Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Listopad 2015

Korytarz Północ–Południe

30-11-2015

Realizacja Korytarza Północ-Południe jest kluczowym warunkiem dalszej integracji europejskiej. Najnowszy raport firmy Roland Berger pokazuje, jak wiele - politycznie, gospodarczo i społecznie - może zyskać Polska i cała Europa dzięki infrastrukturze przesyłowej. Zdaniem twórców raportu projekt powinien być realizowany stopniowo, w oparciu o preferencyjny dostęp do funduszy i stały dialog z krajowymi regulatorami, administracją publiczną i instytucjami unijnymi.

Raport pt. „W kierunku realizacji. Torowanie drogi dla infrastrukturalnego Korytarza Północ-Południe w Europie Centralnej" został zaprezentowany podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jego twórcy podkreślali, że realizacja głównych projektów w ramach Korytarza przed końcem dekady winna być wspólnym priorytetem Komisji Europejskiej, rządów krajowych i operatorów systemów przesyłowych, a także instytucji zapewniających finansowanie. - Nasz raport analizuje kluczowe elementy Korytarza i przedstawia mapę drogową ich realizacji.

Pokazujemy realistyczny obraz możliwości finansowania tego ogromnego przedsięwzięcia na zasadach komercyjnych przy zaangażowaniu sektora prywatnego. Naszym zdaniem Korytarz powinien być realizowany stopniowo, w oparciu o rozwój popytu i podaży na poszczególnych rynkach.

Dzięki temu niektóre projekty mogłyby być realizowane na zasadach rynkowych w oparciu o środki wypracowane przez krajowych operatorów systemów przesyłowych i przy wykorzystaniu tradycyjnych form finansowania - powiedział podczas prezentacji raportu Paweł Olechnowicz, Przewodniczący Rady Dyrektorów Central Europe Energy Partners (CEEP).

 

 

Więcej...

11/2015 Komentarze (0)

Złote Medale POL-ECO-SYSTEM 2015 przyznane!

27-11-2015

W tym roku Sąd Konkursowy postanowił uhonorować Złotym Medalem MTP 9 produktów i technologii zgłoszonych przez wystawców targów POL-ECO-SYSTEM (27-30.10.2015 r.). Laureaci to rozwiązania dedykowane dla takich branż, jak recykling, odpady, energia, energia odnawialna, gospodarka komunalna, rekultywacja. Lista produktów nagrodzonych  Złotym Medalem Międzynarodowych  Targów Poznańskich na targach POL-ECO- SYSTEM 2015:

Agregat prądotwórczy  BIO VAPOR CHP zasilany gazami z przetwórstwa biomasy ( biogaz). Firma  „Mielec-Diesel" GAZ Spółka z o.o., Mielec

Agregaty VAPOR CHP cechują się zwartą i kompaktową budową pozwalającą na łatwy i szybki montaż oraz ewentualną relokację.

Palnik na biomasę Pellas X REVO mini. PELLAS X Sp. z o.o. Sp. k., Piła

Nowatorski palnik, z rotacyjną komorą spalania, automatycznie się oczyszcza, co stwarza wygodną i niezawodną alternatywę dla kotłów olejowych, gazowych lub na paliwo stałe.

Kompletna kontenerowa elektrownia 2-modułowa zasilana gazami odpadowymi. P.P.U.H. „Horus-Energia" Sp. z o.o., Sulejówek

Dedykowana jest do zasilania gazami odpadowymi, będącymi mieszaniną gazów tj. węglowodory, wodór i tlenek węgla. Pierwszy z modułów czyści kondycjonuje gaz, drugi to agregatowa elektrownia. Jest to aplikacja, która umożliwia wykorzystanie zanieczyszczonego gazu odpadowego do wyprodukowania energii elektrycznej ew. cieplnej.

 

Więcej...

11/2015 Komentarze (0)

Mikrosieci uchronią miasta od przerw w dostawie energii

24-11-2015

W ostatnich latach mieszkańcy Nowego Jorku bywali świadkami spektakularnych przerw w dostawie energii elektrycznej. W 2003 roku, podczas tak zwanego Great Northeast Blackout, światła zgasły w niemal całym stanie, a przejściowymi przerwami w dostawie prądu dotknięte zostały nawet służby ratunkowe.

W 2008 roku przeszło 1,7 miliona mieszkańców zostało odciętych od dostaw elektryczności po przejściu potężnej burzy lodowej, która połamała drzewa i doprowadziła do paraliżu sieci elektroenergetycznej. Z kolei w 2012 roku głównym winowajcą był huragan Sandy.

Spowodował uszkodzenia elektrowni i innych instalacji energetycznych, na szereg dni pozostawiając miliony mieszkańców bez prądu. Mając na względzie, że zapewne przyjdzie się im mierzyć z podobnymi wyzwaniami w przyszłości, władze stanu zdecydowały się na poszukiwanie nowych sposobów na zapewnienie dostaw energii na wypadek kolejnych awarii sieci.

Na drodze do wypracowania nowych rozwiązań wciąż jednak pojawiał się jeden poważny problem. Tradycyjny model sieci energetycznej funkcjonuje w oparciu o niewielką liczbę dużych elektrowni, które przesyłają elektryczność na niekiedy znacznych dystansach. Jeśli choć jedna elektrownia lub linia przesyłowa ulegnie awarii, paraliżowi ulega cała sieć. Dla władz usiłujących poradzić sobie z tym strukturalnym problemem jedna koncepcja wydaje się szczególnie atrakcyjna.

Mowa o mikrosieci. Urzędnicy od Poczdamu po Brooklyn są przekonani, że jest to rozwiązanie, które pozwoli zapewnić dostawy energii elektrycznej kiedy następnym razem zagrożony będzie dopływ elektryczności do szpitali i innych obiektów o znaczeniu strategicznym.

Więcej...

11/2015 Komentarze (0)

Nowe Pomorzany w 2019 r.

19-11-2015

Polska Grupa Energetyczna rozpoczyna program inwestycyjny w Elektrowni Pomorzany, dzięki któremu będzie ona przystosowana do dalszej eksploatacji po roku 2019, przez kolejne 20 lat. Zawarcie umów na wykonanie prac modernizacyjnych planowane jest na koniec I kwartału 2016 r. Inwestycja zakończy się w III kwartale 2019 r.

Program inwestycyjny w Elektrowni Pomorzany, będącej częścią Zespołu Elektrowni Dolna Odra, obejmuje budowę instalacji katalitycznego odazotowania spalin dla dwóch kotłów Benson OP-206 

o łącznej mocy cieplnej 180 MW oraz elektrycznej 134 MW. Zmodernizowane zostaną również podgrzewacze wody, wentylatory spalin i obrotowe podgrzewacze powietrza. Pomorzany zyskają również instalację odsiarczania spalin. Po zakończeniu programu inwestycyjnego Elektrownia spełniać będzie wymogi unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych, a jakość powietrza w Szczecinie znacząco poprawi się.

Obecnie trwa etap oceny wniosków firm zainteresowanych realizacją inwestycji, a zawarcie umów z wykonawcami planowane jest na koniec I kwartału 2016 roku. Wpłynęło 8 wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym na budowę instalacji odsiarczania spalin oraz 11 wniosków w postępowaniu na budowę instalacji katalitycznego odazotowania spalin.

Efektem realizacji programu inwestycji odtworzeniowych oraz procesu działań modernizacyjnych będzie wydłużenie zdolności eksploatacyjnych w Elektrowni Pomorzany co najmniej do 2039 roku. Modernizacja ma zatem także istotne znaczenie dla regionu, ponieważ oznacza zachowanie istniejących miejsc pracy.

Więcej...

11/2015 Komentarze (0)

Stron 1 z 4 Ostatnie »
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: