Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Listopad 2017

Czyste powietrze dla miast?

28-11-2017

Czy jest szansa, aby w perspektywie najbliższych lat cieszyć się powietrzem w naszych miastach wolnym od smogu? Czy są rozwiązania, które mogą spowodować, że nie będzie nas zatruwać niska emisja pyłów z prywatnych pieców i lokalnych kotłowni? Między innymi na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy debaty zorganizowanej w Katowicach. Jej organizatorem było Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, a odbywała się ona pod hasłem: „Kogeneracja - czyste powietrze dla miast."

Dyskusja, która odbyła się w Muzeum Śląskim w Katowicach, zapoczątkowała cykl spotkań w wielu polskich miastach. Organizatorem debat jest Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych reprezentowane w katowickiej debacie przez Mariana Babiucha, Prezesa Zarządu PTEZ i Janusza Ryka Dyrektora PTEZ.

Ciepło systemowe jest najlepszym rozwiązaniem dla mieszkańców w kontekście walki ze smogiem. Taką tezę postawił na początku spotkania Marian Babiuch, Prezes Zarządu PTEZ. Potwierdzili ją wszyscy uczestnicy debaty.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z problemu zanieczyszczonego powietrza w miastach. Naszym celem jest stworzenie wspólnego frontu przedstawicieli rządu, Parlamentu, samorządu i wytwórców energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji, aby ten problem systemowo rozwiązać.

Dlatego spotykamy się w Katowicach, a w późniejszym terminie w innym miastach dotkniętych problemem smogu, aby nie tylko przedstawić korzyści wynikające z kogeneracji, ale przede wszystkim wypracować postulaty, które przełożą się na bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców naszego kraju. - tłumaczył Marian Babiuch, Prezes Zarządu PTEZ

Więcej...

11/2017 Komentarze (0)

Wodne zbiorniki zaporowe a społeczne korzyści

23-11-2017

Zbiorniki zaporowe są obiektami hydrologicznymi szeroko rozpowszechnionymi na całym świecie. Posiadają ogromne znaczenie gospodarcze dla wielu krajów. Jezioro Nasera w Egipcie pozwoliło uregulować bieg Nilu, zapobiegać powodziom, rozwinąć żeglugę i rybołówstwo oraz produkcję energii elektrycznej. Celem niniejszej publikacji było przedstawienie społecznego wymiaru budowy zbiorników zaporowych, na przykładzie zbiornika Świnna-Poręba.

W pracy ukazano definicje zbiornika zaporowego oraz opisano przesłanki i bariery tworzenia tego typu obiektów hydrologicznych na świecie i w Polsce. Wnikliwej analizie poddano historię i specyfikę budowy zbiornika Świnna-Poręba. Przedstawiono skutki społeczne, jakie nieść będzie za sobą otwarcie tej długo oczekiwanej inwestycji w Małopolsce.

Tezą, jaką postawiono w pracy, było założenie, że otwarcie wodnego zbiornika zaporowego Świnna-Poręba, przyczyni się do powstania wielu korzyści społecznych dla ludności lokalnej oraz turystów. Metoda badawcza, zastosowana w publikacji, to krytyka piśmiennicza. Wyniki badań pozytywnie weryfikują postawioną tezę, że zbiornik zaporowy Świnna-Poręba będzie przyczyniał się do kreowania licznych korzyści społecznych.

Zbiorniki zaporowe w Polsce. Przesłanki i bariery
Zbiorniki zaporowe to obiekty hydrologiczne, utworzone poprzez działalność człowieka w wyniku spiętrzenia wód rzecznych zaporą wybudowaną w miejscu, gdzie ukształtowanie doliny rzecznej sprzyja wzniesieniu takiej budowli piętrzącej. Funkcjonowanie zbiorników zaporowych, nawet w okresach posusznych, zapewnia precyzyjnie określone funkcje potencjalnej budowli i retencji powierzchniowej oraz wystarczającą ilość wód zasilających.

Więcej...

11/2017 Komentarze (0)

Spada popyt na LNG

15-11-2017

W pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku import skroplonego gazu ziemnego pokrył 12% całkowitego zapotrzebowania UE na to paliwo, wobec 14% w tym samym okresie ubiegłego roku, wynika z danych Komisji Europejskiej.

 Spadek popytu na LNG w Europie, jako całości, nie oznacza, że nastąpiło zmniejszenie zużycia w każdym unijnym kraju. Na przykład w Wielkiej Brytanii import skroplonego gazu spadł o 55%, a w Belgii - o 57%. Jednocześnie dostawy LNG do Hiszpanii wzrosły o 4%, do Włoch - o13%, Grecji - o 2,5 razy, a do Portugalii - ponad czterokrotnie.

Wahania te sugerują niestabilność popytu na skroplony gaz ziemny w Europie. Terminale LNG w UE pracują obecnie przy średnim obciążeniu 20%. Jednak w przyszłości, w związku z przewidywanym zmniejszeniem własnej produkcji, import „błękitnego paliwa" (wszystkich jego rodzajów) wzrośnie.

Stąd też amerykańscy producenci agresywnie starają się promować swoje LNG w Europie, chociaż jego cena jest wyższa nie tylko od rosyjskiego czy norweskiego gazu rurociągiem, ale nawet niż katarskiego LNG. Katar, nawiasem mówiąc, w najbliższej przyszłości zamierza podnieść eksport z 70 mln ton do 100 mln ton rocznie.

Dużym echem, szczególnie w litewskich i polskich mediach, odbiła się pierwsza dostawa w amerykańskiego LNG na Litwę.
Tankowiec Clean Ocean o pojemności 160 tysięcy metrów sześciennych pojawił się w Kłajpedzie 21 sierpnia 2017 roku. 

Więcej...

11/2017 Komentarze (0)

Import surowców energetycznych

10-11-2017

Od dziesięcioleci dużo mówi się i pisze o potrzebie mniejszej zależności państw UE od importu surowców energetycznych, a także zróżnicowania źródeł dostaw. Tymczasem z danych Eurostatu, opublikowanych 8 września 2017 roku, wynika, że już w 2014 r. ponad połowa (53,5 %) krajowego zużycia energii brutto w UE-28 pochodziła z importu.

Produkcja energii pierwotnej w UE

W 2014 r. produkcja energii pierwotnej w UE-28 wyniosła łącznie 771 mln ton ekwiwalentu ropy (Mtoe) i była o 17,3 % niższa niż dziesięć lat wcześniej. Ogólnie tendencję spadkową produkcji energii pierwotnej UE-28 można przynajmniej częściowo przypisać wyczerpywaniu się dostaw surowców lub uznaniu przez producentów, że eksploatacja ograniczonych zasobów jest nieopłacalna- podaje Eurostat. Ponad połowa energii w UE-28 pochodzi z państw nienależących do UE i odsetek ten zasadniczo wzrastał w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

Import

Malejąca produkcja energii pierwotnej z użyciem węgla kamiennego, węgla brunatnego, ropy naftowej, gazu ziemnego, a w ostatnim okresie energii jądrowej, skutkuje sytuacją, w której zaspokojenie popytu UE jest w coraz większym stopniu uzależnione od importu energii pierwotnej, choć sytuacja ta ustabilizowała się w następstwie kryzysu finansowego i gospodarczego. 

Więcej...

11/2017 Komentarze (0)

Stron 1 z 2
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: