Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Listopad 2018

Paliwa z alg i lnu

27-11-2018

Japońska spółka Ai-Ai HSBC / IHI / postanowiła rozpocząć, jako pierwsza na świecie, komercyjną produkcję biopaliwa lotniczego z alg. Koszty produkcji mają być aż o około dziesięć razy niższe od ponoszonych przy wytwarzaniu takiego paliwa z ziaren kukurydzy i trzciny cukrowej. Japończycy już opanowali nową technologię i - jak podaje japońska gazeta biznesowa „Nikkei" - koncern zamierza uruchomić produkcję w 2018 r. także w południowo-wschodniej Azji i Australii.

Według ekspertów, cena paliwa lotniczego z ropy naftowej rośnie nieprzerwanie od roku 2000, i co roku wzrastać ma o kolejne 14 procent. Obecnie paliwo stanowi nawet 40 procent kosztów transportu lotniczego. Popyt na paliwa do silników odrzutowych na świecie będzie nadal wzrastać, a w 2020 roku zostanie wykorzystane w około 35000 komercyjnych samolotach odrzutowych, tj. w dwa raz większej ilości niż obecnie.

Dotychczas wykorzystywano do produkcji takich biopaliw głównie kukurydzę i trzcinę cukrową. Jednakże, w wyniku wzrostu cen rynkowych tych upraw, wzrosły i koszty produkcji paliwa. Dużą zaletą alg jest to, że rosnąc, zajmują powierzchnię do dziesięciu razy mniejszą niż  np. rzepak lub kukurydza. Wykorzystanie glonów ma pomóc rozwiązać problem cen i kosztów, a ponadto, ich ogromne wykorzystanie do produkcji paliwa nie będzie miało wpływu na bezpieczeństwo żywnościowe ludzkości. Corporation Ai-Ai HSBC planuje w dalszej perspektywie uruchomienie produkcji paliwa z alg także dla samochodów. Szacuje się, że w 2020 roku wielkość światowego rynku tych paliw osiągnie ponad 8 miliardów dolarów.

Intensywne prace nad wykorzystaniem alg do produkcji paliwa prowadzą także Amerykanie.

Więcej...

11/2018 Komentarze (0)

Lodówka bez energii elektrycznej

23-11-2018

Już są lodówki wyposażone w ekrany, co pozwala na oglądanie filmów i programów telewizyjnych, można też pracować na Facebooku lub Twitterze - wystarczy użyć lodówki, jeśli nie jako pełnowartościowego komputera, to na pewno jako smartfona.

Główną funkcją lodówki pozostaje jednak nadal utrzymanie zimna, nie pozwalając pogorszyć się jakości produktów. Już nawet wówczas, gdy nie było energii elektrycznej ludzie miel swoje „lodówki". Zazwyczaj były to gliniane garnki z zimną wodą, do których wkładało się produkty spożywcze.

Musiało upłynąć wiele lat, by ludzkość wróciła do tych źródeł. Manshuk Lal Raghavjibhai Prajapati (rocznik 1965) z wioski Wankaner, w Indiach, miał niewielki warsztat rzemieślniczy. Robił wyroby z gliny, traw, produkował dachówki. Po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło tamtejszą prowincję w 2001 roku, widząc, że w ludzie nie mają dostępu do energii elektrycznej, a żywność szybko się psuje, wymyślił glinianą lodówkę, działającą bez prądu.

W lodówce, oczywiście, nie ma żadnych przewodów i wtyczki, wystarczy tylko wlać wodę do zbiornika na górze chłodnicy, a zostaje ona wchłonięta do porowatej gliny, tworząc wewnętrzną temperaturę do 8 stopni Celsjusza. Oprócz właściwości chłodzenia, na górze znajduje się kran w zbiorniku, dzięki czemu można, w razie potrzeby, wlać sobie filiżankę zimnej wody. W dolnej komorze są dwie półki do przechowywania produktów żywnościowych. Pierwsza półka może być używana do przechowywania warzyw, owoców itp., a druga półka może być używana do przechowywania np. mleka, sera itp. W takiej lodówce można utrzymać wciąż świeże jedzenie, nawet warzywa, przez kilka dni. Lepiej nawet od konwencjonalnej lodówki zachowuje oryginalny smak owoców i warzyw.

Więcej...

11/2018 Komentarze (0)

Efektywnie zarządzaj energią

21-11-2018

Świadomość inwestorów w zakresie stosowania wszelkich układów generujących oszczędności energii jest coraz wyższa. Począwszy od indywidualnych użytkowników, którzy budując dom interesują się zagadnieniami rekuperacji powietrza, poprzez inwestorów przemysłowych, dla których odzysk ciepła ze spalin lub oszczędność zużycia pary poprzez schładzanie kondensatu i wstępne podgrzewanie powietrza, kończąc na dużych inwestycjach gdzie układy odzysku ciepła są obligatoryjnym wymogiem. Każdy ze wspomnianych układów posiada jedną cechę, wspólną dla wszystkich - możliwość oszczędzania energii w trakcie ich użytkowania. Dzisiaj decyzję inwestycyjną podejmuje się nie tylko na podstawie kosztów początkowych - liczą się także koszty eksploatacyjne.

Kolejnym trendem, jaki można zaobserwować w energetyce są systemy rozproszone. Układy małych kotłowni, generatorów, czy mikroturbin są coraz bardziej rozpowszechnione. Dąży się do takiego stanu rzeczy, w którym będzie można wyprodukować dokładnie tyle energii ile jej potrzeba. Istnieją już tak zwane inteligentne budynki, które są zasilane w energię elektryczną ze spalania paliwa w mikroturbinie, która regulując swoje obroty dostarcza do budynku dokładnie tyle energii żeby pokryć chwilowe zapotrzebowanie. Takie układy będą coraz bardziej popularne, a poprzez rozwój technologii wytwarzania baterii, również coraz bardziej efektywne. Również w takich przypadkach inwestorzy myślą długofalowo instalując za turbinami układy do odzysku ciepła, wykorzystując ciepłą wodę do celów przemysłowych lub użytkowych tworząc układy kogeneracji, czy nawet trigeneracyjne (za pomocą chillerów absorbcyjnych schładzając wodę na potrzeby klimatyzacji).

Więcej...

11/2018 Komentarze (0)

Czyste powietrze jak możesz o nie zadbać?

14-11-2018

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Czystego Powietrza.  Jak pokazują liczne badania, jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Unii Europejskiej, a poziom zanieczyszczeń wielokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Co możemy zrobić, aby zmienić te statystyki i poprawić fatalną jakość powietrza, którym oddychamy?

Nie mamy powodu do zadowolenia: Raport Najwyższej Izby Kontroli podaje, że w Polsce stężenie najbardziej szkodliwych dla zdrowia cząsteczek PM2,5 (pył atmosferyczny zawieszony o średnicy nie większej niż 2,5 nm) jest najwyższe w całej Unii Europejskiej! W pierwszej setce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie blisko połowa - bo aż 45 - to miasta polskie. Szesnaście z nich już w połowie lutego 2018 przekroczyło swój roczny limit dopuszczalnych poziomów stężenia szkodliwych substancji. Rocznie z powodu złej jakości powietrza przedwcześnie umiera aż 40 tys. osób. Wobec takich danych nie można przejść obojętnie - należy działać!

Największym wrogiem czystego powietrza jest smog. Jak podaje raport „Szóste Paliwo. Termomodernizacja budynków jednorodzinnych kluczem do rozwiązania problemu smogu w Polsce. Korzyści dla właścicieli budynków oraz dla gmin i kraju." główną przyczyną powstawania zanieczyszczeń w powietrzu jest niska emisja, czyli spaliny wydobywające się z kominów nieocieplonych domów jednorodzinnych. Mamy ich w Polsce aż 5,5 mln, a według ekspertów kompleksowego ocieplenia wymaga aż 3,6 mln! - Większość domów wymagających ocieplenia to budynki wzniesione przed '89 rokiem. Technologia, w której zostały zbudowane sprawia, że mają niską efektywność energetyczną, co oznacza, że potrzebują dużej ilości paliwa, by utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach. 

Więcej...

11/2018 Komentarze (0)

Stron 1 z 2
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: