Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Marzec 2013

Rzecz o potrzebie (polsko-niemieckiego) mitu, czyli Pogromcy Edisona

21-03-2013

W VII numerze „Liberte!" Kazimierz Wóycicki postuluje zacieśnienie współpracy Polski z Niemcami, „która winna służyć temu, aby dostać się do wyższej ligi krajów o zaawansowanej technologicznie gospodarce", przy czym zauważa, że „to właśnie w dziedzinie energetyki będzie się dokonywać przede wszystkim współczesna rewolucja technologiczna". Wydaje się, że oparte na doskonałości technicznej sukcesy niemieckiej gospodarki - która obecnie stała się głównym motorem wzrostu w pogrążonej w kryzysie fiskalnym Europie - mówią same za siebie i do przytoczonych powyżej tez nie trzeba specjalnie przekonywać (do kwestii specjalnej roli energetyki powrócimy dalej).

To co dość oczywiste na poziomie racjonalnym, nie musi być jednak takie w sferze emocji. Przykładowo hasło „polityki historycznej" również nasuwa jednoznaczne (negatywne) skojarzenia.

Tym bardziej powinniśmy więc szukać we wspólnej historii Polski i Niemiec wątków, które mogą stanowić pozytywny punkt odniesienia a nawet mit. Niech to będzie jednak mit pozytywistyczny - nie mit romantycznej klęski a racjonalnego sukcesu. Szczególnie jeśli sukces był prawdziwy.

Zacznijmy jednak od początku...

Więcej...

03/2013 Komentarze (0)

Poprawiają sprawność pomp ciepła

15-03-2013

Skoro kolektory słoneczne przyczyniają się do wzrostu sprawności pomp ciepła, to oczywiste jest, że należy je stosować w sprzężonym współdziałaniu w systemach ogrzewania domów jak i w sporządzaniu ciepłej wody użytkowej. Tego typu działaniom sprzyjają rosnące ceny, szczególnie nieodnawialnych nośników energii oraz zaostrzające się przepisy ochrony środowiska.

Realizacja tej koncepcji bywa możliwa w różnorakich konfiguracjach procesowo-technicznych, uwzględniających przede wszystkim systemy regulacji przepływu nośników ciepła, jak i sposoby jego magazynowania. Regułą tych systemów jest na pierwszym miejscu jak najefektywniejsze wykorzystanie baterii solarnych oraz fakt, że im wyższa bywa temperatura źródła ciepła, tym efektywniej pracują pompy ciepła. Na tej zasadzie bazują instalacyjne rozwiązania procesowo-techniczne niemieckiej firmy Alpha-Innotec GmbH, wg których odpowiednio zaprogramowany system regulacyjny kieruje nadmiarowe ciepło z baterii słonecznych do ziemi, w miejscu gdzie znajduje się podgrzewacz odparowalnika pompy ciepła. Wmontowany w tą instalację system regulacyjny rozdziela strumienie energetyczne w wariantowych kombinacjach procesowych z ziemną pompą ciepła.

Te źródła energii współdziałają z dwoma wymiennikami ciepła: w jednym ciepłem solarnym podgrzewa się wodę użytkową, a drugi przekazuje nadmiarowe ciepło z baterii słonecznych do ziemnego podgrzewacza odparowalnika pompy ciepła.

Więcej...

03/2013 Komentarze (0)

Kraj

14-03-2013

 

Tauron nie wyklucza dokonania odpisów wartości aktywów wytwórczych, jeśli ceny energii będą znacząco spadać - poinformował Krzysztof Zawadzki, wiceprezes Tauronu. "Przy cenach, które były na koniec grudnia nie widzieliśmy potrzeby tworzenia. Jeśli w ciągu roku ceny będą znacząco spadać, to może pojawić się ryzyko konieczności utworzenia takich rezerw" - powiedział. Dodał, że testy na utratę wartości są przeprowadzane raz na pół roku.

 PGE w wynikach za 2012 rok odpisała wartość Elektrowni Dolna Odra na kwotę 1,5 mld zł w związku ze spadkiem cen energii. Wiceprezes PGE Wojciech Ostrowski nie wykluczył, że Grupa może dokonywać odpisów na innych aktywach wytwórczych, jeśli ceny będą się utrzymywać na podobnym poziomie.

 

Analitycy Biura Maklerskiego Espirito Santo Investment Bank (BESI) przygotowali raport na temat aktualnej sytuacji koncernów energetycznych w Europie Środkowej i Wschodniej (CEE). W raporcie podnieśli oni rekomendacje dla PGE i CEZ-u, a obniżyli dla Taurona i Enei. Rekomendacja dla ZE PAK została utrzymana na niezmienionym poziomie.

Analitycy podnieśli rekomendację dla CEZ do "Kupuj" ze "Sprzedaj" z ceną docelową w wysokości 745 CZK (25-procentowy potencjał wzrostowy). Zwracają oni uwagę, że CEZ jest notowany na poziomie 8,3-krotność stosunku ceny do zysku w 2013 roku i 6,1-krotność EV do EBITDA. 

 

Więcej...

03/2013 Komentarze (0)

Zagranica

14-03-2013

 

Jorma Ollila, który jest szefem Shella, przestrzega Europę przed niewykorzystaniem gazu łupkowego jako kluczowego czynnika rozwoju gospodarczego kontynentu. Ollila jest Finem z pochodzenia i jeszcze do zeszłego roku kierował Nokią, a od 2006 roku przewodniczył radzie nadzorczej Shella. Fin zarzuca Europejczykom, że nie inwestują w wydobycie gazu łupkowego, przez co Stary Kontynent traci na swej konkurencyjności i przegra batalię gospodarczą z krajami inwestującymi w gaz łupkowy. Gaz łupkowy zdaniem Ollili dał USA przewagę konkurencyjną, ponieważ jest on tani, co skutkuje niskimi cenami energii elektrycznej oraz kosztami produkcji. Shell w gazie z łupków widzi przez najbliższe 40 lat kluczowe źródło energii. Dlatego zainwestował miliardy w Chinach oraz podpisał kontrakt z Ukrainą wart 10 mld dolarów na poszukiwanie gazu łupkowego na terenie tego państwa. Koncern jednak ma apetyt na inwestycje w pewniejszych politycznie krajach, tj. na obszarze Unii Europejskiej. Ollila nie może zrozumieć stanowiska Francji, która ma największe w Europie złoża gazu łupkowego szacowane na 5,1 bln m3, a zakazała jego wydobycia.

 

Eni sprzeda za 4,2 mld dol. chińskiej firmie CNPC 20 proc. udziałów w podmorskich złożach gazu w Mozambiku. Włosi będą też eksploatować złoża gazu łupkowego w Chinach. Oprócz pieniędzy, dzięki transakcji Włosi podzielą się z Chińczykami kosztami eksploatacji złoża szacowanymi na 50 mld dol. Dzięki transakcji, potrzebujące coraz więcej gazu Chiny uzyskały dostęp do jednych z największych na świecie nie eksploatowanych jeszcze złóż gazu. Może stanowić to początek konkurencji o azjatycki rynek gazu pomiędzy dostawcami LNG ze wschodniej Afryki i Australii.

 

Więcej...

03/2013 Komentarze (0)

Stron 1 z 3 Ostatnie »
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: