Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Maj 2017

Nigeria i Maroko zbudują gazociąg do Europy

29-05-2017

Rządy Maroka i Nigerii podpisały 3 grudnia 2016 roku umowę o utworzeniu joint venture do budowy gazociągu TransAfrica. Rurociąg połączy nigeryjskie złoża gazu z krajami Afryki Zachodniej i Europy - podały agencje BBC Arabic i Reuters.

Umowa została podpisana podczas wizyty króla Maroka Mohammeda VI w Abudży, stolicy Nigerii. W przeddzień spotkania minister Spraw Zagranicznych Nigerii Jeffrey Oneama opublikował na swojej stronie na Twitterze wideo, gdzie nazwał projekt "wielkim i ważnym" dla Nigerii. "Rurociąg będzie przebiegać wzdłuż wybrzeży Afryki z Nigerii do Maroka, a może i reszty Europy" - zaznaczył minister.

Po podpisaniu umowy, dodał.: "W umowie, oba kraje zgodziły się podjąć konkretne kroki w celu realizacji projektu gazociągu, który umożliwi dostęp gazu z nigeryjskich złóż dla kilku krajów Afryki Zachodniej, w tym Maroka".

Minister zauważył, że w przyszłości gazociąg pozwoli Nigerii wejść na rynek europejski. Agencje zwracają uwagę, że nie jest znany jeszcze ani termin realizacji projektu, ani jego koszty.

W 2015 roku rząd Nigerii przeznaczył 700 mln USD na projekt gazociągu Trans-Saharyjskiego. Pierwsza faza projektu, Trans-Nigerian Pipeline, zapewni dostawy gazu z Delty Nigru na północ kraju. Kolejna faza przewiduje dostawy do Afryki Zachodniej i Europy, głównie Hiszpanii. Faza nigeryjska, według ówczesnych planów, powinna być zakończona do 2018 r. 

Więcej...

05/2017 Komentarze (0)

Finlandia rezygnuje z węgla

26-05-2017

Jak donosi The Times Helsinki, Finlandia stanie się pierwszym krajem na świecie z ustawowym zakazem wykorzystania węgla do produkcji energii elektrycznej.

Minister gospodarki Finlandii, Olli Ren, ogłosił w listopadzie 2016 roku plany wprowadzenia zakazu wykorzystania węgla do produkcji energii po 2030 roku - prawdopodobnie w drodze ustawowego przepisu. W wywiadzie dla lokalnego dziennika „Helsingin Samomat”, 3 listopada 2016 roku, minister powiedział, że opracowywana jest właśnie nowa strategia kraju w zakresie energii i klimatu, a projekt przewiduje rezygnację z węgla. Rząd planuje zakończyć prace nad strategią w marcu 2017 r.

W wywiadzie dla dziennika, Rehn wyjaśnił, że, rezygnacja z węgla jest "jedyną drogą do osiągnięcia międzynarodowych celów w dziedzinie klimatu, a taki zakaz pozwoliłby uczynić Finlandię krajem czystych technologii, zaś znaczenie tej tego kroku można porównać z tylko z decyzją ogromnej wagi sprzed wielu lat, jaką było przyznanie praw wyborczych kobietom”.

Energetyka w Finlandii to przede wszystkim sprawa opierająca się na ekologii. Na porządku dziennym są tu pojazdy elektryczne, inteligentna sieć czy domy niskoenergetyczne. W celu poprawy jakości powietrza fińskiego i zmniejszenia ilości emisji spalin Finlandia wprowadza elektryfikację ruchu drogowego. Ma to wiele ekologicznych zalet, takich jak brak hałasu silnika czy mniejsza emisja spalin do powietrza. Ponadto ładowanie takiego pojazdu pozwala na przejechanie około 100-200 km, co sprawia, że jest on idealny do poruszania się po terenach miejskich, gdzie właśnie samochody na tradycyjne palowo emitują dużo spalin.

Węgiel jest źródłem emisji szkodliwych substancji do środowiska i kraje na całym świecie starają się ograniczyć jego stosowanie w produkcji energii elektrycznej. 

Więcej...

05/2017 Komentarze (0)

Wytwarzanie ciepła z OZE

22-05-2017

Budowa nowych lub przebudowa instalacji skutkującej zwiększeniem mocy zainstalowanej jednostek wytwarzania energii cieplnej wykorzystujących biomasę (pow. 5 MWth), energię promieniowania słonecznego (pow. 2 MWth) lub energię geotermalną (pow. 2 MWth) – to typ projektów mogących ubiegać się o dofinansowanie w ogłoszonym konkursie w ramach poddziałania 1.1.1 POIiŚ 2014-2020. Do rozdysponowania jest 210 mln zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – jako Instytucja Wdrażająca Osi priorytetowej I Zmniejszenie emisyjności gospodarki współfinansowanej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działając na podstawie Porozumienia z Ministrem Energii – ogłosił pierwszy konkurs projektów w ramach działania 1.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, poddziałanie 1.1.1 Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej.

O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy złożą do NFOŚiGW wnioski o dofinansowanie w terminie od 31 grudnia 2016 r. do 1 marca 2017 r.

Harmonogram konkursu przewiduje dwustopniową ocenę projektów: formalną i merytoryczną, które zakończą się w  czerwcu przyszłego roku. Miesiąc później, NFOŚiGW opublikuje na stronie konkursu listy rankingowe projektów wybranych do dofinansowania, a zawarcie umów zaplanowano do  października 2017 r. 

Więcej...

05/2017 Komentarze (0)

Uranu nie braknie

16-05-2017

Chociaż  przeciwnicy energetyki jądrowej od dziesiątków lat twierdzą, że uranu wkrótce zabraknie, kolejne raporty OECD co dwa lata rozpraszają te obawy. Najnowszy raport, który ukazał się  w listopadzie b.r. kolejny raz potwierdził, że zasobu uranu są obfite, większe niż innych metali lub paliw i nawet bez uwzględnienia postępu technologicznego wystarczą dla energetyki jądrowej przez ponad 240 lat. Pomimo stałego wydobywania uranu jego zasoby w ziemi nie uległy zasadniczej zmianie od 2014 roku, gdy wydano poprzednią edycję raportu OECD. Rozpoznane zasoby uranu możliwe do wydobycia po koszcie poniżej 260 USD/kg U wzrosły nieznacznie o 0.1% i wynoszą obecnie 7 641 000 ton uranu. W kategorii zasobów, które można wydobyć po kosztach poniżej 80 USD/kg U wystąpił wzrost o 8,6%, z 1 956 700 tU do 2 124 700 tU.

W kategorii zasobów racjonalnie pewnych, największe złoża rudy uranowej występują w Australii, a dalej w kolejności idą Kanada, Kazachstan, Namibia, Rosja, Republika Południowej Afryki, Brazylia  i inne kraje. Rozkład geograficzny złóż rudy uranowej jest inny niż rozkład zasobów ropy naftowej lub gazu ziemnego, a dzięki przynależności mających uran  krajów  do strefy wolnego handlu nie ma niebezpieczeństwa, że któreś z nich zechce wykorzystać uran jako broń strategiczną, pozwalającą  narzucać swe zdanie innym krajom. W kategorii zasobów przypuszczalnych kolejność krajów mających pokłady uranu jest podobna: Australia, Kanada, Kazachstan, Niger, Namibia, Rosja, Republika Południowej Afryki.

Łączne zasoby racjonalnie pewne, które można wydobyć po koszcie poniżej 260 USD/kg, w dniu 1 stycznia 2015 roku wynosiły 4,38 milionów ton uranu, a zasoby przypuszczalne 3,25 mln ton. Dodatkowo nieodkryte jeszcze zasoby uranu oceniane są na 5,7 mln. ton.

Więcej...

05/2017 Komentarze (0)

Stron 1 z 2
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: