Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Sierpień 2013

Pogrzebane Nabucco

30-08-2013

Gazociąg Nabucco nie otrzyma gazu z azerskiego złoża Szach Deniz 2. Tym sposobem Nabucco, pomyślany jako konkurent dla Gazociągu Południowego, którym rosyjski gaz popłynie do państw Europy Południowej, stracił główne źródło surowca. Eksperci uważają, że decyzja operatorów azerskiego złoża ostatecznie „pogrzebie" Nabucco. Azerski gaz do Europy ma popłynąć konkurencyjnym Gazociągiem Transadriatyckim (Trans Adriatic Pipeline -TAP). Początkowa przepustowość rurociągu będzie wynosić 10 mld metrów sześciennych rocznie, a później będzie możliwość zwiększenia mocy do 20 mld metrów sześciennych rocznie.

Decyzja o wyborze projektu TAP została podjęta przez konsorcjum Szah Deniz 2, w skład którego wchodzą: BP (operator, 25,5%), Statoil (25,5%), SOCAR (10%), LUKOIL (10%), Nico - Iran (10%), Total (10%), TPAO (9%) oraz rosyjsko-włoskie joint venture LukAgip. Nie ulega jednak wątpliwości, że ostateczne słowo należało do azerskich oraz tureckich władz. Niewykluczone, że swoją rolę odegrali tu także Rosjanie. Banki europejskie oświadczyły już przed rokiem o swym poparciu dla projektu TAP. Rosyjskie media zauważają, że istotny głos miało brytyjskie konsorcjum BP, które odmówiło projektowi Nabucco dostaw "błękitnego paliwa".

Szah Deniz to największe pole gazu ziemnego w Azerbejdżanie. Leży na głębokości 600 metrów na dnie Morza Kaspijskiego u wybrzeży Azerbejdżanu, 70 km od Baku. 

Więcej...

08/2013 Komentarze (0)

Wytwarzanie biopaliw silnikowych metodami II generacji

26-08-2013

Do roku 2010 udział biopaliw w globalnym bilansie paliw silnikowych wzrósł w Unii Europejskiej do 8%, a na rok 2020 planuje się 10%. Tymczasem Niemcy zamierzają w tym czasie tę wielkość zwiększyć aż do 17%. W roku 2007 RFN przeznaczyła pod uprawy roślin energetycznych 1,77 mln, co stanowiło 14% całej powierzchni agrarnej w tym kraju.

W tym miejscu oczywiste jest pytanie: z czego będzie się te biopaliwa wytwarzać? Już istnieje kilka procesów w ramach „Biomass-to-Liquid (BtL)", wśród których dominują dziś wytwarzanie biodiesla z olejów roślinnych na drodze ich katalitycznej reestryfikacji metanolem, czy etanolu z roślin zawierających cukier oraz skrobię. Ale przyszłość należy do „SunDiesel", wytwarzanego metodą Fischera-Tropscha na bazie zgazowania nie tylko drewna oraz roślin energetycznych, ale również odpadów organicznych, z osadami pościekowymi włącznie.

Pierwszą w świecie tego typu wytwórnię wybudowała firma niemiecka Choren Industries we Freibergu, o nazwie „Carbo-V-Technologie" o mocy 15.000 t/rok. Zrębki drewna poddaje się w niej trójstopniowemu procesowi zgazowania. Wytworzony gaz syntezowy podlega kilkustopniowemu oczyszczaniu, a następnie przetwarzaniu metodą Fischera-Tropscha, z udziałem katalizatora do SunFuel, określanego również jako SunDiesel. To BtL-paliwo zostało przetestowane przez koncerny samochodowe Daimler oraz Volkswagen. Koszty budowy tej instalacji wyniosły prawie 100 mln euro.

Więcej...

08/2013 Komentarze (0)

Nie tylko gaz... Rosja ma największe rezerwy ropy łupkowej

22-08-2013

Rosja zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem zasobów ropy łupkowej. Mogą one wynieść nawet 75 mld baryłek. Takie dane opublikował w czerwcu br. amerykański Departament Energetyki.

Według tego raportu, na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, gdzie rezerwy ropy łupkowej szacowane są na 58 mld baryłek. Trzecie miejsce przypada Chinom z możliwościami 32 mld baryłek. Jednocześnie amerykańscy eksperci twierdzą, że poza granicami Stanów Zjednoczonych, 25 procent wszystkich zasobów ropy z łupków znajduje się w Rosji, Chinach, Argentynie i Libii. W czołówce tabeli znalazły się także: Wenezuela, Meksyk, Pakistan, Kanada, Indonezja, Australia, Południowa Afryka i Brazylia. Łączne zasoby ropy łupkowej na świecie szacuje się na 345 miliardów baryłek. To około jednej dziesiątej wszystkich zasobów ropy dostępnej na naszej planecie.

Rosyjska łupkowa ropa naftowa znajduje się w bażenowskich, abałakskich i frołowskich pokładach na Syberii Zachodniej. „Potencjalne zasoby ropy naftowej w Rosji są naprawdę gigantyczne. Same wstępne oceny geologów są wręcz fantastyczne. Tylko potencjał jednego z bażenowskich pokładów może wynosić około połowy tego, co już teraz wydobywamy na Syberii Zachodniej" - zauważa dyrektor generalny Funduszu Narodowego Bezpieczeństwa Energetycznego Konstantin Simonow.

Więcej...

08/2013 Komentarze (0)

Czy o to chodzi?

19-08-2013

Jan Kulczyk: Wysokie podatki i restrykcyjne opłaty nakładane przez KE nie będą sprzyjać szybkiemu wychodzeniu z kryzysu

Jan Kulczyk, uznawany od pewnego czasu za najbogatszego Polaka, a także najwyżej wśród Polaków notowany na międzynarodowej liście czasopisma Forbes właściciel odnoszącej spektakularne sukcesy poszukiwawcze firmy Kulczyk Oil Ventures (KOV) pojawił się niespodziewanie w Krakowie, dosłownie na chwilę w drodze do Wiednia, aby wziąć udział w uroczystości nadania doktoratu honoris causa AGH prezesowi KGHM - Herbertowi Wirthowi. Do Krakowa przyleciał transkontynentalnym samolotem Gulfstream V (D AJJK) o zasięgu blisko 11 tys. km, takim samym, jakim kilka miesięcy wcześniej przyleciał do Krakowa Lakshmi Mittal i jakim na co dzień posługują się rodziny królewskie Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej.

W przerwie uroczystości udało nam się zamienić kilka zdań z Janem Kulczykiem, który przyznał, że Komisja Europejska jak i Parlament Europejski swoimi decyzjami zachowują się tak jakby żyli w akwarium. Coraz wyższe podatki i inne daniny nie służą rozwojowi Europy i szybkiemu wychodzeniu z kryzysu. A tymczasem aktywność gospodarcza świata przenosi się do Azji i Afryki. Tam jest największa dynamika i tam rośnie największa populacja konsumentów. Europa coraz mniej produkuje, a coraz więcej importuje... 

Więcej...

08/2013 Komentarze (0)

Stron 1 z 2
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: