Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Kwiecień 2016

Po słonecznej stronie energetycznych targów

29-04-2016

Za nami kolejna edycja targów, w której pierwsze skrzypce zagrały energetyka, elektrotechnika i odnawialne źródła energii. Od 30 do 31 marca w Targach Kielce odbyło się setki spotkań i rozmów na temat efektywnego zarządzania energią. Ofertę ponad 150 firm z Polski i świata poznało ponad 4,5 tysiąca zwiedzających.

Tematem przewodnim XIX Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki ENEX oraz XIV Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX Nowa Energia było wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucja energii, jej użytkowanie i metody oszczędzania oraz systemy ciepłownicze i wytwarzanie ciepła. Targi ENEX oraz ENEX Nowa Energia to przestrzeń, na której wystawcy mieli szansę zaprezentować swoje maszyny oraz urządzenia energetyczne i elektroenergetyczne, piece opalane drewnem, kotłownie opalane biomasą, etc. Dużą część targów stanowiła oferta firm z branży fotowoltaicznej.

Targi ENEX po raz kolejny udowodniły, że jest ogromne zapotrzebowanie na wiedzę na temat energii odnawialnej, szczególnie co trzeba podkreślić, energii ze słońca, bo te urządzenia cieszyły się największym powodzeniem. I widać, że rynek czeka na dotacje, bo wiele firm jest już profesjonalnie przygotowanych, więc czekamy aż się pojawią pieniądze – powiedział Marek Bednarz, z firmy VIESSMANN.

Podczas targów można było zauważyć, że rozwój technologiczny polskich firm, w służbie oszczędnego gospodarowania energią elektryczną jest ogromny. Według danych z rynku, ceny montażu w systemach fotowoltaicznych w ciągu kilku lat spadły o połowę.

Więcej...

04/2016 Komentarze (0)

Więcej światła i ciszej

25-04-2016

Doświetlenie wnętrz naturalnym światłem oraz zapewnienie niezakłóconego widoku na otoczenie to najważniejsze parametry, zapewniające komfortowe warunki użytkowania pomieszczeń. Odpowiedzią na rosnące wymagania projektowe stawiane przez nowoczesne budownictwo jest udoskonalone, jaśniejsze niż dotychczas szkło float, będące efektem jednej z największych inwestycji japońskiego koncernu NSG Group, zrealizowanych w Polsce.

Uzyskane dzięki modernizacji pieca szklarskiego w hucie szkła w Sandomierzu nowe szkło Optifloat Clear charakteryzuje jaśniejsza barwa, wysoka neutralność i większa przepuszczalność światła. Większa przezierność i transparentność umożliwiają projektowanie jaśniejszych wielokomorowych szyb zespolonych o doskonałej izolacyjności cieplnej, szyb hartowanych czy laminowanych – bez ryzyka ograniczania światła z powodu większej grubości. Efektowne przeszklenia nie tylko doświetlą pomieszczenia i otworzą wnętrza na otoczenie, ale też zapewnią optymalną temperaturę, ochronę przed hałasem czy bezpieczeństwo.

Więcej ciepła i naturalnego światła

Udoskonalona technologia produkcji sprawiła, że szkło zostało w znacznym stopniu pozbawione zielonkawego zabarwienia, zauważalnego szczególnie przy grubszych taflach. Wyższa od produkowanego dotychczas szkła float transparentność i przepuszczalność światła, znacząco poprawiają parametry dwukomorowych szyb zespolonych, będących obecnie standardem energooszczędnego budownictwa. Nanosząc powłokę niskoemisyjną na nowe, jaśniejsze szkło float otrzymujemy produkt łączący wysoką przepuszczalność światła z innymi korzyściami, takimi jak izolacyjność cieplna. „W przypadku wielokomorowych szyb zespolonych, niezbędnych do spełnienia wymogów dotyczących izolacyjności cieplnej, każda kolejna talfa szkła ogranicza przepuszczalność światła widzialnego i obniża komfort mieszkańców.

Więcej...

04/2016 Komentarze (0)

28 MW z Nowego Stawu

22-04-2016

RWE uruchomiła park wiatrowy w Nowym Stawie w woj. pomorskim wyposażony w 14 turbin wiatrowych Senvion o całkowitej mocy zainstalowanej 28 MW.

Wykorzystane turbiny mają 100 metrów wysokości i tyle samo wynosi średnica wirnika każdej z nich. Wyprodukowana przez nie energia elektryczna będzie mogła zasilić nawet 38 000 gospodarstw domowych.

Elektrownia jest podłączona do sieci wysokiego napięcia. Wygenerowana przez nią energia trafia do systemu dystrybucyjnego i wykorzystywana jest tam, gdzie aktualnie jest na nią zapotrzebowanie.

„Polska jest dla nas jednym z kluczowych rynków, na których inwestujemy w energetykę wiatrową na lądzie. Wraz z uruchomieniem drugiej elektrowni wiatrowej w Nowym Stawie o mocy 28 MW, przekroczyliśmy 240 MW całkowitej mocy zainstalowanej w tutejszych parkach wiatrowych”. – powiedział Robert Macias, Członek Zarządu RWE Renewables Polska.

„W planach mamy kolejne projekty w lokalizacjach o dobrych warunkach wiatrowych. Jednak ich realizacja będzie uzależniona od funkcjonowania nowego aukcyjnego systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii, przewidzianego w ustawie OZE” – dodał Robert Macias.

 

Oprócz Nowego Stawu 2, RWE eksploatuje w Polsce siedem lądowych parków wiatrowych, które są zlokalizowane w czterech regionach: „Nowy Staw 1” położony w woj. pomorskim w pobliżu Malborka, „Krzęcin” i „Tychowo” na Pomorzu Zachodnim, „Opalenica” w woj. wielkopolskim oraz sąsiadujące ze sobą farmy wiatrowe w Suwałkach, Pieckach i Taciewie w woj. podlaskim w północno-wschodniej Polsce.

Więcej...

04/2016 Komentarze (0)

Wstępne studium: Niskie koszty produkcji węgla w planowanej kopalni Jan Karski?

19-04-2016

Prairie Mining Limited (Prairie) publikuje wyniki Wstępnego Studium Wykonalności (Pre-Feasibility Study – PFS) dla kopalni Jan Karski, która powstanie w Zagłębiu Lubelskim. Potwierdzają one ogromny potencjał ekonomiczny projektu, a także jego strategiczne znaczenie. Jest to niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zapotrzebowania na węgiel kamienny ze strony europejskiego przemysłu, który konsumuje około 300 mln ton tego surowca rocznie.

PFS wykazał średni koszt operacyjny na poziomie 25 USD/t przy ustabilizowanej produkcji węgla. Będzie to najniższy koszt produkcji surowca dostarczanego na rynki europejskie uznane przez Prairie za docelowe.

Średnia EBITDA wyniesie 348 mln USD rocznie dzięki zastosowaniu światowych standardów w projektowaniu i zarządzaniu kopalnią.

Najważniejsze wyniki PFS :
• Produkcja węgla – 6,34 mln ton netto rocznie
• Koszty operacyjne – 25 USD/t
• EBITDA – średnio 348 mln USD rocznie
• Zakładana żywotność kopalni od momentu pierwszej produkcji – 24 lata
• Wyjściowa sprzedawalna rezerwa zasobowa kopalni – 139,1 mln ton

Wysoka jakość węgla pozwoli na dużą elastyczność produkcji i dostarczanie surowca spełniającego oczekiwania konkretnych odbiorców. Kopalnia będzie wytwarzać m.in. węgiel koksujący typu 34 oraz wysokokaloryczny węgiel energetyczny.

Więcej...

04/2016 Komentarze (0)

Stron 1 z 3 Ostatnie »
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: