Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Luty 2013

Łódź napędzana promieniami Słońca opływa świat

27-02-2013

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym promieniowania Słońca nabiera coraz większego zasięgu. Od zarania życia na Ziemi korzystała z niego przyroda. Od wieków służy ludzkości jako źródło ciepła, a ostatnio także elektryczności. Od dziesięcioleci jest uznawane także za potencjalne paliwo dla transportu. Oprócz licznych aplikacji w pojazdach kołowych promieniowanie słoneczne wykorzystano również w żegludze wodnej, w której siłę wiatru zastąpiono paliwami organicznymi a nawet rozszczepialnymi.

W miarę wzrostu cen paliw węglowodorowych i obaw o stan środowiska naturalnego pojawiła się tendencja do powrotu do stosowania odnawialnych źródeł napędu w transporcie wodnym. Obok wiatru uwagę przyciągnęła powszechna dostępność promieniowania słonecznego. Już w roku 1975 w Anglii skonstruowano pierwszą łódź napędzaną wyłącznie energią słoneczną - energia elektryczna dostarczana przez ogniwa fotowoltaiczne zasilała silnik elektryczny obracający śrubę. W ciągu następnych 20 lat pojawiło się wiele rozwiązań łodzi pasażerskich wyposażonych w panele fotowoltaiczne. W 1996 r. Japończyk K.Horie przepłynął jako pierwszy na takiej łodzi z Ekwadoru do Tokio w ciągu 138 dni. Jego "Malt's Mermaid" o kształcie łodzi podwodnej, zbudowanej z 22000 aluminiowych puszek, liczyła niespełna 10 m długości. Pokład był prawie w całości pokryty panelami fotowoltaicznymi. Już wcześniej Japończyk wsławił się wieloma samotnymi rejsami na łodziach wykonanych z materiałów odpadowych i napędzanych odnawialnymi źródłami energii. W 1985 r. pożeglował na "słonecznej" łodzi z Hawajów do Chichijima, a potem pokonał trasę również z Hawajów do Okinawy w „łupince" wprawianej w ruch pedałami. 

Więcej...

02/2013 Komentarze (0)

Jedna elektrownia, przez rok... 11.400 ton CO2 mniej

25-02-2013

GE przyznało technologii AGP certyfikatu ecomagination. Technologia AGP zwiększa zakres operacyjny zainstalowanych turbin gazowych, co umożliwia wzrost mocy wyjściowej do 4,8 procent, jak również na podniesienie sprawności paliwowej o 1 procent podczas pracy w trybie kogeneracyjnym. Przynosi również klientom wymierne korzyści wynikające z osiągnięcia najdłuższych w przemyśle okresów między przeglądami serwisowymi - 32 000 godzin lub 900 rozruchów. Pozwala to zredukować czas przestoju turbin nawet o 33 procent. Innowacyjne rozwiązanie AGP wydłuża okres życia turbiny i jej części nawet o 96 000 godzin, co istotnie obniża koszty konserwacji jednostki w trakcie całego okresu jej użytkowania.

Przed przyznaniem produktowi czy usłudze certyfikatu ecomagination, musi zostać dowiedzione, że umożliwia on klientom znaczący i mierzalny wzrost efektywności operacyjnej lub przewagi konkurencyjnej i skuteczności w ochronie środowiska. Weryfikacją deklarowanych wyników zajmuje się GreenOrder, część grupy doradczej LRN specjalizującej się w strategiach z zakresu zrównoważonego rozwoju.

Badania wykazały, że przy produkcji netto 525,2 megawata (MW), tradycyjna elektrownia kogeneracyjna posiadającaturbinę gazową GE 7F serii 3 z zainstalowaną technologią AGP potrafi ograniczyć w skali roku emisje CO2 o 11 400 ton. 

Więcej...

02/2013 Komentarze (0)

Michaił Botwinnik Geniusz szachów i... elektrotechniki

19-02-2013

Na podstawie artykułu „Jubiliej uczionowo- elektroeniergietika i wydajuszczegosia szachmatista", Elektricziestwo 8/2011

 W 2011 r. w środowiskach sportowych i naukowych Rosji obchodzono setną rocznicę urodzin mistrza o niezwykłych dokonaniach twórczych. Michaił M. Botwinnik z wielkimi sukcesami połączył dwa na pozór odległe kierunki działania: szachy i elektrotechnikę. Światową sławę i podziw milionów kibiców przyniosły mu zwycięstwa na szachownicy; mniej znane, choć może cenniejsze były jego osiągnięcia naukowe. Twórcze poszukiwania wybitnego elektryka - teoretyka i eksperymentatora - zostały uwieńczone dziełami o przełomowym znaczeniu dla poprawy jakości pracy systemów elektroenergetycznych.

 Pierwszą jego pasją były szachy, z którymi zetknął się w wieku 12 lat. Pierwsze sukcesy w zawodach leningradzkich szkół odnotował już po kilku miesiącach, a niespełna dwa lata potem pokonał w symultanie samego mistrza świata J.R.Capablanca! W 1931 r. został po raz pierwszy szachowym mistrzem ZSRR. W 1933 r. ukończył studia na Politechnice Leningradzkiej, gdzie po 4 latach został kandydatem nauk (doktorem) w dziedzinie elektrotechniki. Liczne sukcesy w międzynarodowych turniejach lat 30-tych utwierdziły jego aspiracje do mistrzowskiej korony. Ówczesny mistrz świata A.Aliochin przyjął wyzwanie młodego pretendenta, lecz wybuch II wojny światowej przeszkodził w przeprowadzeniu meczu. W latach wojennej zawieruchy Botwinnik pracował w Permie jako inżynier-elektryk, a szachy z konieczności odeszły na drugi plan. Jednak natychmiast po wojnie przystąpił do realizacji swoich sportowych zamierzeń i w 1948 r. zdobył upragniony tytuł mistrza świata. Koronę najlepszego szachisty globu utrzymywał z przerwami do 1963 r., kiedy to ostatecznie ustąpił palmę pierwszeństwa T.Petrosjanowi.

Więcej...

02/2013 Komentarze (0)

Łatwa kasa dla OZE

15-02-2013

Istnieją różne mechanizmy wsparcia OZE środkami finansowymi pochodzącymi ze źródeł krajowych (NFOSiGW, BOŚ, BGK, ARR) lub zagranicznych (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, fundusze norweskie, program szwajcarski), które mogą być przyznawane na szczeblu centralnym (NFOŚiGW, ARiMR) lub regionalnym (wfośigw, Regionalne Programy Operacyjne, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich) w różnych formach: dotacji, kredytu, pożyczki, dopłaty do oprocentowania lub kapitału kredytu itd.

Możliwości wsparcia inwestycji w energetykę odnawialną (OZE) i ochronę środowiska oferuje wiele programów dotacyjnych i pożyczkowych. Najłatwiej można pozyskać dotacje z Brukseli na inwestycje proekologiczne oraz prace badawczo-rozwojowe w sektorze OZE. Wsparcie można również otrzymać w ramach programów - inwestycji w efektywne wykorzystanie energii, termomodernizacyjne i wykorzystujące inteligentne sieci energetyczne. Popularne jest wsparcie różnorodności biologicznej i ekosystemów w ramach Norweskiego Mechanizmu finansowania oraz mechanizmu finansowego EOG. Solidne przygotowanie wniosku pozwala uniknąć ryzyka wiążącego się z realizacją projektu unijnego oraz poprawnie przeprowadzić projekt właściwie rozliczający przyznaną dotację i uniknąć odebrania dofinansowania.

 

Więcej...

02/2013 Komentarze (0)

Stron 1 z 2
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: