Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Marzec 2019

Jubileuszowe Targi Techniki Gazowniczej EXPO-GAS już w kwietniu

25-03-2019

Hale Targów Kielce, od 24 do 25 kwietnia 2019 roku, już po raz dziesiąty wypełnią się: sieciami, urządzeniami i odbiornikami gazowymi, nie zabraknie aparatury kontrolno-pomiarowej stosowanej w gazownictwie, na stoiskach będzie można spotkać także urządzenia, materiały i osprzęt do budowy i wyposażenia gazociągów, stacji redukcyjnych i tłoczni gazu i nie tylko.

Jak podkreślają wystawcy oraz goście, wydarzenia  to  wyjątkowa okazja do spotkania w jednym miejscu ekspertów z branży gazowniczej, do zapoznania się innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi oraz nawiązania dobrych relacji biznesowych i handlowych. 

Pierwszego dnia Targów EXPO-GAS odbędzie się Konferencja zorganizowana przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa, współorganizatora wystawy pt. „Efektywność energetyczna w łańcuchu dostaw gazu". Podczas konferencji omówione zostaną następujące tematy:

   - gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) - perspektywy rozwoju,
   - odzysk chłodu w instalacjach regazyfikacji LNG,
    - odzysk ciepła w stacjach przetłoczonych,
   - wykorzystanie energii odpadowej w stacjach gazowych,
   -  minimalizacja kosztów transportu gazu

W trakcie drugiego dnia Targów EXPO-GAS, odbędą się warsztaty z zakresu standaryzacji technicznej.

Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji on-line. Zapraszamy do Targów Kielce od 24 do 25 kwietnia 2019 roku.

Więcej...

03/2019 Komentarze (0)

Co czeka rynek węglowodorów?

21-03-2019

Długoterminowa prognoza BP zakłada, że globalne zapotrzebowanie na ropę osiągnie najwyższy poziom w 2035 r., po czym powoli zacznie spadać, a do 2040 r. osiągnie 108 mln baryłek dziennie. Udział ropy naftowej w światowym bilansie energetycznym zmniejszy się z 34% do 27%.

Tymczasem, okresie od 2014 r. do 2018 r., inwestycje w poszukiwania i wydobycie ropy naftowej i gazu już znacznie spadły, tworząc lukę inwestycyjną na poziomie 1 biliona dolarów. Będzie to miało znaczący wpływ na rynek w ciągu najbliższych 24 miesięcy. Zmniejszenie podaży ropy doprowadzi do wzrostu cen, jeśli popyt będzie nadal wzrastał.

Dyrektor generalny BP Robert Dudley wyklucza jednak duży wzrost cen ropy w ciągu najbliższych 2-3 lat. Złożył takie oświadczenie podczas Międzynarodowego Tygodnia Ropy w Londynie w lutym 2019 roku.

Według niego, BP w swoim wewnętrznym planowaniu koncentruje się na cenach w zakresie od 50 do 65 USD za baryłkę. Jedną z głównych przyczyn, które nie pozwalają na wzrost cen ropy naftowej, jest amerykański przemysł naftowy, który w przeciwieństwie do Rosji i Arabii Saudyjskiej nie podlega regulacjom rządowym i reaguje tylko na potrzeby rynku.

Dudley zauważył, że firmy łupkowe zaczynają wiercić coraz to nowe odwierty wtedy, gdy tylko ceny zaczynają rosnąć, a prawie każda cena powyżej 40 dolarów za baryłkę im odpowiada.

Więcej...

03/2019 Komentarze (0)

W Jaworznie... Powstaje olbrzym

12-03-2019

Warta ponad 6 mld zł budowa bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie to jedna z największych inwestycji w kraju i największe przedsięwzięcie realizowane obecnie przez Grupę TAURON. Zakończenie inwestycji zaplanowano na czwarty kwartał 2019 roku. - Inwestycja jest kluczowa z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo energetyczne państwa - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia SA. - Jest to elektrownia systemowa, czyli niezbędna dla krajowego systemu energetycznego. Druga kwestia to cel proekologiczny. Co prawda, jest to elektrownia węglowa, ale w zamian za uruchomienie tej wysokosprawnej jednostki, wyłączamy określoną liczbę dużo bardziej emisyjnych, starych bloków węglowych. Chodzi o osiem bloków o mocy 120 megawatów, które mają dużo niższą sprawność i są szkodliwe dla środowiska. Dzięki nowej inwestycji emisja dwutlenku węgla będzie obniżona o 30 proc. przy produkcji tej samej ilości energii, z kolei emisja innych związków do atmosfery nawet o 70-90 proc. Sprawność tej elektrowni będzie więc dużo wyższa niż tych wysłużonych bloków. Liczymy, że do końca roku inwestycja będzie zakończona - deklaruje Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia SA.

Bioeko Grupa TAURON zagospodaruje uboczne produkty spalania z budowanego w Jaworznie nowego bloku 910 MW.  Spółka Bioeko Grupa TAURON  w ramach działań związanych z reorganizacją obszaru ubocznych produktów spalania w Grupie TAURON podpisała umowy ze Spółką Nowe Jaworzno Grupa TAURON dotyczące sprzedaży i zagospodarowania ubocznych produktów spalania i produktów powstałych w wyniku procesu odsiarczania spalin z bloku energetycznego 910 MW. 

Więcej...

03/2019 Komentarze (0)

Płynny… węgiel dla energetyki

06-03-2019

Wykorzystanie węgla w energetyce wymaga złożonej, energochłonnej infrastruktury transportowej, układów rozładunku, gromadzenia i przygotowania paliwa o niezbędnych parametrach. Na wszystkich tych etapach pojawiają się nieuniknione straty surowca, zagrożenia ekologiczne, pożarowe i wybuchowe. Przeciwdziałanie tym zjawiskom wiąże się z ponoszeniem dodatkowych nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, a także pracą ludzką w uciążliwych warunkach. Dlatego podejmowane starania na rzecz utrzymania dawnej pozycji węgla w energetyce wymagają wdrażania nowych technologii, które pozwolą pełniej, a przede wszystkim bezpieczniej wykorzystać zalety tego tradycyjnego nośnika.

Utylizację ogromnych ilości odpadów węgla (szlamów, mułów itp.) umożliwia - zgodnie z dotychczasowymi doświadczeniami - paliwo zwane wodnowęglowym (w skrócie WUT- wodougolnoje topliwo). Stanowi ono zawiesinę składającą się z drobno zmielonego węgla, wody i domieszek o własnościach zmiękczających. Typowy skład tego paliwa jest następujący: węgiel (ziarnistość 0-300 mikrometrów) 59-70 %, woda 29-40 %, plastyfikatory 1 %. Posiada wszystkie technologiczne własności paliw płynnych, a więc przede wszystkim możliwość magazynowania w zbiornikach oraz  transportu w cysternach, tankowcami a nawet rurociągami. Podobnie jak w przypadku innych paliw płynnych można łatwo zmechanizować i automatyzować procesy rozładunku, magazynowania, transportu i samego spalania paliwa wodnowęglowego. Zachowuje ono fizyczne własności przy długotrwałym transporcie i przechowywaniu. 

Więcej...

03/2019 Komentarze (0)

Prenumerata

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: