Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Maj 2019

Ustawa o prądzie

30-05-2019

Komentarz do projektu nowelizacji - ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw - potocznie zwanej „ustawa o prądzie".

Dlaczego wprowadzono ustawę

Na skutek wzrostu cen hurtowych w końcowych miesiącach 2018 (to spowodowane m.in. raptownym wzrostem cen certyfikatów emisyjnych CO2, wzrostem cen węgla i „pewną nerwowością rynku"), spółki obrotowe (sprzedające energie elektryczną dla użytkowników końcowych i dla przemysłu) przygotowały propozycje nowych cen energii na rok 2019. Ponieważ proponowane podwyżki były wysokie, temat cen energii („cen prądu") przedostał się do dyskusji medialnej i politycznej. W tej atmosferze podjęto decyzję o szybkim wprowadzeniu ustawy, która miała zniwelować możliwe wzrosty cen („przytrzymać ceny" na poziomie roku 2018 „aby nie wzrosły"), która to ustawa została pospiesznie opracowana i uchwalona 28 grudnia 2018 r. Co należy przypomnieć, za ustawą głosowali praktycznie wszyscy posłowie ze wszystkich partii politycznych.

Dlaczego ustawa jest nowelizowana

Pospieszne opracowanie ustawy i sama koncepcja pewnego rodzaju regulowania cen, nie do końca spełnia wymagania legislacyjne Unii Europejskiej (wolny rynek energii, niezależność regulatora, równe traktowanie wszystkich podmiotów na rynku).  Ustawa miała tez pewne „usztywnienia" lub braki formalne, które nowelizacja próbuje usunąć.

Więcej...

05/2019 Komentarze (0)

142 mln ton gazów cieplarnianych mniej do 2040 r.

26-05-2019

Skroplony gaz ziemny (LNG) może znacznie przyczynić się do dywersyfikacji dostaw paliwa w transporcie oraz zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych przez statki i samochody ciężarowe o dużej ładowności - takie wnioski zawiera opublikowany w Berlinie raport z badania „Skroplony gaz ziemny - nowe źródło energii dla statków i samochodów ciężarowych? Fakty, trendy i perspektywy". Badanie to zostało przeprowadzone przez Shell we współpracy z Niemiecką Agencją Kosmiczną (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt, DLR) oraz Uniwersytetem Technicznym w Hamburgu (TUHH) w ramach szerszej debaty na temat paliw bardziej przyjaznych dla klimatu.

Zakładając, że do 2040 roku po wodach na całym świecie pływałoby 6000 dużych statków na LNG, a po drogach Unii Europejskiej jeździłoby 480 000 samochodów ciężarowych na LNG, można by zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych w transporcie morskim o 132 mln ton, a w transporcie drogowym o dużej pojemności - do 4,5 mln ton w zależności od technologii silnika. 30-procentowy udział bioLNG w paliwach samochodów ciężarowych umożliwiłby dodatkową redukcję emisji o 20%. Obecnie cały sektor transportu w Niemczech generuje około 166 mln ton gazów cieplarnianych.

W transporcie drogowym LNG nadaje się szczególnie do samochodów ciężarowych o dużej ładowności. Na podstawie obecnych trendów szacuje się, że do 2040 roku liczba takich pojazdów w UE wzrośnie o 307 000, do 2,76 miliona. 480 000 (17%) z tych samochodów ciężarowych o dużej ładowności będzie mieć silnik na LNG i zastąpi tym paliwem 11,5 mld litrów oleju napędowego. 

Więcej...

05/2019 Komentarze (0)

Standaryzacja rozwiązań małych elektrowni wodnych

16-05-2019

Na podstawie materiałów firmy VA Tech Hydro opracował Piotr Olszowiec

 Trudności z uzyskaniem nowych terenów pod następne akweny wodne oraz sprzeciw obrońców środowiska naturalnego kierują uwagę ku intensywniejszemu wykorzystaniu mniejszych, lecz powszechnie dostępnych zasobów w tzw. małych elektrowniach wodnych (MEW). W 2003 roku łączna moc zainstalowana w MEW (do 10MW) na świecie przekroczyła 40 000 MW. W Unii Europejskiej największą produkcję energii wykazują małe elektrownie wodne Włoch i Francji (po ok. 8TWh/rok). W żadnym z krajów członkowskich poza Włochami udział MEW w łącznym potencjale hydroenergetycznym nie przekracza 10%. Władze UE aktywnie wspomagają rozwój hydroenergetyki jedynie małych mocy wychodząc z założenia, że duże elektrownie wodne bazują na sprawdzonej technologii i nie wymagają subsydiowania.

 

Zróżnicowane warunki panujące w poszczególnych obiektach hydroenergetycznych stanowiły zawsze poważną  przeszkodę dla intensywniejszego rozwoju MEW z powodu trudności z wprowadzeniem  standardowych konstrukcji hydrozespołów. Dlatego projektowanie tych źródeł wymagało zazwyczaj dokonania indywidualnego wyboru urządzeń wytwórczych spośród licznych dostępnych na rynku rozwiązań. Dopiero w końcu XX wieku pojawiły się możliwości pokonania tych przeszkód dzięki wykorzystaniu nowatorskich konstrukcji hydrozespołów oferowanych przez kilka firm. Rozwiązaniem sprawdzonym w co najmniej 15-letniej eksploatacji w kilku krajach świata jest Hydromatrix opracowany przez kanadyjską firmę VA Tech Hydro. 

Więcej...

05/2019 Komentarze (0)

Powstaje magazyn energii o pojemności 27 MWh

09-05-2019

Rozpoczęto budowę największego w Polsce magazynu energii elektrycznej, o docelowej mocy 6 MW i pojemności 27 MWh. Hybrydowy magazyn powstaje we współpracy spółek Grupy Energa, Hitachi oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Inwestycja zlokalizowana jest w pobliżu Farmy Wiatrowej Bystra pod Pruszczem Gdańskim.

W Bystrej k. Pruszcza Gdańskiego, gdzie znajduje się farma wiatrowa eksploatowana przez spółkę Energa Wytwarzanie, przekazano wykonawcy plac pod budowę największego w Polsce magazynu energii elektrycznej. Inwestycja realizowana przez Energę jest efektem współpracy z japońską organizacją rządową NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization), która finansuje japońską technologię. Polsko-japońskie przedsięwzięcie prowadzone jest w ramach projektu „Smart Grid Demonstration Project in Poland", którego koordynatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Uruchomienie magazynu przewidziano, zgodnie z harmonogramem, na drugą połowę 2019 r.  

Z myślą o rozwoju OZE
Grupa Energa inwestuje w nowe technologie w energetyce. Wdrożenie w Polsce technologii magazynowania energii jest przedsięwzięciem wpisującym się w strategię zwiększania bezpieczeństwa energetycznego oraz w działania zmierzające do tworzenia warunków optymalizujących produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Więcej...

05/2019 Komentarze (0)

Stron 1 z 2
05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: