 mld metrów sześciennych metrów gazu rocznie, z czego połowa jest importowana z Rosji. Ukraińcy płacą Rosjanom po 432 dolarów za 1000m3 sześciennych. Ceny dla odbiorców krajowych gazu są niższe od importowych, co powoduje duże perturbacje finansowe Naftogazu. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał ustawę nr 5308-VI, mocą której, Naftogazowi zostało przydzielonych 3,9 miliardów dolarów odszkodowania za różnicę między ceną zakupu i kosztów importowanego gazu, a ceną sprzedaży na rynku krajowym, co tylko pogarsza sytuację budżetu państwowego, ale chroni przed upadkiem koncern energetyczny.

Więcej...

09/2012 Komentarze (0)

Stron 1 z 3 Ostatnie »
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: