Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Maj 2013

Terminal w Gdańsku w budowie

31-05-2013

PERN „Przyjaźń" podpisał umowę z Konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud S.A. na wykonanie inwestycji Terminal Naftowy w Gdańsku Etap I. Inwestycja ma być zrealizowana za 415 mln zł w systemie „projektuj i buduj"  i oddana pod klucz  pod koniec 2015 roku.  Konsorcjum wygrało wcześniej przetarg na Generalnego Realizatora Inwestycji.

Terminal Naftowy w Gdańsku docelowo będzie pierwszym w Polsce hubem morskim o pojemności magazynowej 700 tys. m sześc. na ropę naftową, produkty ropopochodne i chemikalia. Będzie oferował kontrahentom szereg usług jak magazynowanie, blendowanie, czy kumulacje ropy naftowej. Stanie się  oknem na świat dla polskich i niemieckich rafinerii oraz traderów operujących w basenie Morza Bałtyckiego, a także ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Inwestycja w terminal naftowy w Gdańsku jest wymiernym dowodem na to, że nie tylko mówimy o tym co będziemy robić, nie zapowiadamy tych inwestycji, tylko przechodzimy do rzetelnej pracy każdego dnia. Jest to jeden z kilkunastu projektów energetycznych realizowanych na terenie Polski. Dzisiaj Gdańsk, Trójmiasto, Pomorze staje się dla Polski oknem energetycznym na cały świat - powiedział Minister Skarbu Państwa, Mikołaj Budzanowski

W pierwszym etapie, którego zakończenie jest planowane w 2015 roku zostanie wybudowana część dedykowana ropie naftowej , czyli zbiorniki o pojemności ok. 400 tys. m. sześc. 

Więcej...

05/2013 Komentarze (0)

Zgazowanie drewna w elektrociepłowniach

28-05-2013

Przestawianie lokalnych elektrociepłowni z nieodnawialnych na odnawialne źródła energii kojarzy nam się przede wszystkim z wykorzystywaniem energii słońca, wiatru oraz wody.

Tymczasem coraz więcej miast - przykładowo w Niemczech: Ulm, Rosenheim, Konstanz i inne podobnej wielkości - zbudowały w ostatnich latach elektrociepło-wnie w których zgazowuje się drewno tak odpadowe z okolicznych lasów oraz zakładów zieleni miejskich, jak i z plantacji energetycznych na których uprawia się między innymi wierzbę krzewiastą i topolę (C. Hilgers, Sonne Wind & Warme, 32,9,2012).

Zgazowywanie zrębków drewna powietrzem do gazu drzewnego było powszechnie stosowane do napędu samochodów ciężarowych i osobowych na terenie Niemiec podczas drugiej wojny światowej. Ówczesne zgazowarki zrębków drewna były swą relatywnie prostą konstrukcją podobne do znanych nam 200-litrowych blaszanych beczek. W nich, w temperaturze około 800 stopni Celsjusza uzyskiwano w reakcji półspalania zrębków drewna z tlenem (zawartym w podawanym powietrzu) gaz drzewny o następującym przeciętnym składzie: 15 - 22 procent tlenku węgla, 16 - 21 procent wodoru, 4 - 6 procent metanu, 11 - 17 procent dwutlenku węgla, a resztę stanowił azot. Tak wytworzony gaz drzewny kierowano poprzez płuczkę wodną - w której usuwano opary smoły oraz pył popiołu - do standardowego silnika samochodowego.

Więcej...

05/2013 Komentarze (0)

Innowacje w przemyśle na targach w Poznaniu

27-05-2013

Najnowsze roboty doskonalące procesy automatyzacji, nowe modele maszyn do cięcia plazmą i wycinarek laserowych, najnowsze układy sterowania czy też technologie do pomiarów, konserwacji oraz regeneracji będzie można już niedługo zobaczyć w Poznaniu na największych w Polsce targach przemysłowych - ITM Polska (4-7 czerwca 2013).

Adige, Arpol, Boschert, Cloos Polska, DIG-Świtała, Elesa+Ganter, LVD-Polska, ITee, Polteknik, Prima Power, Promotech, Yamazaki Mazak, Starys, Stigal, Top Automazioni, TRUMPF Polska, Weselectric oraz wiele innych firm zaprezentuje na targach ITM Polska swoje tegoroczne nowości.

Tegoroczny salon Mach-Tool jest największą prezentacją  oferty dla branży obróbki powierzchni (pawilony 7, 7A, 8, 5A, 5G, 5 i 6A). Na ekspozycji wystawców będzie można zobaczyć m.in. prasy krawędziowe produkujące szybciej i zużywające mniej energii elektrycznej (nawet o 60%), 7-osiowy robot przystosowany do wielu aplikacji, kombinację plazmy i wykrawarki minimalizującej czas obróbki jednego detalu, czy też nowe komory ciśnieniowe do konserwacji papieru, drewna oraz tkanin. W Poznaniu zaprezentowane zostaną również nowe modele penetrometrów, profilometrów laserowych, ukosowarek z możliwością ukosowania w zakresie od 60º do - 60º oraz centrów obróbkowych z równoczesnym sterowaniem 5-osiowym. 

Więcej...

05/2013 Komentarze (0)

Polska energia jądrowa najwcześniej za 20 lat...

24-05-2013

Z mec. Jarosławem Chałasem rozmawia Marcin Hołota

Jeśli przyjrzeć się tempu prac nad budową elektrowni jądrowych, to można uznać, że w perspektywie 20 lat nie będziemy raczej generować energii atomowej w Polsce. Gdyby istniała możliwość jej zakupu przez połączenie transgraniczne z Rosji, to bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju mogłoby się poprawić - mówi mec. Jarosław Chałas, który poprowadzi sesję poświęconą energetyce podczas V Baltic Business Forum w Świnoujściu.

 

- Jak powinien wyglądać optymalny mix energetyczny dla Polski w perspektywie 20-40 lat?

- Nie ma jednej odpowiedzi. Zwiększająca się liczba odnawialnych źródeł energii powoduje konieczność inwestycji właśnie w tym sektorze rynku. Gdyby był to polski gaz łupkowy, byłoby to optymalne. Mając na uwadze fakt, że nie ma naukowej jasności, co do szkodliwości CO2, należy założyć również istnienie źródeł opartych o najlepszą dostępną technologię węglową. Dodatkowo produkcja krajowa powinna być wsparta połączeniami transgranicznymi z Litwą, obwodem kaliningradzkim oraz Ukrainą.

- Podczas gdy w Polsce i republikach nadbałtyckich wciąż trwają dyskusje o elektrowni atomowej, Rosjanie szybko budują swoją elektrownię pod Kaliningradem. Powinniśmy zarzucić pomysł budowy własnej siłowni jądrowych i skupić się na zagwarantowaniu sobie importu prądu z Rosji?


Więcej...

05/2013 Komentarze (0)

Stron 1 z 5 Ostatnie »
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: