Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Grudzień 2013

Olsztyn, Warszawa

31-12-2013

Gazprom Germania i polski producent autobusów Solbus inwestują w rozwój transportu opartego na gazie ziemnym w Polsce. W październiku firmy wprowadziły w Olsztynie 11 autobusów miejskich napędzanych LNG - pierwszych takich pojazdów w Europie. Teraz firma Solbus, jej partner dystrybucyjny Lider Trading oraz Gazprom Germania wygrały przetarg ogłoszony przez Urząd Miasta Warszawy, przekonując władze stołeczne o środowiskowych i finansowych korzyściach wynikających z wykorzystania gazu ziemnego jako paliwa silnikowego. Solbus dostarczy Miejskim Zakładom Autobusowym (MZA) 35 innowacyjnych autobusów przegubowych napędzanych LNG, natomiast Gazprom Germania zapewni paliwo oraz zainwestuje w niezbędną infrastrukturę stacji tankowania.

„Dzięki autobusom napędzanym gazem ziemnym transport publiczny w Warszawie stanie się bardziej przyjazny środowisku. Gaz ziemny jest również znacznie tańszy, a jego wykorzystanie w transporcie czyni nas mniej zależnymi od ropy naftowej" - mówi Adam Stawicki, rzecznik prasowy MZA. „Znaczenie zastosowania gazu ziemnego jako paliwa w transporcie publicznym ciągle wzrasta przede wszystkim ze względu na jego walory ekonomiczne i ekologiczne. Razem z naszym partnerem z Polski, firmą Solbus, staramy się przekonywać kolejnych konsumentów o atrakcyjności gazu ziemnego jako paliwa silnikowego", dodaje Timo Vehrs, dyrektor ds. rozwoju biznesu w GAZPROM Germania.

az ziemny może być stosowany jako paliwo w formie skroplonej o temperaturze -161°C. LNG ma takie same zalety ekologiczne jak sprężony gaz ziemny (CNG), który na coraz większą skalę jest wykorzystywany w wielu państwach europejskich. Gaz ziemny jest jednym z najbardziej obiecujących paliw alternatywnych, szczególnie biorąc pod uwagę stale rosnące ceny benzyny i diesla.

Więcej...

12/2013 Komentarze (0)

Polskie LNG – CN Kopernik

30-12-2013

Polskie LNG, realizujące największą polską inwestycję energetyczną ostatnich lat oraz Centrum Nauki Kopernik, największa polska instytucja popularyzująca naukę, łączą siły. Razem będą pokazywać, że fizyka jest kluczem do zrozumienia otaczającego nas świata, dla którego gaz stanowi naturalną energię.

Przyznanie tytułu wyłącznego partnera Laboratorium Fizycznego Centrum Nauki Kopernik jest wyróżnieniem dla działań Polskiego LNG na rzecz promocji nauki i popularyzacji jej ścisłych dyscyplin. Spółka, budująca w Świnoujściu największy w Europie Środkowo-Wschodniej terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG), regularnie angażuje się w projekty edukacyjne, które generują pozytywne zmiany społeczne w jej otoczeniu. Krzewi wiedzę przy użyciu atrakcyjnych i często nowatorskich metod. Wspólnym celem Polskiego LNG i Centrum Nauki Kopernik jest popularyzowanie fizyki i technologii, m. in. LNG.

- Zachwycamy się tęczą, intrygują nas czarne dziury, zaciekawiają kwarki, kibicujemy rozpędzonym cząstkom elementarnym w wielkim zderzaczu hadronów, więc dlaczego nie mielibyśmy się dowiedzieć na czym polega regazyfikacja, czyli podstawowy proces w technologii LNG - mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG S.A. i tłumaczy, że dzisiaj w świadomości publicznej brakuje pogłębionej wiedzy na temat zastosowania i znaczenia skroplonego gazu ziemnego.

Więcej...

12/2013 Komentarze (0)

Litwini nie chcą atomu – czy stać ich będzie na prąd z importu?

27-12-2013

„Apylanka" to po litewsku objazd, z reguły nienajlepiej oznakowany, co często prowadzi do pomylenia drogi i konieczności zawracania. W referendum towarzyszącym ostatnim wyborom parlamentarnym na Litwie - Litwini zdecydowali, że nie chcą ma swoim terytorium energetyki jądrowej.

Nie wiadomo, czy była to autonomiczna i samodzielna decyzja społeczeństwa litewskiego, czy też zostali podpuszczeni i zręcznie wymanewrowani przez tych, którzy będą mieć interes w tym by energię elektryczną pochodzącą także z atomu dostarczać na Litwę z zewnątrz.„Przeciw" głosowało 62,7 proc., zaś „za" było 33,96 proc. głosujących przy frekwencji wynoszącej 51,25 proc.

Tak więc referendum jest ważne, ale jak podkreślają konstytucjonaliści nie ma mocy prawnie wiążącej i jest tylko formą konsultacji społecznych, bowiem Parlament poprzedniej kadencji przyjął już ustawę o budowie siłowni jądrowej to jednak jest już raczej mało prawdopodobne, aby znalazła się siła w nowym dość mocno rozdrobnionym politycznie litewskim Sejmie i nowym koalicyjnym rządzie, która by była skłonna przeciwstawić się opinii publicznej w tak drażliwej sprawie.

Tym bardziej, że opinia litewskiego społeczeństwa jest zbieżna z europejskimi trendami w tej kwestii, zaś niemieccy Zieloni już czekają, by w razie czego pospieszyć „z braterską pomocą"

Więcej...

12/2013 Komentarze (0)

Przewozy intermodalne ze wsparciem UE

19-12-2013

Centrum Unijnych Projektów Transportowych zatwierdziło najnowszą listę projektów intermodalnych do dofinansowania z UE. W pierwszej trójce najwyżej ocenionych wnioskodawców znalazła się spółka Laude Smart Intermodal S.A. z projektem „Wzrost konkurencyjności przewozów intermodalnych poprzez zastosowanie wagonów do przewozów kontenerów ciężkich".

Projekt, który zyskał wysoką ocenę Centrum jest kolejnym krokiem w realizacji strategii rozwoju exportu Spółki Laude, zakładającej m.in. rozwój transportu intermodalnego. Zatwierdzony projekt jest kontynuacją szerszego programu, w ramach którego Laude wdrożyła innowacyjne w skali światowej 20' kontenery do przewozu stali w kręgach i kontener do ładunków sypkich. W rezultacie Laude Smart Intermodal S.A. dostarczy rynkowi udoskonaloną usługę transportu wyrobów stalowych w kręgach w kontenerach z coilmuldą i ładunków sypkich w kontenerach. Wynalazki zostały zgłoszone do ochrony patentowej.

- Chcemy i potrafimy stworzyć nową jakość i zaproponować atrakcyjne rozwiązania w obsłudze logistycznej kontrahentów z wykorzystaniem transportu intermodalnego - podkreśla Janusz Górski, Wiceprezes Zarządu Laude Smart Intermodal S.A. - Nie ukrywam, że chcemy być liderem w sprzedaży usług logistycznych na terenie środkowej i wschodniej Europy. Atutem i środkiem do realizacji naszych zamierzeń będzie stałe polaczenie intermodalne miedzy EU a Ukrainą z postojem w Kijowie, Dniepropetrowsku i Doniecku - dodaje Górski.

Więcej...

12/2013 Komentarze (0)

Stron 1 z 3 Ostatnie »
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: