Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Czerwiec 2016

Rynek energii elektrycznej i gazu w Polsce w 2015 r.

29-06-2016

W 2015 roku zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrosło 1.4%, osiągając poziom 161,3 TWh. Łączne obroty na rynkach Towarowej Giełdy Energii wyniosły 133 TWh, w porównaniu z 138,5  TWh rok wcześniej.

Rok 2015 był rekordowy pod względem produkcji energii w elektrowniach wiatrowych. Wyniosła ona 10,6 TWh, czyli  prawie 50% więcej rok do roku. Działające w Polsce wiatraki aż pięciokrotnie biły rekordy wytwarzania, przekraczając nienotowany dotąd poziom 4000 MWh.

Po raz pierwszy w historii notowań gazu ziemnego, na parkietach Towarowej Giełdy Energii niemal przez cały rok udało się utrzymać płynny obrót gwałtownie taniejącego paliwa.

Analitycy RWE Polska po raz kolejny opracowali „Raport o rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego w Polsce”, podsumowujący najważniejsze trendy oraz kierunki rozwoju rynku energii i gazu w roku 2015. 

 „Bieżące wydanie raportu nie tylko szczegółowo analizuje rynek energii w 2015 roku, ale prezentuje również megatrendy kształtujące globalny oraz polski rynek energii elektrycznej i gazu” – powiedział Piotr Grzejszczak, Senior Menedżer w dziale Operacyjne Zarządzanie Zakupami Energii w RWE Polska S.A. „Z roku na rok rośnie rola odnawialnych źródeł energii i generacji rozproszonej, a jednocześnie kurczy się przestrzeń dla konwencjonalnych elektrowni systemowych. Trend ten wymusza rozwój systemów zapewniających bezpieczeństwo dostaw, takich jak m.in. rynek mocy i rezerwy w wytwarzaniu, zarządzanie stroną popytową (DSM), ale również wdrażanie rozwiązań opartych na nowych technologiach, takich jak: Big Data, czy Internet rzeczy (IoT). Na znaczeniu zyskują efektywność energetyczna i energooszczędność. Sektor energii staje się coraz bardziej skomplikowany”.

Więcej...

06/2016 Komentarze (0)

Targi EXPOPOWER 2016 za nami

22-06-2016

Zakończone w Poznaniu Międzynarodowe Targi Energetyki EXPOPOWER 2016 minęły pod hasłem prezentacji osiągnięć przemysłu energetycznego. Wydarzenie stanowiło również zastrzyk najświeższej wiedzy o trendach, zmianach i wyzwaniach, jakie czeka rynek energii. 

Majowe targi EXPOPOWER odbywające się pod jednym dachem z Międzynarodowymi Targami Energii Odnawialnej GreenPOWER stanowiły interesującą mieszankę sprzyjającą wymianie doświadczeń. W Poznaniu zaprezentowały się firmy z Polski, Niemiec, Belgii, Turcji, Litwy, Ukrainy, Tajwanu, Szwecji i Chin.

Targi zgromadziły 6 535 uczestników, którzy przyjechali do stolicy Wielkopolski zainteresowani nowymi produktami i usługami z obszaru dystrybucji i rozdziału energii elektrycznej oraz cieplnej, elektrotechniki i elektroniki przemysłowej, a także nowymi technologiami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. 

Wielcy nagrodzeni

Nowoczesne, innowacyjne, wytworzone w oparciu o najwyższej klasy technologie - takie produkty zgłosili wystawcy targów EXPOPOWER do konkursu o Złoty Medal MTP. Sześć z nich zyskało pozytywną rekomendację sądu konkursowego. Laureaci nagrodę odbierali podczas uroczystego otwarcia targów EXPOPOWER, a wyróżnione produkty można było zobaczyć w poznańskich halach. 

Więcej...

06/2016 Komentarze (0)

Ekologia w wytwarzaniu

20-06-2016

Celem strategicznym krajowej polityki gospodarczej jest uzyskanie trwałego i zrównoważonego rozwoju kraju. Oznacza to powiązanie rozwoju gospodarczego oraz wzrostu jakości życia ludności z poprawą stanu środowiska przyrodniczego a także dążeniem do zachowania go w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń, a więc z zapewnieniem bezpieczeństwa ekologicznego.

Zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego wymaga: zrównoważonego gospodarowania zasobami środowiska, poprawy stanu środowiska oraz zapewnienia gospodarce krajowej bezpiecznego i konkurencyjnego zaopatrzenia w energię.

Zrównoważone gospodarowanie zasobami środowiska jest realizowane m.in. poprzez: racjonalne i efektywne gospodarowanie zasobami kopalin i wód, zachowanie bogactwa różnorodności biologicznej i racjonalne zarządzanie przestrzenią.

Poprawa stanu środowiska wiąże się m.in. z: poprawą jakości powietrza, zapewnieniem dostępu do czystej wody dla społeczeństwa i gospodarki, racjonalnym gospodarowaniem odpadami, ograniczeniem oddziaływania energetyki na środowisko, wspieraniem nowych technologii energetycznych i środowiskowych oraz promowaniem zachowań ekologicznych.

W aspekcie bezpieczeństwa ekologicznego konieczne jest stosowanie rozwiązań, które pozwalają kojarzyć efekty gospodarcze z efektami ekologicznymi.

Więcej...

06/2016 Komentarze (0)

Europa Centralna gotowa na partnerstwo gazowe z USA

14-06-2016

Stany Zjednoczone mogą odegrać istotną rolę we wzmacnianiu i dywersyfikacji europejskich rynków energii. Przekonywał o tym Marcin Bodio, dyrektor zarządzający Central Europe Energy Partners (CEEP), podczas Transatlantyckiej Konferencji nt. Energii, jaka miała miejsce w Waszyngtonie.

CEEP reprezentuje w Brukseli i na forum międzynarodowym sektor energii i przemysł energochłonny z Europy Centralnej. Występując przed czołowymi przedstawicielami amerykańskiego sektora energii, Marcin Bodio podkreślał rolę amerykańskiego gazu i ropy naftowej dla Europy.

Nie możemy pozwolić na powtórkę z roku 2009, kiedy to w wyniku sporu między Rosją a Ukrainą dostawy gazu do Europy zostały wstrzymane na prawie dwa tygodnie. Nasz region jest dziś w lepszej sytuacji niż przed siedmioma laty, m.in. dzięki potencjałom terminali LNG w Świnoujściu, litewskiej Kłajpedzie, a w niedalekiej perspektywie – także na chorwackiej wyspie Krk. Mimo to w dalszym ciągu Europa Centralna jest w niemal dwóch trzecich zależna od rosyjskiego dostawcy, podczas gdy w zachodniej części kontynentu ma on zaledwie 20-proc. udział w rynku – podkreślał Marcin Bodio.

Wprawdzie poziom zależności od zewnętrznych dostaw gazu w Europie Zachodniej (UE-15) wynosi średnio 90 proc. i jest wyższy niż w Europie Centralnej (UE-11), która sprowadza średnio 72 proc. tego surowca, to jednak atutem zachodniej części kontynentu jest szeroka baza dostawców i dobrze rozwinięta sieć połączeń infrastrukturalnych.

Chcemy osiągnąć podobny stan w Europie Centralnej – stąd aktywność CEEP w Waszyngtonie.

Więcej...

06/2016 Komentarze (0)

Stron 1 z 3 Ostatnie »
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: