Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Sierpień 2017

Rosyjskie koncerny gazowe liczą na Brexit

17-08-2017

Gazprom w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2016 roku zwiększył eksport gazu do Wielkiej Brytanii o 54,6%. I na tym nie koniec.

Wielka Brytania zamierza zwiększyć zakupy od Gazpromu. To jedyny kraj, który nie tylko mówi o ochronie środowiska, ale także podejmuje działania w tym zakresie, m.in. zamyka elektrownie węglowe. Prowadzi to do wzrostu zakupu gazu ziemnego z Rosji.  Brytyjskie firmy wykazują duże zainteresowanie nowymi umowami z Gazpromem. W naszym zasięgu ręki jest eksport na Wyspy do 12 mld m3 gazu rocznie. Jest to bardzo ważne dla " North Stream-2. Ten gazociąg będzie zapewniał dopływ gazu nie tylko Europie Środkowej, ale także dla Wielkiej Brytanii", powiedział 2 listopada 2016 roku wiceprezes koncernu Aleksandr Miedwiediew w wywiadzie dla kanału telewizyjnego "Rosja 24".

Zdaniem kierownictwa Gazpromu, skroplony gaz ziemny nie jest konkurentem dla rosyjskiego gazu naturalnego na rynku brytyjskim. "Dużo o tym mówi się, ale LNG woli „iść" do innych regionów, np. azjatyckich. Nie obserwujemy też działań niepożądanych w związku z Brexitem, a wręcz przeciwnie "- powiedział wcześniej szef spółki Aleksiej Miller, wskazując, że eksport do Wielkiej Brytanii może się w nieodległym czasie nawet podwoić się. "Jeśli mówimy o Wielkiej Brytanii poza Unią Europejską, to z Wielką Brytanią zbudujemy bezpośredni, otwarty, wzajemnie korzystny dialog bez pośredników, myślę, że będzie to korzystne zarówno eksporterem, jak i importerom gazu." - dodaje Miller.

Postawa Wielkiej Brytanii wobec Rosji w związku z Ukrainą nie zmieniła się po referendum na rzecz Brexit, ale Londyn ma zamiar współpracować z Rosją w kwestii bezpieczeństwa na kontynencie, a także w zakresie handlu", oświadczył Ambasador Zjednoczonego Królestwa w Rosji Laurie Bristow.

Więcej...

08/2017 Komentarze (0)

Prognoza Departamentu Energii USA: wzrost cen ropy i zużycia energii na świecie do 2040 roku

08-08-2017

Zużycie energii na świecie wzrośnie w ciągu najbliższych 25 lat o 48%, głównie ze względu na rozwój gospodarki azjatyckiej - wynika z raportu Departamentu Informacji w Departamencie Energii USA, ogłoszonym 11 maja 2016 roku.

Roczne tempo wzrostu zużycia energii na świecie, aż do 2040 roku, wyniesie po  1,4%. Ponad 50% wzrostu zapewnią kraje azjatyckie spoza Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Przodować będą Indie i Chiny. Kraje te pozostaną też największymi na świecie konsumentami ropy. Udział krajów rozwiniętych ( OECD) w 2040 r. będzie stanowić tylko 35% całkowitego zużycia energii na świecie.

Głównym „pożeraczem" energii będzie nadal przemysł, który skonsumuje 50 proc. wyprodukowanej energii na świecie. Inni główni konsumenci, to transport (26%) oraz budynki (21%).

Departament Energii USA przewiduje, że głównym źródłem energii na świecie do 2040 roku pozostanie ropa, ale jej udział w globalnym zużyciu paliw zostanie zmniejszona z 33% w 2012r. do 30% w 2040 roku. Gaz, z 26 procentowym udziałem, będzie drugim źródłem energii. Udział węgla w strukturze zużycia energii spadnie w 2040 roku z obecnych 28% do 22%. Już w 2016 roku w USA węgiel przestanie być dominującym źródłem energii. Jego miejsce zajmie gaz ziemny.

Udział odnawialnych źródeł energii ( OZE) wzrośnie na świecie z 12% w 2012 roku do 16-17% w 2040 roku. 

Więcej...

08/2017 Komentarze (0)

Coraz więcej energii z OZE na świecie

02-08-2017

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) ogłosiła pod koniec października 2016 roku raport, z którego wynika, że w 2015 roku, po raz pierwszy w historii globu, na świecie zainwestowano więcej w energię elektryczną ze źródeł odnawialnych niż kopalnych.

Według agencji, ponad połowa nowych mocy energetycznych, wprowadzonych na rynek w 2015 roku, pochodzi ze źródeł odnawianych. Łącznie te źródła - w szczególności energia słoneczna i wiatrowa - wzbogaciły się o 153 GWh, to jest o 15% więcej niż w 2014 roku. Jednocześnie, jak zauważyło IEA, wiatr, energia słoneczna, energia wodna obecnie dają około dwóch trzecich łącznej ilości energii ze źródeł odnawialnych.

Około 500 tysięcy paneli słonecznych instalowano każdego dnia na świecie w 2015 roku, co doprowadziło do rekordowego wzrostu "zielonych" źródeł energii. „Obserwujemy transformację na globalnym rynku energii elektrycznej, gdzie głównymi nowymi źródłami są odnawialne." - mówi Fatih Birol, dyrektor generalny IEA.

Część tego wzrostu jest wynikiem spadku ceny paneli słonecznych i turbin wiatrowych na lądzie, co -według Birola - było "nie do pomyślenia" zaledwie pięć lat temu. Według raportu IEA, średni koszt nowych turbin wiatrowych lądowych zmniejszył się o 30% w latach 2010 - 2015, zaś koszt nowych paneli słonecznych spadł jeszcze bardziej: o prawie dwie trzecie.

Zdaniem ekspertówagencji, koszty spadną w ciągu najbliższych pięciu lat średnio o 15% dla elektrowni wiatrowych i o jedną czwartą dla paneli słonecznych.

Więcej...

08/2017 Komentarze (0)

10/2016
09/2016
08/2016

Polecamy

Artykuły

Reklama

Współpracujemy z: