Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Luty 2017

Uprawnienia CO2 zdrożeją?

27-02-2017

Przyjęte w ostatnich dniach przez Parlament Europejski propozycje legislacyjne, dotyczące reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 – EU ETS są niekorzystne dla sektora elektroenergetycznego wszystkich państw UE. Istotne dla polskiej elektroenergetyki są zwłaszcza te zmiany, które mają na celu zmniejszenie podaży uprawnień CO2 na rynku i wzrost ich cen. Dlatego - w razie zaaprobowania tych propozycji także przez Radę UE - konieczne będzie, by najbardziej narażone na ich skutki kraje otrzymały dodatkowe wsparcie.

Najważniejsze przyjęte przez Parlament Europejski zmiany to:

1. Podwojenie liczby uprawnień do emisji CO2 przekazywanych do Rynkowej Rezerwy Stabilizacyjnej (MSR) – z 12 do 24 proc. całej puli.

2. Wycofanie z EU ETS w 2021 r. uprawnień do emisji CO2, opiewających na 800 mln ton.

3. Państwa-beneficjenci Funduszu Modernizacyjnego nie będą miały decydującego głosu w zakresie wyboru projektów realizowanych na ich terytorium (funduszem współzarządzać będą państwa, które nie są uprawnione do korzystania z niego, a także Europejski Bank Inwestycyjny).

4. W przypadku derogacji (bezpłatnego przydziału uprawnień do emisji CO2) i Funduszu Modernizacyjnego, które mają rekompensować biedniejszym i bardziej zależnym od paliw kopalnych krajom UE ostre wymogi klimatyczne UE, przyjęto kryterium emisyjności na poziomie 450 kg CO2 na 1 MWh. To zaś oznacza, że z obydwu tych źródeł finansowania nie będzie mogła korzystać energetyka węglowa.

5. Zmiana tzw. roku referencyjnego stosowanego przy kwalifikowaniu krajów do Funduszu Modernizacyjnego. Dotychczas był to 2013 r., przy którym do funduszu kwalifikowało się 10 państw.

Więcej...

02/2017 Komentarze (0)

Transport odpadów promieniotwórczych we Francji

14-02-2017

Odpady promieniotwórcze stanowią poważny problem dla wszystkich krajów wykorzystujących energię jądrową. Francja, która jest pod tym względem liderem nie tylko w Europie, ale i na świecie, opracowała specjalne procedury dotyczące przetwarzania, transportu i przechowywania odpadów na składowiskach tymczasowych oraz ostatecznych.

Istotnym problemem dla energetyki jądrowej są generowane przez elektrownie jądrowe odpady radioaktywne. Materiały te, ze względu na promieniotwórczość, muszą zostać odpowiednio przerobione oraz przetransportowane w wyznaczone miejsca ich składowania. Niemniej przykład Francji, kraju, w którym przeszło 75% energii elektrycznej produkowanej jest właśnie w elektrowniach jądrowych, pokazuje, że zarządzanie odpadami promieniotwórczymi może być prowadzone w sposób bezpieczny i efektywny. Wszystkie materiały radioaktywne, składowane są w specjalnych zakładach należących do Krajowej Agencji Gospodarki Odpadami Promieniotwórczymi (Andra) lub w ośrodku w La Hague, należącym do firmy AREVA. Powołana w ramach CEA w 1979 roku Andra jest instytucją publiczną, odpowiedzialną za długoterminowe zarządzanie wszystkimi odpadami radioaktywnymi, zarówno tymi pochodzącymi z reaktorów jądrowych oraz badawczych, ale również odpadami wytworzonymi w szpitalach czy w placówkach wojskowych. Andra funkcjonuje pod nadzorem Ministerstwa Nauki oraz Ministerstwa Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Morza.

Polityka zarządzania odpadami radioaktywnymi we Francji
Francuski przemysł w sposób ciągły wytwarza stałe, płynne bądź gazowe odpady, z których część jest radioaktywna.

Więcej...

02/2017 Komentarze (0)

Z jakiego paliwa wytwarzać energię elektryczną w warunkach polowych?

02-02-2017

Energia elektryczna jest paliwem przyszłości. Śledząc rozwój nowych technologii, nie sposób wręcz znaleźć alternatywne rozwiązania, które mogłyby mieć masowe zastosowanie. Podstawowym problemem pozostaje źródło, z którego będzie ona wytwarzana. Pytanie to samo w sobie nie jest nowe. Zadawano je od czasów Thomasa A. Edisona.

Trudność w udzieleniu odpowiedzi w znaczącej mierze determinowana jest znaczeniem i skalą problemu oraz koniecznością przypisania jej komercyjnego charakteru. Wyjąwszy czynnik polityczny, najpoważniejszą przeszkodę w niniejszym przypadku stanowią jednak istniejące rozwiązania infrastrukturalne. To one bowiem określają warunki, w których energia elektryczna ma być wytwarzana i przekazywana dalej. Gdyby jednak tych ograniczeń nie było…?

Olej napędowy i biodiesel

Podstawowym paliwem wykorzystywanym obecnie w warunkach polowych do wytwarzania energii elektrycznej jest olej napędowy. Oczywiście fakt ten powiązać można z panującym wcześniej stanem wiedzy technicznej i możliwościami wykorzystania do produkcji energii elektrycznej silników wysokoprężnych, które od dziesięcioleci cieszą się popularnością i znajdują się w powszechnym użyciu. Stało się to za sprawą samej ich konstrukcji i uzyskiwanych osiągów. Nadmienione „obycie” z nim uznać można za zaletę. Nie jedyną zresztą. Wskazać bowiem można tu także: trwałość i długi czas eksploatacji silników wysokoprężnych wykorzystywanych w generatorach, powszechny dostęp do paliwa i łatwość w jego składowaniu, możliwość dłuższego magazynowania w stosunku do benzyn silnikowych, a zarazem brak konieczności zachowywania specjalnych środków ostrożności związanych z łatwopalnością ostatnich z wymienionych. 

Więcej...

02/2017 Komentarze (0)

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: