Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | Listopad 2019

Nowy wyścig po księżycowe (złote) runo?

27-11-2019

3  stycznia 2019 r. na Księżycu wylądowała chińska sonda „Chang'e-4" - po raz pierwszy na jego przeciwnej stronie. Indie wysłały swój statek w lipcu; we wrześniu ma on dokonać miękkiego lądowania w rejonie bieguna południowego naszego satelity. Inne kraje jak Japonia również przygotowują swoje programy badań Srebrnego Globu. Najwyraźniej rozpoczyna się nowy wyścig księżycowy. W odróżnieniu od radziecko-amerykańskiej rywalizacji lat 60-tych XX wieku przybyło uczestników, a głównym celem nie jest już tylko ponowne dotarcie tam człowieka.  Pierwsza odsłona współzawodnictwa kosmicznych potęg (ogłoszona w 1961 r. przez prezydenta Kennedy'ego) okazała się nadzwyczaj kosztownym przedsięwzięciem: wg dzisiejszej wartości waluty program Apollo kosztował 120 mld dolarów. Za te pieniądze na Księżycu przebywało 12 astronautów, którzy przywieźli na Ziemię 382 kg gruntu. W latach 1966-1976 ZSRR wysłał na Srebrny Glob siedem sond, z których trzy dostarczyły łącznie zaledwie kilkaset gramów gruntu.

Teraz planowane efekty mają być bez porównania większe. Kolonizację naszego naturalnego satelity skutecznie utrudnia szereg obiektywnych czynników fizycznych oraz wciąż niedostateczny poziom dostępnych technologii. Główne problemy stwarzają brak atmosfery i silnego pola magnetycznego. Brak pola magnetycznego pozbawia Księżyc ochrony przed promieniowaniem kosmicznym. Nieobecność powłoki atmosferycznej wywołuje duże różnice temperatur na jego powierzchni. Z tych względów jedynym sposobem osiedlenia wydaje się budowa lokalnych baz na powierzchni lub w samym gruncie.

Więcej...

11/2019 Komentarze (0)

Wynalazcy w galerii sław

21-11-2019

Na podstawie "Edmund O. Schweitzer III Inducted in the US National Inventors Hall of Fame", PACW 2/2019 opracował Piotr Olszowiec

Każdego roku ważnym wydarzeniem w nauce i technice Stanów Zjednoczonych jest nagradzanie najwybitniejszych odkrywców i twórców nowych wynalazków. National Inventors Hall of Fame (NIHF) (galeria wynalazców) jest amerykańską organizacją non-profit powstałą dla uznania ludzi zasłużonych dla postępu ludzkości. Do 2019 r. do galerii wprowadzono 582 wynalazców, z których około 100 wciąż żyje. Co roku w lutym komitet NIHF wybiera najznakomitsze osobistości spośród nominacji proponowanych przez rozmaite organizacje. Kandydaci muszą posiadać patenty USA istotne dla znaczącego postępu w naukach użytecznych dla własnego kraju. Galeria wynalazców została utworzona w  1973 r. z inicjatywy stowarzyszeń prawników patentowych z poparciem Urzędu Patentowego USA. Od 1995 r. NIHF mieści się w okazałym gmachu w Alexandria, Virginia.

   Oprócz prezentacji dokumentów i eksponatów ze zbiorów Urzędu Patentowego w obiekcie promuje się ruch wynalazczy, rozwija się kreatywność młodzieży poprzez realizację różnych programów, w tym obozów dla młodych adeptów, konkursów itp.  Najważniejszym przedsięwzięciem tego rodzaju jest prowadzony we wszystkich stanach od 1990 r. Camp Invention - program stymulujący u dzieci  innowacyjność i umiejętności rozwiązywania życiowych problemów. Podobne cele realizuje konkurs  Collegiate Inventors Competition przeznaczony dla studentów. W ramach tego współzawodnictwa opracowano szereg rozwiązań naukowych problemów o praktycznych zastosowaniach.

Więcej...

11/2019 Komentarze (0)

Amerykański gaz dla Ukrainy przez Polskę

13-11-2019

Nowy minister energii Ukrainy Aleksiej Orżel oświadczył na początku września 2019 roku, że jednym z głównych zadań jest zwiększenie dostaw amerykańskiego gazu na Ukrainę przez Polskę.

- Jednym z pierwszych zadań będzie analiza tego, jakie prace należy wykonać po stronie ukraińskiej, aby zwiększyć możliwość odbioru gazu z terminalu w Polsce, abyśmy mogli dywersyfikować dostawy, aby zapewnić nasze bezpieczeństwo energetyczne - powiedział w 2 września 2019 roku na konferencji w Kijowie.

-Znaleźliśmy wspólny język z naszymi amerykańskimi kolegami i jesteśmy im za to bardzo wdzięczni - kontynuował minister. - Jesteśmy rynkiem premium, 10-11 miliardów metrów sześciennych gazu, to duża ilość.

Według Orżela, grupa ekspertów już pracuje w Polsce. „Myślę, że zrobimy to szybko i podejmiemy decyzję w sprawie terminu rozpoczęcia dostaw" - dodał minister.

Wcześniej minister oświadczył, że na początkowym etapie, po uruchomieniu interkonektora na granicy z Polską, Ukraina będzie mogła odbierać około 1 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie, następnie można znacznie zwiększyć wolumen, biorąc pod uwagę plany strony polskiej dotyczące rozbudowy mocy swoich terminali.

Za dwa lata pojemność terminalu LNG w Świnoujściu wzrośnie o 50% - do 7,5 miliarda metrów sześciennych gazu. Dzięki temu Ukraina będzie mogła kupować gaz od polskiej spółki, która z kolei kupi surowiec m.in. z USA.

W 2018 roku Ukraina zakupiła 10,6 miliarda metrów sześciennych gazu w Europie. Jednocześnie krajowe zużycie gazu wyniosło 32,3 miliarda metrów sześciennych.

Więcej...

11/2019 Komentarze (0)

Afryka u Putina

12-11-2019

Rosja wraca do Afryki. Moskwa zamierza znacznie zwiększyć swoją obecność gospodarczą na kontynencie afrykańskim. Taki był motyw przewodni pierwszego szczytu „Rosja-Afryka", który odbył się w Soczi w dniach 23 - 24 października 2019 roku.  Współprzewodniczącymi szczytu były Rosja i Egipt.

Forum gospodarcze i szczyt rosyjsko-afrykański w Soczi cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczności światowej. Jego uczestnikami było ponad sześć tysięcy delegatów ze 104 krajów, w tym szefowie ponad 40 państw afrykańskich.

Na szczycie Rosja-Afryka przybyli nie tylko przywódcy z ponad czterdziestu państw afrykańskich. Towarzyszyli im przedstawiciele biznesu, agencji rządowych i organizacji międzyrządowych. Wśród nich była delegacja Unii Afrykańskiej. Jak na tak solidną kompozycję uczestników, szczyt na długo przed początkiem nazwano „bezprecedensowym" i „przełomowym".

- Rosja i Afryka w ciągu dwóch dni w Soczi podpisały ponad 50 porozumień długofalowych na 800 miliardów rubli - powiedział doradca prezydenta Rosji Anton Kobyakow.

 Zaangażowanie Rosji w Syrii zrobiło swoje: - Afrykanie patrzą na Rosję ze szczególną nadzieją - jako rozjemcę. Zdajemy sobie sprawę ze wszystkich problemów, które stoją na drodze do ustabilizowania sytuacji w Afryce. Być może nasze ambitne plany zakończenia konfliktów do 2020 r. są obecnie jednym z najważniejszych zadań - mówił prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi.

Więcej...

11/2019 Komentarze (0)

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: