Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Październik 2015

O projekcie systemu rejestracji zakłóceń elektrycznych, czyli…

30-10-2015

Klient nasz Pan cz.1

Niemal 300 rejestratorów zakłóceń elektrycznych SRZ-AMP, produkowanych i serwisowanych przez firmę TRONIA Sp. z o.o., pracuje w elektrowniach (Bełchatów, Łaziska), rozdzielniach energetycznych (TAURON Dystrybucja), czy w przemyśle (KGHM, ANWIL). Firma uzyskała certyfikat ISO9001:2009, a jej produkty pomyślnie przeszły badania na zgodność z normami EMC i LVD. Uzyskaliśmy medal na Targach Kieleckich, medal International Quality, certyfikat Firma Godna Zaufania i inne.

Miły głos starszego pana zagaił:
• Potrzebny rejestrator zakłóceń na osiem torów prądowych. Dla pana: 1A AC. Mógłby pan przedstawić ofertę?

Mógłbym. Oferta jest w zasadzie zawsze gotowa. Wystarczy w tabelce wstawić to, co klient sobie życzy i można wysyłać.

Rejestrator ma właśnie 8 wejść analogowych, więc wydawał się idealny do tego przypadku. Najlepiej zrobią, jeśli dołączą go do Ethernetu tak, że będzie przesyłał rejestracje do serwera, gdzie będą dostępne dla wszystkich upoważnionych. W razie awarii będzie można łatwo znaleźć zapisy konwulsji monitorowanych prądów i napięć. Mądrzy ludzie potrafią na tej podstawie powiedzieć, który transformator czy przekaźnik trzeba wymienić już, a który może jeszcze poczekać. Jeszcze mądrzejsi wyliczają składowe symetryczne, analizują harmoniczne i mierzą zależności czasowe i fazowe. Można też wyliczyć odległość do miejsca zwarcia w liniach przesyłowych wysokiego napięcia, czy wahania kąta wirnika turbiny w funkcji obciążenia. I wiele innych rzeczy.

Więcej...

10/2015 Komentarze (0)

W kraju wiecznych płomieni i szklanych domów

29-10-2015

Z czym kojarzy się Azerbejdżan?

Pamiętając lekcje języka polskiego, każdy na dzień dobry odpowie, że ze szklanymi domami i Cezarym Baryką oraz, no właśnie... z ropą naftową i...

Czy to wszystko?

            Oczywiście pytanie jest retoryczne, bo Azerbejdżan to znacznie, znacznie więcej. Podczas wyprawy do Azerbejdżanu zobaczymy, że to kraj kontrastów, gdzie islam zderza się z wpływami Rosji, gdzie Morze Kaspijskie spotyka się z gorącą pustynią, gdzie herbata smakuje jak nigdzie indziej na świecie, gdzie blichtr, blask i luksus mieszają się z szarością i ubóstwem i gdzie ostry kaukaski krajobraz zostaje złagodzony przez niesamowitą gościnność tubylców.

            Pierwsze co się rzuca w oczy Polaków po przyjeździe do Azerbejdżanu, to różnorodna kuchnia, w której używa się ponad 350 różnego rodzaju traw i ziół. Azerbejdżanie są bardzo gościnni, i jak mówią, to oni a nie Polacy, potrafią spożywać alkohol. Oni się nim delektują, przez co potrafią dłużej biesiadować.

            Już sama stolica Azerbejdżanu -Baku- to prawdziwe miasto-kalejdoskop. Z jednej strony mamy faktyczne „szklane domy", nowoczesne budynki i wieżowce strzelające w górę niczym płomienie. To nie tylko metafora, część z nich naprawdę została zaprojektowana na taki wzór.

Więcej...

10/2015 Komentarze (0)

Miary i wagi we Lwowie

27-10-2015

Od wielu lat Lwów jest chętnie odwiedzany przez naszych rodaków. Niestety trasa tych bardzo ciekawych wycieczek z reguły omija niektóre, wciąż mało znane, lecz godne polecenia miejsca. Należą do nich dwie interesujące dla każdego inżyniera, studenta i technika placówki muzealne znajdujące się w samym centrum miasta.

W 1985 r. z inicjatywy lwowskiego centrum standaryzacji, metrologii i certyfikacji utworzono pierwsze na obszarze ówczesnego ZSRR muzeum miernictwa. Przedsięwzięciu temu udzieliły wsparcia miejscowe zakłady produkcji urządzeń automatyki i pomiarów. Drugim korzystnym czynnikiem były bogate tradycje kształcenia kadr w tej dziedzinie w Politechnice Lwowskiej oraz technikach zawodowych. Koniec lat 80. był okresem szybkiego postępu w technologiach pomiarowych - aparaturę elektromechaniczną zaczęły wypierać urządzenia elektroniczne, a następnie także mikroprocesorowe. Pierestrojka i otwarcie na zagranicę spowodowały zmianę spojrzenia zarówno na teraźniejszość, jak i na własną historię. Pojawiło się naturalne pragnienie ocalenia od zapomnienia osiągnięć w poszczególnych dziedzinach życia.

Muzeum metrologii otwarto dokładnie 200 lat po ustanowieniu pierwszego państwowego urzędu miernictwa na ziemiach ukraińskich czyli austriackiego cesarskiego Inspektoratu Miar i Wag. Zdarzenie tamto było przejawem oświeceniowego dążenia do porządkowania w racjonalny sposób licznych obszarów życia, w tym przypadku ujednolicenia stosowanych jednostek pomiarowych. O potrzebie powołania tej służby świadczy fakt, że na danym terenie stosowano wtedy 198 miar objętości, 36 jednostek długości i aż 360 miar wagi!! W ślad za innymi krajami w Austro-Węgrzech, a tym samym i w Galicji, wprowadzono w 1876 r. system metryczny.

Obszernym wkładem do rozwoju metrologii, zwłaszcza elektrycznej, na terenie Lwowa jest dorobek naukowców miejscowej Politechniki.

Więcej...

10/2015 Komentarze (0)

POL-ECO-SYSTEM - Jesienne spotkanie energetyków

23-10-2015

Zapotrzebowanie na energię w Polsce jest ogromne. Wybrać pompę ciepła, czy raczej zainwestować w mikroinstalacje? Możliwości jest wiele. Decyzję będzie można podjąć podczas wizyty na targach POL-ECO-SYSTEM (27-30.10.2015 r.) w Poznaniu. Wystarczy zajrzeć na ekspozycję salonu Greenpower oraz wziąć udział w konferencjach.

Ofertę z zakresu energii z odnawialnych źródeł będzie można zobaczyć w ramach GREENPOWER, jednego z 7 salonów, które tworzą tegoroczną ekspozycję targów POL-ECO-SYSTEM.

W Poznaniu prezentować się będą producenci i dystrybutorzy kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, systemów montażu kolektorów, instalacji i akcesoriów do przesyłu, falowników, małych turbin wiatrowych, instalacji dla małych elektrowni wodnych, małych kotłów na biomasę, kotłów kogeneracyjnych i pomp ciepła, systemów zarządzania, sterowników do instalacji, biogazowni, biopaliw, w tym biomasy (biopaliwo stałe) i biogazu, ekologicznych środków transportu (o napędach alternatywnych) i instalacji do uzyskiwania paliwa z odpadów komunalnych.

Warto też zajrzeć do Miasteczka Ekologicznego. Tu zaprezentowane zostaną ekologiczne produkty i rozwiązania poprawiające komfort i jakość życia, w myśl idei „smart city". Zaparkują także pojazdy napędzane CNG, LNG i LCNG oraz Autobus Energetyczny.

Najważniejsze firmy spotykają się w Poznaniu

Targi będą okazją do bezpośredniego spotkania przedstawicieli najważniejszych firm z sektora ochrony środowiska ...

Więcej...

10/2015 Komentarze (0)

Stron 1 z 4 Ostatnie »
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: