Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Sierpień 2019

Energiе Obu

30-08-2019

Znaczenie gospodarcze niezmierzonych obszarów Syberii dla Federacji Rosyjskiej trudno dokładnie ocenić. Nizina Zachodnio-Syberyjska znajdująca się w dorzeczu najdłuższej rzeki Rosji czyli Obu kryje największe w tym kraju zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej. W strefie dolnego biegu rzek Obu i Tazu oraz w autonomicznym okręgu Jamał-Nienieckim wydobywa się ponad 85 % rosyjskiego gazu. Znajdują się tu złoża zaliczane do największych w świecie: Urengojskie, Jamburgskie, Niedźwiedzie, Zapolarne i inne. Zachodnia Syberia jest  także główną bazą naftową Federacji Rosyjskiej. Jeśli największe złoża gazu położone są na  terenach przyległych do ujścia Obu, to ropa zalega przede wszystkim w środkowym biegu tej rzeki, tj. w autonomicznym okręgu Chanty-Mansyjskim, gdzie uzyskuje się 70% krajowego wydobycia. Zachodniosyberyjska ropa odznacza się najwyższą jakością z uwagi na niską zawartość siarki. Niestety bogate zasoby w tym regionie odchodzą powoli do przeszłości. Obecnie nadchodzi czas eksploatacji licznych, lecz mniejszych, pól naftowych. 

Potencjał hydroenergetyczny rzek syberyjskich należy do największych na świecie i wyraźnie góruje nad pozostałymi rzekami Rosji. Trzy najpotężniejsze elektrownie wodne tego kraju czyli Sajano-Szuszenską, Krasnojarską i Bratską wzniesiono w dorzeczu Jeniseju. Tymczasem równie długa rzeka, jaką jest Ob z Irtyszem, ustępuje Jenisejowi zdecydowanie (około 3-krotnie) pod względem możliwych do wykorzystania zasobów dla generacji energii elektrycznej. Wynika to z faktu, że w odróżnieniu od Jeniseju, Angary i Leny, Ob dość spokojnie toczy swe wody po rozległej Nizinie Zachodnio-Syberyjskiej.

Więcej...

08/2019 Komentarze (0)

Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019 w dniach od 17 do 19 września 2019 r.

20-08-2019

Największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego rozpoczną się w dn. 17 września 2019 r. na prawie 4 ha urokliwie położonego terenu u stóp Dębowca i Szyndzielni, zarówno w nowoczesnej hali wielofunkcyjnej, jak i w pawilonach namiotowych czy terenach otwartych, na których wystawcy mają możliwość ekspozycji wielkogabarytowych eksponatów a zwiedzający - zapoznać się z prezentowanymi nowymi technologiami, na przykład w zakresie w prac pod napięciem na liniach napowietrznych niskiego i średniego napięcia.

Przez trzy dni w Bielsku-Białej będą spotykać się czołowi przedstawiciele sektora elektroenergetycznego i poznawać najnowsze rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne a także dyskutować o rozwoju tej strategicznej branży.

Wśród eksponatów nie zabraknie urządzeń rozdzielczych wysokich i niskich napięć, transformatorów, generatorów czy silników, agregatów prądotwórczych i UPS-ów, odnawialnych źródeł energii, układów automatyki, sterowania, pomiarów i diagnostyki, kabli i przewodów, słupów, i opraw oświetleniowych, podnośników i specjalistycznych pojazdów dla energetyki, osprzętu sieciowego i instalacyjnego, energooszczędnych źródeł światła, maszyn i narzędzi dla budownictwa energetycznego a także rozwiązań informatycznych czy ofert usług dla branży energetycznej i wiele jeszcze innych innowacyjnych rozwiązań.

Więcej...

08/2019 Komentarze (0)

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: