Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Styczeń 2013

Pompowanie ciepła

31-01-2013

Pompy ciepła zaczęto stosować głównie w domach jedno- i wielorodzinnych pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Zainteresowanie nimi zwiększało się głównie równolegle ze wzrostem cen nośników energii i osiągnęło na terenie Niemiec szczyt w 2008 roku (rys. 1). W dwóch następnych latach był w tym kraju niewielki spadek w liczebności ich montażu, ale w kolejnym trzecim roku ich sprzedaż wzrosła do 57 000 (W. Wilming, Sonne Wind & Wärme, 38,12,2012).

Tak znaczny przyrost z roku na rok stosowania pomp ciepła wynika z faktu, że są one dość tanie w porównaniu z kotłowniami domowymi, relatywnie proste w eksploatacji, niezależne od rozmaitych paliw i w dodatku sprzyjają ochronie środowiska.

Boom w ich zakupach bywa szczególnie widoczny w okresach kryzysów związanych z utrudnieniami w pozyskiwaniu ropy. Instytuty ciepłownicze w Niemczech prognozują roczną sprzedaż tych agregatów ciepłowniczych w ilościach około 300 000 począwszy od lat 2030 - 2035.

Wśród stosowanych pomp ciepła rozróżnia się dwa typy: jeden tym znamienny, że pobiera ciepło z otaczającego nas powietrza, a drugi - którym użytkownicy okazują mniejsze zainteresowanie - pobiera ciepło z ziemi łącznie z jej wodnymi zasobami, a nawet z miejsko-gminnych kanalizacji.

Więcej...

01/2013 Komentarze (0)

Wierzba energetyczna

28-01-2013

Wierzba jest nie tylko natchnieniem romantycznych twórców poezji i muzyki, może być także cennym biopaliwem. Produkcja wierzby energetycznej nie jest bardzo skomplikowana, a może być opłacalna, m.in. dlatego, że możliwe jest wykonanie z niej wielu różnorodnych produktów.

Pod nazwą wierzba energetyczna kryje się cała rodzina wierzb szybko rosnących. Wśród nich największą popularność zdobyła wierzba krzewiasta zwana inaczej wierzbą konopianką - salix viminalis. Jest to roślina o bardzo dużych, rocznych przyrostach masy drzewnej (ok. 14-krotnie większe niż las rosnący w stanie naturalnym). Jest rośliną wieloletnią, raz posadzona, plonuje przez 25-30 lat. Inną popularną wierzbą jest wierzba amerykańska - salix americana.

Wierzba energetyczna powstała kilkanaście lat temu poprzez krzyżowanie i selekcję kilku odmian wierzby. W wyniku tych prac powstała roślina cechująca się bardzo dużym przyrostem masy, wysoką wartością opałową oraz niewielkimi wymaganiami glebowymi.

Odczyn gleby pH powinien być zawarty w przedziale 5,5-7,5, rośliny osiągają nawet 8 metrów wysokości, z czego w pierwszym roku od posadzenia może przyrosnąć do 3 metrów.

Więcej...

01/2013 Komentarze (0)

Jak zelektryfikować świat?

24-01-2013

Obecnie jeden na pięciu mieszkańców naszej planety nie ma dostępu do energii elektrycznej, a kolejny miliard nie posiada stabilnych dostaw. Należy zatem zelektryfikować Ziemię.

Jeden z programów ONZ - Rok Zrównoważonej Energii dla Wszystkich (SE4ALL) zakłada zapewnienie powszechnego dostępu do energii dla owych 1,3 mld ludzi na świecie już w 2030 r. IEA szacuje, że cel ONZ wymagałby dodatkowych 220 GWh energii elektrycznej oraz spowodowałby wzrost globalnej emisji CO2 o 239 milionów ton CO2 w roku 2030.

Według Ulricha Hoffmanna, starszego ekonomisty z Konferencji ONZ ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), może to mieć "katastrofalne" następstwa klimatyczne. „Jeśli 1,3 miliarda ludzi po prostu zostałoby podłączonych do dostaw energii elektrycznej, to efekt byłyby katastrofalny w globalnym ociepleniu, a życie na dużych częściach planety stałoby się nieznośne. Podłączenie 1,3 miliarda ludzi do dostaw energii - zakładając średni pobór prądu i produkcji - oznaczałoby bowiem automatyczne zwiększenie emisji CO2 o nie mniej niż 20% na całym świecie"- tłumaczy naukowiec.

Ale perspektywa nakreślona przez Hoffmanna napotyka na opór ze strony rządów, firm sektora prywatnego, organizacji pozarządowych oraz uczestników inicjatywy SE4ALL ONZ.

Więcej...

01/2013 Komentarze (0)

Rosyjski gaz dla Korei

21-01-2013

Jak podają rosyjskie media, Rosja i obie Koree porozumiały się w sprawie budowy gazociągu oraz dostaw rosyjskiego gazu. Strony uzgodniły już kilka podstawowych kwestii. To nie było łatwe, wszak obie Koree są w zasadzie w ciągłym stanie wojny, odgrodzone zasiekami z drutów kolczastych. Ustalono, że budową gazociągu na terytorium KRL-D (długość 700 km) zajmie się wyłącznie z "Gazprom", z ewentualnym udziałem siły roboczej Korei Północnej. Koszt budowy gazociągu przez terytorium Korei Północnej szacuje się na 2,5 miliarda dolarów. Z Korei Południowej do granicy z KRL-D rurociąg układać będzie południowokoreański Kogas. Cały koszt projektu 1700 kilometrów gazociągu do Korei Południowej szacuje się na nie mniej niż 7 miliardów euro. Jego przepustowość ma sięgnąć około 20 miliardów metrów sześciennych rocznie.

Rosjanie otrzymali polityczne gwarancje od koreańskich przywódców. W sierpniu 2011 roku, podczas spotkania z przywódcy KRLD - Kim Dzong Ila z prezydentem Federacji Rosyjskiej - Dmitrijem Miedwiediewem, Rosjanie otrzymali zapewnienie, że Phenian nie naruszy tranzytu gazu. 15 września 2011 roku Gazprom podpisał zatem z południowokoreańską firmą KOGAS mapę drogową realizacji tego projektu. Tego samego dnia prezes Gazpromu - Aleksiej Miller przeprowadził rozmowy z północnokoreańskim ministrem ds. ropy - Kim Hui Jongiem, zakończone podpisaniem listu intencyjnego w sprawie realizacji projektu gazociągu transkoreańskiego.

Więcej...

01/2013 Komentarze (0)

Stron 1 z 4 Ostatnie »
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: