Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Październik 2014

Brudna trzydziestka?

23-10-2014

Jedni mówią „brudna trzydziestka" - inni lista największych producentów energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Ani jedni, ani drudzy nie negują konieczności obecności energii elektrycznej w życiu ludzi XXI wieku. Nikt nie chce tego głośno powiedzieć, choć wszyscy o tym wiedzą, że współczesny człowiek, zwłaszcza w Europie jest od niej po prostu uzależniony. Jak narkoman od narkotyków. Tyle tylko, że narkomana można odtruć i wyciągnąć z nałogu. A od prądu - mówiąc trywialnie - nie uwolnimy się już nigdy. Bardzo chętnie mówimy o elektrycznych samochodach czy autobusach, że są bezemisyjne, ale to nie prawda. Cudów nie ma. Zwłaszcza w technice. Są tak emisyjne - jak emisyjna jest elektrownia, która dostarcza energię elektryczną wykorzystywana do ich napędu. Lewa strona równania musi równać się prawej stronie. Jeśli ktoś to neguje - jest nieukiem, albo hochsztaplerem.

Poza energetyką jądrową i hydroenergetyką nie ma bezemisyjnych zawodowych źródeł energii dużej mocy, działających na masową skalę, po przystępnych kosztach. Ekolodzy zwłaszcza w Niemczech negują prawo obywatelstwa energetyki jądrowej, zaś hydroenergetyka działająca na wielka skalę podobnie jak górnictwo węgla brunatnego ingeruje w środowisko. I tak źle - i tak niedobrze. Najnowszy raport Europe's Dirty 30 firmowany przez WWF i Climate Action Network, a wykonany za pieniądze Unii Europejskiej jest interesujący i pouczający. Jego autorzy pokazują wszak, że Niemcy i Wielka Brytania oficjalnie lansują walkę o czysty klimat i energetykę odnawialną, a z drugiej strony nie rezygnują z węgla. Ale dzięki taniej energetyce węglowej, którą można obkładać rozmaitymi kontrybucjami są pieniądze na dofinansowanie tzw. odnawialnych źródeł energii. W dniu, w którym na starym kontynencie zamknięta zostanie ostatnia klasyczna elektrownia, cała piramida dopłat i subwencji runie.

Więcej...

10/2014 Komentarze (0)

Skarby syberyjskiej Arktyki

20-10-2014

Tajmyr jest krainą ze wszech miar wyjątkową, zarówno ze względu na warunki przyrodniczo-klimatyczne jak i geopolityczne znaczenie dla Federacji Rosyjskiej. Ten najbardziej wysunięty na północ ze wszystkich półwyspów na Ziemi rzeczywiście wygląda jak gigantyczna forpoczta wrzynająca się w głąb arktycznego szelfu. U podnóża tego półwyspu, gdzie Nizina Północno-Syberyjska przechodzi w Wyżynę Środkowo-Syberyjską, znajduje się jeden z największych ośrodków górnictwa metali kolorowych na świecie - zagłębie norylskie.

Położony blisko 2000 km na północ od Krasnojarska i 90 km na wschód od Jeniseju Norylsk jest największym (177 tys. mieszkańców) po Murmańsku miastem świata poza kręgiem polarnym. Stanowi unikalny ośrodek miejski skupiony wyłącznie wokół przemysłu górniczo-hutniczego. Od 2001 r. Norylsk, podobnie jak Dudinka, najbliższy port na Jeniseju , jest strefą zamkniętą dla obcokrajowców, od których wymagane jest stosowne zezwolenie na wjazd. Swą nazwę miasto zawdzięcza rzece Norilskiej zwanej też Noriłką. Z kolei nazwa tej rzeki pochodzi od „noriło" - tyczki używanej do rozciągania sieci pod lodem. Jednak norylczanie mają też inne żartobliwe wyjaśnienie: «куда ни пойди, ветер всегда на рыло дует». Istotnie, na terenach tych wieją przez większą część roku bardzo silne, przenikliwe wiatry, które sprawiają, ze odczuwalna temperatura może zbliżać się nawet do minus 100 °C !! Spośród 280 mroźnych dni w ciągu roku prawie połowa odznacza się występowaniem zamieci śnieżnych, przy czym śnieg utrzymuje się przez 8-9 miesięcy. Przedstawicieli rdzennej ludności tj. Nieńców, Enków, Dołgan i innych jest w samym mieście niewielu, a dominują Rosjanie i Ukraińcy. Obecnie Norylsk zamieszkują prawie wyłącznie ludzie, którzy przybyli tu w drugiej połowie XX wieku oraz ich potomkowie. 

Więcej...

10/2014 Komentarze (0)

Rynki energii elektrycznej na TGE

15-10-2014

 • Łączny obrót energią elektryczną ze wszystkich transakcji w I półroczu 2014 r. wyniósł  85,040 TWh, co oznacza wzrost o 17,61 proc r/r.

 • Na rynku terminowym wolumen obrotów wyniósł 72,928 TWh - wzrost o 18,10 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza roku poprzedniego (61,75 TWh), natomiast na rynku spot 12,112 TWh, co oznacza wzrost o 14,71 proc. r/r (10,559 TWh).

 • W pierwszym półroczu 2014 r. wolumen obrotów prawami majątkowymi dla zielonych certyfikatów wyniósł 16,9 TWh i wzrósł o 59,41 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym (10,602 TWh). 

Rynek Terminowy Towarowy (RTT) dla energii elektrycznej

W I półroczu 2014 r. całkowity wolumen wszystkich transakcji zawartych na RTT wyniósł 72,928 TWh, co oznacza wzrost o 18,1 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza roku poprzedniego (61,75 TWh).

W II kwartale 2014 r. całkowity wolumen wszystkich transakcji zawartych na RTT wyniósł 37,936 TWh, co oznacza wzrost o 19,06 proc. w porównaniu do II kwartału roku poprzedniego (31,862 TWh).

Obrót energią elektryczną na Rynku Terminowym Towarowym w czerwcu 2014 roku wyniósł 15,026 TWh, co oznacza wzrost aż o o 126,98 proc. licząc rok do roku. Wolumen na RTT w czerwcu br. był wyższy w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 54,65 proc. (9,716 TWh w maju 2014 r.).

Najbardziej płynnym kontraktem w pierwszym półroczu był kontrakt z dostawą pasmową w roku 2015 - BASE_Y-15. Łączny wolumen obrotu dla tego kontraktu wyniósł 45,386 TWh przy średnim ważonym kursie transakcyjnym w wysokości 165,17 PLN/MWh. 

Więcej...

10/2014 Komentarze (0)

OŹE a bezpieczeństwo energetyczne

10-10-2014

Cywilizację ludzką u progu XXI wieku cechuje duże uzależnienie od energii. Specjalistyczne analizy ekonomiczne, a nawet społeczne wskazują, iż zachodzące przemiany cywilizacyjne pogłębiają tę zależność. Energia we wszelkich postaciach odgrywać będzie coraz większą rolę nie tylko w sferze gospodarczej, lecz również społecznej, w tym związanej z szeroko rozumianym bezpieczeństwem dużych zbiorowości ludzkich. Na obecnym stopniu rozwoju społecznego państwo pozostaje nadal tą strukturą organizacyjną, która jest zdolna zapewnić dużym zbiorowościom ludzkim bezpieczeństwo we wszystkich jego aspektach oraz zorganizować i koordynować ich działalność w sferach ekonomicznej, politycznej, naukowej czy społecznej. Nawet wielkie struktury pozapaństwowe, takie jak np. koncerny międzynarodowe, są związane z grupami interesów konkretnych państw uzyskując od nich, w razie potrzeby, wsparcie polityczne, dyplomatyczne, ekonomiczne i militarne. Z tego też względu to właśnie przede wszystkim na państwie spoczywać będzie obowiązek zapewnienia energii potrzebnej nie tylko do prawidłowego funkcjonowania, lecz także i rozwoju podległych jego władzy podmiotów. Państwo, które nie będzie w stanie tego zapewnić, skazane będzie na nieuchronną marginalizację na arenie międzynarodowej, a nawet zupełny upadek. Dlatego też ważnym problemem, z którym muszą zmierzyć się strategicznie myślące o rozwoju państwa władze, jest bezpieczeństwo energetyczne.

Pojęcie bezpieczeństwa energetycznego jest trudne do zdefiniowania, gdyż rozpatrywać je należy w różnych aspektach, m.in. ekonomicznym, strategiczno-geopolitycznym, społecznym i ekologicznym. W rozważaniach nad bezpieczeństwem energetycznym uwzględnić należy też fakt, iż wchodząc zarówno w zakres bezpieczeństwa narodowego jak i międzynarodowego, zyskuje ono wpływ na określenie interesów państwa oraz jego politykę zagraniczną.

Więcej...

10/2014 Komentarze (0)

Stron 1 z 3 Ostatnie »
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: