Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Październik 2016

Emisje pod kontrolą - Elektrownia Pomorzany z kolejną inwestycją

28-10-2016

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisała umowę na kolejną inwestycję w Elektrowni Pomorzany. Tym razem kontrakt obejmuje budowę instalacji odazotowania spalin ramach trwającego „Programu inwestycyjnego Elektrowni Pomorzany”.  Wcześniej podpisana została umowa na budowę instalacji odsiarczania spalin. Dzięki programowi poprawi się jakość powietrza w Szczecinie, a elektrownia będzie mogła pracować kolejne 20 lat.

PGE GiEK oraz konsorcjum firm w składzie ERBUD SA (lider konsorcjum) i YARA Enviromental Technologies GmbH, podpisały 5 października w Bełchatowie umowę na budowę instalacji katalitycznego odazotowania spalin dla dwóch kotłów w Elektrowni Pomorzany. Kontrakt obejmuje również modernizację podgrzewaczy wody, wentylatorów spalin i obrotowych podgrzewaczy powietrza. Wartość kontraktu to 63,9 mln zł netto. Prace powinny zakończyć się w IV kwartale 2018 roku. Dzięki inwestycji emisja tlenków azotu z elektrowni zmniejszy się ponad trzykrotnie.

Inwestycja realizowana dla dwóch kotłów jest częścią „Programu inwestycyjnego Elektrowni Pomorzany”. Przypomnijmy, że w sierpniu PGE GiEK zawarła kontrakt na budowę w tamtejszej elektrowni instalacji odsiarczania spalin. Dzięki tym inwestycjom kotły Benson OP-206 nr A i B w Elektrowni Pomorzany spełniać będą standardy emisyjne wynikające z Dyrektywy IED oraz przyszłych konkluzji BAT/BREF. Jednocześnie realizacja tego programu zapewni utrzymanie emisji tlenków siarki na poziomie poniżej 130 mg/Nm3, tlenków azotu poniżej 150mg/Nm3 oraz pyłu na poziomie mniejszym niż 10 mg/Nm³. 

Więcej...

10/2016 Komentarze (0)

W listopadzie branża energetyczna spotyka się w Lublinie

21-10-2016

Obszar bezpieczeństwa energetycznego, poprawa efektywności energetycznej oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii w zakresie energetyki, mają obecnie kluczowe znaczenie dla zapewnienia odpowiedniego poziomu rozwoju gospodarki  oraz wzrostu jakości życia. Już po raz 9. tematy te zostaną poruszone podczas Lubelskich Targów Energetycznych ENERGETICS
(15 -17 listopada 2016 r., Targi Lublin, ul. Dworcowa 11). 

Nowości i rozszerzony zakres tematyczny

W tym  roku zakres tematyczny Targów  został wzbogacony o strefę utrzymania ruchu. W ramach tej części ekspozycji wiodące firmy z branży zaprezentują rozwiązania z obszaru: automatyki i mechanikipneumatyki i hydrauliki, urządzenia (pojazdy) do transportu, przemysłowe systemy IT dedykowane działom produkcji i utrzymania ruchu, rozwiązania w obszarze bezpieczeństwa przemysłowego, elektryki i elektroniki.

Targom Energetycznym ENERGETICS po raz pierwszy będą towarzyszyć Wschodnie Dni Kooperacji, których celem jest stworzenie miejsca spotkań dla środowiska podwykonawców i kooperantów z szeroko rozumianej branży przemysłowej z kraju i z zagranicy.

Swoją ofertę zaprezentują tu firmy zajmujące się obróbką metali i usługami na zlecenie zakładów produkcyjnych. W trakcie targów odbędą się również aranżowane spotkania kooperacyjne.

Więcej...

10/2016 Komentarze (0)

Ropa głównym nośnikiem energii

10-10-2016

Niemiecka Agencja Energetyki przedstawiła w Berlinie pod koniec września 2011 roku wszechstronne studium o rozwoju energetyki do 2030 roku stwierdzając, że w tym okresie ropa pozostaje głównym nośnikiem energii. Tak sformułowane zdanie – podobnie określane w wielu innych wysoko uprzemysłowionych krajach – wymusza dalsze doskonalenie technologii jej wydobycia, jak i przetwarzania do różnorakich paliw. Te trzeba jednak coraz efektywniej przerabiać w elektrowniach, ciepłowniach, silnikach spalinowych oraz różnych agregatach. Dodatkowym stymulatorem tego typu działań bywa konieczność ograniczania emisji CO2 do atmosfery przez wszystkie stosowane, nieodnawialne nośniki energii (Brennstoffspiegel, 44,10,2011).

Od wielu dziesięcioleci mówi się o zbliżającym się wyczerpywaniu zasobów ropy i również o tym, że wkrótce przekroczy się szczytowe jej wydobycie, a które to pojęcie określa się w skali międzynarodowej jako Peak Oil. Nawet Klub Rzymski w 1972 roku prognozował, że wg ówczesnych zasobów jej wydobycie zakończy się w roku 1990.

Dziś już wiadomo, że nie ma możliwości określenia terminu w którym wyczerpią się wciąż jeszcze niemałe zasoby ropy. Z wieloletnich obserwacji wiadomo, że mimo rosnącego wydobycia ropy jej udokumentowane zasoby zwiększają się o znaczną wielokrotność w stosunku do corocznego zużycia. Po prostu zasoby tego surowca nie są stałą, systematyczną wartością (Karl-Hainz, Schult-Bornemann; Brennstoffspiegel, 12,3,2010). Każdego dnia światowe koncerny naftowe inwestują ogromne środki finansowe, by odkrywać kolejne zasoby tego nieodnawialnego surowca energetycznego. I tak zwiększyły się w minionych trzech latach zasoby ropy w stosunku do przyrostu jej zużycia prawie 40-krotnie. 

Więcej...

10/2016 Komentarze (0)

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: