Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Grudzień 2017

Europa skazana na rosyjski gaz?

18-12-2017

Podczas gdy część unijnych, a szczególnie polskich, polityków wieszczy koniec gazowej dominacji Rosji w Europie, całkiem inaczej widzi to Departament Energii USA.

Przewiduje on, że do roku 2040 Europa pozostanie uzależniona od rosyjskich dostaw gazu.  „Kraje europejskie pozostaną w znacznej zależności od dostaw rosyjskiego gazu ziemnego" - uważają amerykańscy analitycy. Wzrost zakupów rosyjskiego gazu w Europie i budowa rurociągów omijających Ukrainę wielokrotnie wywoływały reakcje ze strony USA, grożono europejskim firmom karą za udział we wspólnych projektach gazociągowych z Rosją. Jednak, według prognoz Departamentu Energii USA, Rosja utrzyma swoją pozycję głównego dostawcy gazu do UE oraz stanie się głównym eksporterem gazu do Chin.

Pisze o tym ( pod koniec września 2017 roku) w przeglądzie energetycznym dział Informacji Energetycznej Departamentu Energii USA (US Departament of Energy). Dokument, który został opublikowany na stronie internetowej ministerstwa, uwzględnia produkcję i zużycie zasobów energii do roku 2040. US Department of Energy uważa, że ​​w ciągu 23 lat popyt na nie wzrośnie o 28%. I będzie to miało miejsce głównie dzięki rozwijającym się gospodarkom Azji, w tym w Indii i Chin.

Zdaniem analityków z amerykańskiego Departamentu Energetyki, wzrośnie znaczne zużycie wszystkich rodzajów energii, z wyjątkiem węgla i energii jądrowej. Największy wzrost wykaże zapotrzebowanie na gaz ziemny. Jego konsumpcja przekroczy zużycie węgla. Jeśli w 2015 r. globalny popyt na "niebieskie paliwo" wynosił 3,6 bln metrów sześciennych, to w 2040 r. wzrośnie do 5,2 biliona metrów sześciennych. 

Więcej...

12/2017 Komentarze (0)

Energetyka a rozwój innowacji

12-12-2017

 „Jak rozwój innowacji wpłynie na przyszłość energetyki w Polsce i w Norwegii" pod tym hasłem odbyła się kolejna debata zamknięta zorganizowana przez Instytut Innowacyjna Gospodarka 

i International Development Norway w ramach projektu finansowanego z Norweskiego Mechanizmu  Finansowego. Eksperci z obu krajów stwierdzili, że istnieje duży potencjał do współpracy właśnie w obszarze energii odnawialnej oraz elektromobilności. 

W debacie udział wzięli czołowi przedstawicieli sektora energetycznego, którzy wymienili się swoimi doświadczeniami i wiedzą z ekspertami z Norwegii. Rozmawiano miedzy innymi o systemie zachęt do inwestycji w odnawialne źródła energii, przyszłości energetyki wiatrowej, rozwoju energetyki rozproszonej i digitalizacji sektora energetycznego.

Jak przedstawili eksperci norwescy,  duża część energii wytwarzanej i wykorzystywanej na terenie Norwegii pochodzi ze źródeł odnawialnych, w tym przede wszystkim z energii wody i wiatru. Realizowanym na szczeblu krajowym celem jest osiągnięcie 67,5% udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym. W Polsce ten poziom to jedynie 12% produkcji energii z OZE.

W Norwegii na szczeblu krajowym wprowadzanych jest wiele rozwiązań motywujących (także finansowo) do bardziej ekologicznych decyzji oraz do poszukiwania nowych, przyjaznych klimatowi technologii i rozwiązań.

Więcej...

12/2017 Komentarze (0)

Bezpieczeństwo w elektrowni z reaktorem AP 1000

04-12-2017

W przypadku różnego typu awarii, w obecnie eksploatowanych elektrowniach jądrowych, wyłączenie reaktora wydaje się być rzeczą stosunkowo łatwą. Istotnym problem staje się natomiast niezawodny i skuteczny odbiór ciepła od rdzenia już po wyłączeniu samego reaktora. Jak powszechnie wiadomo, procesy związane z rozpadem jąder atomowych cechują się pewną bezwładnością. Samo wygaszenie reakcji łańcuchowej nie może ich przerwać, w związku z czym przemiany pierwiastków, doprowadzające do ich rozpadu i uwalniania energii cieplnej, przebiegają nieprzerwanie. Powoduje to generację tak zwanego ciepła powyłączeniowego, które doprowadza do nagrzewania się reaktora, nawet po jego wyłączeniu. W związku z tym, bardzo istotnym problemem jest zagwarantowanie odbioru ciepła powyłączeniowego, bez względu na rodzaj awarii, jak np. rozerwanie rurociągów obiegu chłodzenia, zniszczenie pomp cyrkulacyjnych czy brak zasilania elektrycznego. Wybuch reaktora jądrowego, ze względu na ujemny temperaturowy współczynnik reaktywności (wskutek podgrzania lub odparowania ilość wody w rdzeniu zmaleje, przez co neutrony będą gorzej spowalniane), jest niemożliwy, aczkolwiek brak odbioru ciepła z rdzenia może doprowadzić do jego przegrzania i stopienia, co mogłoby doprowadzić do wydostania się produktów rozszczepienia poza pastylki i koszulki paliwowe. Kolejnymi barierami uniemożliwiającymi przedostanie się produktów rozszczepienia do otoczenia są ściany obiegu pierwotnego oraz szczelna obudowa bezpieczeństwa, wykonana w postaci kopuły ze zbrojonego betonu.

Poniższa praca przedstawia opis systemów bezpieczeństwa stosowanych w elektrowniach jądrowych na przykładzie elektrowni z reaktorem AP1000. Szczególną uwagę poświęcono pasywnym systemom bezpieczeństwa oraz sposobom, dzięki którym możliwy jest odbiór ciepła powyłączeniowego i przeciwdziałanie nadmiernemu wzrostowi temperatury w rdzeniu.

Więcej...

12/2017 Komentarze (0)

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: