Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Kwiecień 2019

Ukraina. Dynamiczny rozwój OZE

29-04-2019

W 2018 roku na Ukrainie zainstalowano 742,5 MW nowych mocy wytwórczych odnawialnych źródeł energii (OZE), tj. o 2,8 raza więcej niż rok wcześniej, wynika z raportu Krajowej Komisji ds. Regulacji państwowych w dziedzinie energetyki i usług publicznych (NKREKU).

Tym samym łączna moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii wyniosła 2 117 MW. Średnia wydajność jednostkowa oddana do użytku w 2018 r. wyniosła 3 MW.

Aż 96% wszystkich nowych odnawialnych źródeł energii to elektrownie wiatrowe i słoneczne.

Większość "zielonej" mocy wprowadzono w regionie Chersoniu - 227,2 MW (prawie jedna trzecia poziomu krajowego). Kolejne 117,4 MW pojawiło się w obwodzie lwowskim, a na poziomie 40-60 MW - w obwodach: Zaporoża, Chmielnickiego, Dniepropietrowska, Mikołajów i Kirowogród.

Według Państwowej Agencji Efektywności Energetycznej i Oszczędzania Energii Ukrainy w ciągu ostatnich czterech lat ponad 6 tysięcy gospodarstw domowych zainstalowało elektrownie słoneczne o łącznej mocy 121 MW, w tym prawie połowa - w około 3 tysiącach gospodarstw - zainstalowano w ciągu dziewięciu miesięcy 2018 roku.

Więcej...

04/2019 Komentarze (0)

Pierwsza faza optymalizacji bloku nr 5 w Elektrowni Opole zakończona sukcesem

23-04-2019

Po pierwszej synchronizacji bloku nr 5 w Elektrowni Opole z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE), która miała miejsce 15 stycznia o godz. 14.09, jednostka pomyślnie przeszła pierwszą fazę optymalizacji parametrów pracy. 24 stycznia po raz pierwszy blok pracował mocą 680 MW.

 Budowa bloku nr 5 Elektrowni Opole, realizowana przez spółkę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy Kapitałowej PGE, weszła w końcową fazę realizacji. Jedna z dwóch nowoczesnych jednostek budowanych w Elektrowni Opole o mocy 900 MW, znajduje się już w trakcie ruchu regulacyjnego.

Pierwszy etap optymalizacji parametrów pracy bloku zakończony został sukcesem. W wydarzeniu wzięli udział minister energii Krzysztof Tchórzewski, przedstawiciele parlamentu RP oraz władze Grupy Kapitałowej PGE na czele z Henrykiem Baranowskim, prezesem PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Norbertem Grudniem p.o. prezesa zarządu, wiceprezesem ds. inwestycji i zarządzania majątkiem PGE GiEK.

 Realizacja inwestycji bloku nr 5 w Elektrowni Opole to ważny projekt dla zapewnienia dostaw energii elektrycznej dla odbiorców. Synchronizacja bloku jest wyrazem dbałości rządu o bezpieczeństwo energetyczne Polski. Inwestycja wpisuje się w kierunek rozwoju sektora energetycznego, który przedstawiliśmy w projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 roku - powiedziałKrzysztof Tchórzewski, minister energii.

Więcej...

04/2019 Komentarze (0)

Nowa rewolucja gazowa?

18-04-2019

Czy po „rewolucji łupkowej" nadchodzi czas na „rewolucje metanową"? Takie opinie pojawiły się 1 lutego ub.r. gdy Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii ogłosiło rozpoczęcie pilotażowej produkcji gazu ze złóż morskich hydratów metanu. Pierwszą na świecie eksploatację podejmuje statek badawczy "Chikyu" ("Ziemia") na Oceanie Spokojnym, 70 km na południe od Półwyspu Atsumi.

Jeśli próba zakończy się sukcesem, to za pięć lat Japonia będzie produkować gaz komercyjnie. A to da Japończykom niezależność energetyczną, co z kolei źle wróży dla Rosji, wykładającej (zresztą na razie wraz z Japończykami) duże pieniądze na produkcję LNG na eksport do kraju Kwitnącej Wiśni. Jeżeli największy na świecie importer gazu skroplonego odmówi dostaw zewnętrznych, będzie to cios dla rosyjskiego Gazpromu, który już i tak cierpi z powodu rewolucji łupkowej w USA - prognozuje „Niezawisimaja Gazeta". Szacowane japońskie rezerwy metanu tylko na Półwyspie Atsumi wynoszą bilion metrów sześciennych gazu i wystarczą na 10 lat japońskich potrzeb energetycznych. Jeśli udałoby się go wydobyć ze wszystkich pól w morzach wokół Japonii, to zasoby te mogłyby starczyć na co najmniej  sto lat.

 Hydrat metanu (klatrat metanu, metanowy lód, wodzian metanu - MHS), to substancja krystaliczna złożona z cząsteczek wody i metanu. Hydraty metanu, znane także jako klatraty, nazwę zawdzięczają swojej strukturze krystalicznej, w której cząsteczki wody tworzą klatki wokół molekuł gazu. 

Więcej...

04/2019 Komentarze (0)

Niezależny obwód kaliningradzki

15-04-2019

Ósmego stycznia 2019 roku, a więc tuż przed prawosławnym Nowym Rokiem, prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział (poprzez wideokonferencję) w uruchomieniu terminalu LNG w obwodzie kaliningradzkim.

 Uruchomiono wówczas terminal odbiorczy gazu ziemnego i pływającą instalację regazyfikacji (FSRU) im. Marszałka Wasilewskiego. Projekt wdrożono w celu zapewnienia alternatywnego systemu zaopatrzenia w gaz regionu. Terminal i FSRU zapewniają możliwość pozyskiwania gazu ziemnego drogą morską w docelowej wysokości do 3,7 miliarda metrów sześciennych rocznie i jest w stanie, w razie potrzeby, sprostać obecnym i przyszłym potrzebom regionu - głosi komunikat Kremla.

 Planuje się, że surowce do terminala będą pochodzić z bałtyckiego LNG w Wyborgu, w regionie leningradzkim, a także z planowanej trzeciej fazy terminalu LNG Sachalin-2. Gaz do pierwszego ładunku Gazpromu kupił w Singapurze za 282 USD za tysiąc metrów sześciennych.

  Projekt instalacji FSRU w porcie Kaliningradzkim realizowały filie Gazpromu Gazprom Marketing & Trading (GM & T) i Gazprom Fleet. Sam pływający terminal Kaliningrad został zbudowany w stoczni Hyundai Heavy Industries w Korei Południowej. Jego pojemność wynosi obecnie 2,7 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie, co pokrywa potrzeby obwodu na gaz. Statek ma klasyfikację Arc4, która umożliwia nawigację na średniej rocznej grubości lodu do 0,9 metra.

Więcej...

04/2019 Komentarze (0)

Stron 1 z 2
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: