Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Grudzień 2018

Pomiar kluczem do efektywności

27-12-2018

Systemy mierzenia energii w zakładach przemysłowych coraz częściej okazują się mało precyzyjne. Blisko 24 proc. przedsiębiorców przyznało, że nie wie dokładnie, ile energii zakład zużywa i dlaczego. Rzetelne informacje na temat wydajności energii są kluczowe dla funkcjonowania każdego zakładu przemysłowego. Nieplanowane przestoje, usterki sprzętu i słaba jakość energii mogą przyczynić się do poważnych strat finansowych.

Kwestie związane z jakością zasilania mają wpływ na wiele aspektów działalności przedsiębiorstwa. Niższa efektywność wiąże się przede wszystkim ze stratami finansowymi. Ważne, aby system pomiaru energii pozwalał wychwycić ewentualne problemy zanim doprowadzą one do większych strat. Tylko mając wiedzę o ewentualnej niskiej jakości energii lub jej marnotrawieniu, można podjąć odpowiednie kroki mające na celu korektę całego procesu.

Kluczowy dla zapewnienia jak najbardziej efektywnego wykorzystania energii jest pomiar jej zużycia. Istnieją jednak także inne aspekty mocy, które powinny być mierzone. Równie ważna jakość energii. Uszkodzenia z tym związane nie zawsze są widoczne, ale zawsze mają negatywny wpływ na efektywność.

Pomiar jakości zasilania pozwala określić pochodzenie i rodzaj problemów z zasilaniem, co finalnie może pomóc w eliminowaniu przestojów, a co za tym idzie strat w dochodach. Wiedza o źródłach problemów z jakością zasilania pozwoli z kolei na wdrożenie odpowiednich rozwiązań korekcyjnych takich jak kondensatory, regulatory napięcia i urządzenia filtrujące harmoniczne - tłumaczy Jacek Parys, Wiceprezes Partner Project & Eco Buildings w Schneider Electric.

Więcej...

12/2018 Komentarze (0)

Zmiana sprzedawcy energii a oszczędność w biznesie

20-12-2018

Skuteczne prowadzenie firmy wymaga dobrego zarządzania budżetem. Koszty, przychody, zyski, straty - to wszystko łatwo policzyć, ale finanse to przecież nie tylko pieniądze.

Przy codziennych rozrachunkach często zapominamy, że czas, którego najczęściej nam brakuje, także warto wpisać w tabelki. A im więcej go zaoszczędzimy, tym większa szansa, że później wpłynie to pozytywnie na konkretne finansowe wyliczenia.

Z drugiej strony, nie podejmujemy działań, które mogłyby przynieść oszczędności, właśnie ze względu na obawę przed utratą tego cennego czasu. „Jest dobrze tak, jak jest" to najczęstszy i zazwyczaj jedyny argument, którym staramy się usprawiedliwić taką bierną postawę. 

Czy można zatem poszukiwać oszczędności w codziennych rachunkach firmy, nie tracąc przy tym czasu, tak aby finalnie osiągnąć podwójny zysk? Gdzie szukać oszczędności finansowych, a zarazem zyskać na czasie, a dodatkowo mieć zapewnione bezpieczeństwo? 

Koszty stałe w firmie - tak samo jak w przypadku gospodarstw domowych - to wydatki, które ponoszone są najbardziej bezrefleksyjnie. Rzadko kiedy naprawdę rzetelnie je analizujemy i zastanawiamy się, czy możemy w jakiś sposób obniżyć koszty telefonów, czynszu, gazu czy energii elektrycznej. A to właśnie tam mogą kryć się największe oszczędności. 

Więcej...

12/2018 Komentarze (0)

System magazynowania energii o mocy 3 MW uruchomiony na stadionie w Amsterdamie

17-12-2018

Eaton ogłosił oddanie do użytku największego systemu magazynowania energii dla budynku komercyjnego w Europie, wykorzystującego baterie nowe oraz second-life pochodzące z pojazdów elektrycznych, zainstalowanego na stadionie Johan Cruijff ArenA w Amsterdamie.

Ten wyjątkowy projekt jest wynikiem współpracy wielu firm: Nissan, Eaton, BAM, The Mobility House i Johan Cruijff ArenA, wspieranych przez Amsterdamski Fundusz Klimatyczno-Energetyczny (AKEF) oraz Interreg.

System magazynowania energii o mocy 3 MW zapewnia bardziej niezawodne i wydajne dostawy i zużycie energii dla stadionu, jego gości, sąsiedztwa i holenderskiej sieci energetycznej. System magazynowania energii, łączący w sobie zasilacze UPS firmy Eaton i równowartość baterii dla 148 samochodów Nissan LEAF, nie tylko zapewnia bardziej zrównoważony system energetyczny, ale również pozwala na dalsze wykorzystanie baterii z pojazdów elektrycznych.

„Dzięki takiemu systemowi magazynowania energii stadion będzie mógł inteligentniej wykorzystywać swoją własną, zrównoważoną energię, a jako przedsiębiorstwo Amsterdam Energy ArenA BV będzie mógł ją także odsprzedawać.", mówi Henk van Raan, dyrektor ds. innowacji w Johan Cruijff ArenA. „Stadion ArenA dysponuje ogromną ilością energii, nawet podczas przerw w dostawie prądu. W rezultacie przyczynia się on do stabilności holenderskiej sieci energetycznej. Stadion Johan Cruijff ArenA to jeden z najbardziej wytrzymałych stadionów na świecie, jest także liderem we wprowadzaniu inteligentnych innowacji, takich jak ten wyjątkowy system magazynowania energii."

Więcej...

12/2018 Komentarze (0)

Lokalne uwarunkowania rozwoju energetyki w Zagłębiu Konińskim

13-12-2018

Konińskie Zagłębie Węgla Brunatnego obejmuje swoim zasięgiem Zespół Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin S.A. Spółka od 30 października 2012 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. ZE PAK jest drugim pod względem wielkości krajowym producentem energii elektrycznej otrzymywanej z węgla brunatnego. Misją Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin S.A. jest produkcja czystej energii elektrycznej i cieplnej w sposób efektywny i zapewniający bezpieczeństwo.

Spółka wytwarza energię ze źródeł konwencjonalnych oraz poprzez spalanie 
i współspalanie biomasy. Aktywa wytwórcze Grupy Kapitałowej ZE PAK obejmują cztery elektrownie opalane węglem brunatnym zlokalizowane w centralnej Polsce, w województwie wielkopolskim. Są to: Elektrownia Pątnów II, która jest wyposażona w blok energetyczny na parametry nadkrytyczne, Elektrownia Konin oraz dwie elektrownie dodatkowo wyposażone w instalacje współspalania biomasy: Elektrownia Pątnów I i Elektrownia Adamów. W lipcu 2012 roku oddano do komercyjnej eksploatacji w Elektrowni Konin nowy blok o mocy 55 MW z kotłem dedykowanym opalanym biomasą.

Na terenie Gminy Kleczew znajdują się bogate złoża węgla brunatnego będące podstawowym surowcem mineralnym wydobywanym na skalę przemysłową. Na terenie powiatu kopalnia wraz z elektrownią są największymi zakładami. W wyżej wymienionych elektrowniach spalany jest węgiel pochodzący pobliskich kopalni.

W Polsce na poprawę efektywności elektrycznej domów jednorodzinnych wydaje się 0,16 euro w przeliczeniu na jednego mieszkańca. 

Więcej...

12/2018 Komentarze (0)

Stron 1 z 2
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: