Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Lipiec 2016

Wielka rewolucja

29-07-2016

Ekwador znajduje się obecnie w samym środku rewolucji energetycznej. Do końca przyszłego roku, aż 93% energii elektrycznej tego amerykańskiego kraju ma pochodzić ze źródeł odnawialnych, i to prawie wyłącznie z elektrowni wodnych. Transformacja energetyczna Ekwadoru wymaga znacznie więcej niż budowy hydroelektrowni. Plany rządu obejmują dalekosiężne programy efektywności energetycznej, radykalne zmiany w sektorach ropy naftowej, gazu i transportu, a także daleko idącą integrację krajowych systemów energetycznych z państwami sąsiednimi. Rewolucyjny program zmian szacowany jest na 7 mld dolarów i ma zostać zakończony w 2017 roku.

„Wprowadzane zmiany wpłyną ogromnie na przewagę konkurencyjną Ekwadoru", mówi Gabriel Arguello, dyrektor wykonawczy niezależnego operatora systemów energetycznych Ekwadoru - CENACE.

Ekwador to Ameryka Południowa w pigułce to cuda natury i atmosfera fantastycznej przygody. Najmniejsze państwo andyjskie, nazywane „rajem na ziemi" czaruje potęgą natury, śladami tajemniczych kultur i urokiem kolonialnych miast. Quito, przepiękna stolica Ekwadoru, położona u stóp wulkanu Pichincha ze Starym Miastem, wpisanym na Listę UNESCO, zachwyca swoją tajemniczością, a La Mitad del Mundo, Pomnik Równika sprawia, że każdy może stanąć na dwóch półkulach jednocześnie. Prawdziwą gratką dla podróżników jest niezmiennie nienaruszony cud natury - słynny, żółwi archipelag Galapagos, jeden z najważniejszych parków narodowych świata.

Więcej...

07/2016 Komentarze (0)

Najbliższe lata będą sprzyjać kupującym?

25-07-2016

Ilość skroplonego gazu ziemnego (LNG) w światowym obrocie w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła ponad czterokrotnie. W wyniku oddania do użytku kolejnych terminali eksportowych, przede wszystkim w USA i Australii, ilość ta w ciągu najbliższych 20 lat powinna się jeszcze podwoić. Jednak o ile w ostatnich kilkudziesięciu latach na rynku LNG warunki dyktowali sprzedający surowiec, o tyle najbliższe lata powinny sprzyjać konsumentom gazu. Jak informuje raport przygotowany przez firmę doradczą Deloitte, nadpodaż gazu i szereg innych trendów powinny zmienić w najbliższych latach obraz globalnego rynku LNG. Prezentowane trendy powinny być także odczuwalne w Polsce.

LNG jest paliwem produkowanym z gazu ziemnego poprzez usuwanie zanieczyszczeń, a następnie zmianę stanu skupienia pod wpływem ciśnienia i bardzo niskiej temperatury – około minus 160°C. Po skropleniu gazu otrzymuje się czyste, bezbarwne i bezwonne paliwo, bez właściwości toksycznych i korozyjnych. Skroplony gaz ziemny ma objętość około 600 razy mniejszą niż w stanie gazowym, co czyni go bardziej ekonomicznym w transporcie i  magazynowaniu. Po dostarczeniu na miejsce przeznaczenia LNG jest poddawany procesowi regazyfikacji, czyli ponownego przekształcenia.

Tylko w 2014 roku w obrocie znajdowało się ponad 241 milionów ton LNG. W tym roku będzie to już ponad 300 milionów ton, a w 2040 roku nawet około 700 milionów ton. „Rynek LNG jest dziś jednym z najprężniej rozwijających się rynków surowcowych na świecie. W ciągu ostatnich dwóch dekad udział LNG w rynku gazu ziemnego wzrósł z 5 do 10 proc. Najlepiej wzrost ten obrazuje fakt, iż główny producent LNG, czyli Katar eksportuje obecnie więcej tego surowca niż wszystkie razem wzięte kraje w 1995 roku” – mówi Marek Chlebus z Deloitte.

Więcej...

07/2016 Komentarze (0)

„Jan Karski” powstanie w powiecie chełmskim

19-07-2016

Spółka poszukiwawczo-wydobywcza, Prairie Mining Limited zakończyła prace nad projektem zagospodarowania złoża, który zostanie złożony w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Lublinie. 

W związku z decyzją o lokalizacji nowej kopalni która powstanie w pobliżu miejscowości Kulik, Prairie złożyła wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Siedliszcze. 

Jednocześnie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska trafił wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych inwestycji wraz z Kartą informacyjną przedsięwzięcia. 

Spółka prowadzi także zaawansowane działania zabezpieczające dostęp do infrastruktury.

Kontynuujemy intensywne prace nad przygotowaniem kolejnych dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą dla kopalni „Jan Karski”. Ważnym elementem tych przygotowań było określenie lokalizacji naszej kopalni. Zdecydowaliśmy, że infrastruktura naziemna powstanie w pobliżu miejscowości Kulik. Bazując na warunkach geologiczno-górniczych i analizach ekonomicznych, uważamy, że będzie to optymalna lokalizacja – mówi Benjamin Stoikovich, Prezes i CEO Prairie. 

Projekt zagospodarowania złoża, po zaopiniowaniu przez Okręgowy Urząd Górniczy w Lublinie, będzie podstawą wniosku o koncesję wydobywczą.

Więcej...

07/2016 Komentarze (0)

Jak duży może więcej?

11-07-2016

Ostatnie lata to rozkwit prymatu wpływów politycznych i lobbingu w sektorze energetycznym nad wiedzą inżynierską, a czasami też i zdrowym rozsądkiem. Wydaje się nawet, że „obudzono śpiącego potwora” i sam pierwszy plan zmian technologicznych i „zielonej Europy” zaawansowanej technologicznie zaczął żyć własnym życiem, a emisja CO2 stała się wyzwaniem całego „sektora przemysłowego”, integrującego nowe firmy przemysłowe, ale też i konsultantów, finansistów i prawników generujących lobbystyczne pomysły z prędkością światła.

Co charakterystyczne, w polskich regulacjach energetycznych zwykle „duży może więcej”. Śledząc historię zmian i kolejnych poprawek legislacyjnych, okazuje się, że wcześniej czy później i tak nowe rozwiązania najbardziej wspomagają istniejącą strukturę koncernów paliwowo-energetycznych – co jest niczym dziwnym, ponieważ pokazuje kto ma prawdziwą siłę i zasoby. Dziś kolejne propozycje legislacyjne, wyznaczają kierunki przyszłości sektora energetycznego. Nowe propozycje regulacyjne wspomagają energetykę koncernową i konwencjonalną, tak aby były one wsparciem dla chwiejącego się górnictwa węgla kamiennego. Proponowane zmiany wyraźnie wspomagają koncerny.

Od propozycji rewizji ustawy OZE oraz dodatkowych zapisów „ustawy wiatrakowej”, mamy do czynienia z silnym wsparciem energetyki konwencjonalnej. Nowe propozycje reaktywują także częściowo współspalanie jak również otwierają drogę do dużych instalacji biomasowych. Jednocześnie poprzez ograniczenia odległościowe i presję finansową (np. zmiany podatkowe) znacznie zmniejszają atrakcyjność energetyki wiatrowej.

Więcej...

07/2016 Komentarze (0)

Stron 1 z 2
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: