Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Listopad 2013

List z daleka...

27-11-2013

Drodzy Przyjaciele i Przyjaciółki,

Na początku chciałbym podziękować wszystkim, którzy popierają kampanię Greenpeace w Arktyce, jak również wspierają nas swoimi listami, dobrym słowem lub innymi czynami. Dzięki temu mamy poczucie, że nie jesteśmy jedynie grupą aktywistów, lecz milionem ludzi niezadowolonych z postępującej degradacji przyrody.

W dzisiejszych czasach ochrona przyrody wymaga odważnych działań. Klikanie na Facebooku czasem nie wystarczy. Aby chronić to, co dla nas cenne, musimy podejmować aktywne działania. Taka planeta jak nasza jest, póki co, tylko jedna i drugiej nie kupimy sobie za żadne pieniądze. Dla nas wszystkich pieniądze są ważne, ale nie zapominajmy, że są one tylko wirtualnym wytworem cywilizacji i nie zwrócą nam wymarłych gatunków roślin i zwierząt, czystego powietrza i wyciętych lasów.

Żyjemy w czasach, w których coraz częściej wartości ważne dla obywateli są deptane i lekceważone, a państwo, które ma tych obywateli chronić, broni interesów korporacji i różnych grup interesów. To czasy, w których za ochronę przyrody można trafić do więzienia, a za oszustwa bankowe na okładki magazynów i listę najbogatszych ludzi na świecie.

Jak wiecie, jestem jednym z aresztowanych aktywistów. Pracownikiem instytucji kulturalnej, mężem wspaniałej żony, wolontariuszem kilku organizacji ... 

Więcej...

11/2013 Komentarze (0)

Zimowe igrzyska także na biegunie

24-11-2013

„Rosatom" nie tylko jest sponsorem XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi, ale także partnerem technicznym Sztafety Ognia Olimpijskiego „Soczi 2014". Stosowna umowa została podpisana dnia 12 września 2013 roku w Rosyjskim Towarzystwie Geograficznym w Moskwie przez Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego „Soczi 2014" Dmitrija Czernyszenkę i Dyrektora Generalnego Państwowej Korporacji „Rosatom" - Siergieja Kirijenkę.

Jeden z najbardziej złożonych, przeprowadzanych na wielką skalę specjalnych projektów środowiskowych „Biegun Północny" stał się możliwy dzięki korporacji „Rosatom". Jest ona odpowiedzialna za dostarczenie znicza olimpijskiego na biegun północny, jeden z kluczowych punktów na trasie Sztafety Ognia Olimpijskiego, bezpieczne lądowanie uczestników ekspedycji na krze lodowej, organizację uroczystości związanych z zapaleniem znicza, a także dostarczenie żywności i zapewnienie opieki medycznej zespołowi Sztafety i towarzyszącym im pracownikom Komitetu Organizacyjnego „Soczi 2014".

Największy na świecie lodołamacz „50 lat zwycięstwa" o napędzie jądrowym 15 października wyrusza w wyjątkową wyprawę po Arktyce ze zniczem olimpijskim na pokładzie. W ciągu 15 dni przebędzie ponad 5000 kilometrów, pokonując trasę z Murmańska do bieguna północnego i z powrotem. Wyprawie przewodzi zasłużony badacz Arktyki i Antarktydy Artur Czilingarow. 

Więcej...

11/2013 Komentarze (0)

Polski słup z Chrzanowa... Pole do kooperacji a nie dominacji

20-11-2013

Z Piotrem Szpindlerem, dyrektorem handlowym działu energetyki w KROMISS-BIS Sp. z o.o. rozmawia Jacek Balcewicz

- Stalowe konstrukcje rurowe w słupach energetycznych podtrzymujących linie przesyłowe i dystrybucyjne, w liniach trakcyjnych czy oświetleniu to moda, znak czasu czy odpowiedź na konkretne potrzeby?

- Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne stalowych słupów pełnościennych stanowią alternatywę dla powszechnie stosowanych dzisiaj stalowych słupów kratowych. Obecne środowiskowe uwarunkowania budowy elektroenergetycznych linii napowietrznych skłaniają operatorów do poszukiwania takich rozwiązań, które w jak najmniejszym stopniu będą ingerować w otoczenie. Dzięki smukłej sylwetce tych słupów, wynikającej ze znacznie mniejszej średnicy trzonu - w porównaniu z konstrukcją kratową - istnieje możliwość ograniczenia powierzchni gruntu, na którym zachodzi potrzeba posadowienia takiego słupa. Na szczególną uwagę zasługuje również to, że linie wykonane z wykorzystaniem słupów pełnościennych stanowią rozwiązanie, które ogranicza ingerencję w środowisko naturalne.

Z tych też powodów konstrukcje słupów pełnościennych są obecnie rozwiązaniem, po które coraz częściej sięgają operatorzy sieci przesyłowych i dystrybucyjnych w kraju i za granicą.

Więcej...

11/2013 Komentarze (0)

Zachwianie równowagi

19-11-2013

Capgemini, wspierany przez Exane BNP Paribas, CMS Bureau Francis Lefebvre i VaasaETT Global Energy Think Tank, ogłosił wyniki 15. edycji raportu the European Energy Market Observatory (EEMO). Badanie pokazuje, że kombinacja takich czynników jak przeciągający się kryzys ekonomiczny, deregulacja rynku gazu i energii elektrycznej, a także rola Pakietu Klimatyczno-Energetycznego UE w dynamicznej ekspansji źródeł odnawialnych doprowadziły do zachwiania równowagi na europejskich rynkach gazu i energii elektrycznej. Brak stabilności stanowi potencjalne zagrożenie dla przyszłego bezpieczeństwa dostaw energii w regionie zarówno w krótko jak i długoterminowej perspektywie.

Sytuację na rynku energii kształtuje kombinacja wielu czynników

1. Kryzys ekonomiczny

Pierwszym z tych czynników jest kryzys ekonomiczny, który w znaczący sposób wpłynął na poziom konsumpcji zarówno energii elektrycznej jak i gazu. W 2012 r. w Europie, konsumpcja energii elektrycznej spadła o 0,2% rok do roku i o 1,2% w pierwszej połowie roku 2013 (w stosunku do analogicznego okresu w roku 2012). Zużycie gazu odnotowało wyraźniejszy spadek w skali rocznej - o 2,2%, i ustabilizowało się w pierwszej połowie 2013 r.  ...

Więcej...

11/2013 Komentarze (0)

Stron 1 z 3 Ostatnie »
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: