Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Czerwiec 2017

Japonia stawia na hydraty

28-06-2017

Około 50 japońskich firm łączy siły w celu wspierania komercyjnego wydobycia hydratu metanu, paliwa przewidywanego w Japonii, jako źródło energii nowej generacji.

Japonia ma nadzieję doprowadzić do szerokiego wykorzystywaniu nowej energii, która mogłaby zastąpić energię jądrową lub skroplony gaz ziemny.

Hydrat metanu (klatrat metanu, metanowy lód, wodzian metanu - MHS), to krystaliczne związki utworzone z wody i gazu na dużej głębokości pod wysokim ciśnieniem, a także w warunkach wiecznej zmarzliny. Są one jednym z głównych rodzajów niekonwencjonalnych źródeł gazu. Cieszą się one także dużym zainteresowaniem, ponieważ ich pokłady, według ekspertów, są „praktycznie niewyczerpalne".

Koszty wyodrębnienia i transportowania tego paliwa spod dna oceanu pozostają na razie wielką przeszkodą na drodze ku komercyjnemu wydobyciu.  Stąd też w kwietniu 2017 roku kilkadziesiąt japońskich firm utworzy konsorcjum, które zajmie się przyspieszeniem rozwoju nowych technologii, m.in. takich, jak wiercenia głębinowe. Ma ona na celu zachęcenie do zespołowego współdziałania przedsiębiorstw uczestniczących w procesie pozyskiwania hydratów, między innymi będą dzielić się informacjami na temat wierceń i transportu paliwa, a także sposobów utrzymania koszty wydobycia na niskim poziomie. Organizacja ma nadzieję rozpocząć - z pomocą rządu japońskiego - komercyjne wydobycie hydratu w lub tuż po 2023 roku.

Więcej...

06/2017 Komentarze (0)

Amsterdam coraz bardziej zielony

23-06-2017

Amsterdamski port zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem wielkości przeładunków. Działa w nim ponad 2000 firm osiągających dochód 6 mld EUR rocznie. Zatrudniają one 55 000 ludzi. Podobnie jak każdy wielki port, również amsterdamski posiada liczne możliwości zmniejszenia swej uciążliwości dla środowiska naturalnego i przyległego miasta. Do wyzwań tych należy w szczególności redukcja emisji gazów cieplarnianych. Starania te są realizacją tzw. Światowej Inicjatywy Klimatycznej Portów, do której przystąpiło w 2008 r. 55 zespołów portowych.

Zgodnie z deklaracją Vision 2030 amsterdamski port ma stać się innowacyjnym węzłem przetwarzania energii oraz tzw. cyrkulacyjnej i opartej na biotechnologiach gospodarki. Model ten zapewni tworzenie nowych miejsc pracy, nowatorskich produktów i dalszy wzrost ekonomiczny. Bioekonomia wykorzystuje odnawialne surowce biologiczne czerpane z mórz, rolnictwa i leśnictwa. Obrót biomasą to sprawdzone już w licznych portach świata źródło niemałych przychodów. W Amsterdamie funkcjonują terminale obsługujące te surowce; docelowo planuje się tu zastąpić przeładunki paliw węglowodorowych różnego rodzaju biopaliwami.  

Cyrkulacyjna ekonomika oznacza nowy etap sposobu zagospodarowania odpadów. Jej wyróżnikiem jest dążenie do wyeliminowania pozostałości swoich procesów czyli odpadów. Obecne systemy gospodarcze korzystają z recyklingu odpadów, który staje się integralnym ogniwem produkcji. Nagromadzenie wielkich ilości biosurowców stanowi dla amsterdamskiego portu dogodny punkt wyjścia do realizacji bezodpadowej gospodarki.

Więcej...

06/2017 Komentarze (0)

Ukraina: Ambitne plany wydobycia gazu

20-06-2017

Ukraina, przy wsparciu inwestorów zagranicznych, spodziewa się wzrostu krajowej produkcji gazu o ponad jedną trzecią. Głównym celem zwiększenia produkcji jest zmniejszenie uzależnienia od zagranicznych surowców energetycznych.

Ukraina zamierza zwiększyć własną produkcję gazu o 35%, do 27 mld metrów sześciennych rocznie - powiedział w listopadzie 2016 roku, w wywiadzie dla Bloomberga, szef ukraińskiego "Naftogazu" Andrew Kobolew, dodając, że "(...) "Ukrgasdobycha" ( „córka" ukraińskiego „Naftogazu" - przyp. red.), zatrzymała już długoterminowy spadek poziomu produkcji i utorowała drogę do znacznego wzrostu wolumenu w 2017 roku".

Nieco wcześniej ukraińskie władze deklarowały cel osiągnięcia w 2020 roku poziomu produkcji nawet 28 mld metrów sześciennych gazu.  Spółka "Ukrgasdobycha" planuje zwiększyć wydobycie do 20 mld metrów sześciennych. Resztę dostarczą prywatne spółki gazowe. Plany wielkie, ale jednak nieco mniejsze niż jeszcze głoszone we wrześniu 2016 roku przez premiera Wołodymyra Grojsmana, który optymistycznie zapewniał, że „Ukraina zwiększy wydobycie gazu do 2020 roku o 40 proc.

Zamiast kupować z Rosji, sami zaczniemy sprzedawać. Wznawiamy wydobycie ukraińskiego gazu, który zapewni naszemu krajowi niezależność energetyczną. Przy obecnych rynkowych cenach gazu jesteśmy w stanie zwiększyć wydobycie. Do 2020 roku Ukraina zdoła nie tylko samodzielnie pokryć całe krajowe zapotrzebowanie na gaz, ale i zacząć eksportować jego nadwyżki".

Więcej...

06/2017 Komentarze (0)

Po ile ropa w 2017 roku?

14-06-2017

Bank Światowy poprawił pod koniec października 2016 roku swoją wcześniejszą prognozę ceny ropy w 2017 roku z 53 USD do 55 USD za baryłkę na tle przygotowań do porozumienia w sprawie zamrożenia produkcji ropy przez członków Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej.

Członkowie OPEC, na nieformalnym spotkaniu w Algierze 28 września 2016 roku, uzgodnili limit produkcyjny w przedziale 32,5-33 mln baryłek ropy dziennie. Ostateczna decyzja powinna zostać podjęta na oficjalnym spotkaniu OPEC, które odbędzie się 30 listopada w Wiedniu. Do działań OPEC, mających na celu stabilizację rynku ma przyłączyć się szereg innych państw produkujących ropę naftową, zwłaszcza Rosja.

Nie zamierza zmniejszać produkcji Iran. Irańska produkcja wróciła już do poziomu sięgającego około 80 proc. wydobycia sprzed sankcji. Teheran nie zamierza jej zamrażać, dopóki dzienne wydobycie nie wyniesie 4 mln baryłek.

Minister finansów Kuwejtu Anas Al-Saleh, prognozuje cenę ropy w 2017 roku na poziomie 50- 60 USD za baryłkę. - "Oczekujemy ceny ropy w najbliższych 15 miesiącach do 60 USD. Będzie ona rosła etapami, od 50 USD do - 60 USD - powiedział 24 października 2016 roku minister w wywiadzie dla lokalnej stacji telewizyjnej Al-Rai.

Al-Saleh wyjaśnił, że będą podejmowane starania w celu zrównoważenia cen tak, „aby służyły interesom konsumentów i producentów".

Więcej...

06/2017 Komentarze (0)

Stron 1 z 2
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: